نیروی صالح، نخستین عنصر تحول در دستگاه قضا است

زنجان - ایرنا - دادستان کل کشور با بیان اینکه تحول، خواسته رهبر معظم انقلاب اسلامی از قوه قضاییه است، گفت: لازمه اجرای عدالت، عمل به فرمایش معظم له بوده و نیروی انسانی صالح؛ نخستین مولفه و عنصر تشکیل‌ دهنده تحول مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی در دستگاه قضایی است.

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری روز یکشنبه در آیین معارفه دادستان جدید زنجان افزود: نیروی انسانی صالح باید با انگیزه و دارای روحیه انقلابی بوده و با عمل کردن در چهارچوب قانون و در نظر گرفتن حقوق مردم، ارباب رجوع را تکریم کند.

وی اظهار داشت: قاضی باید ضمن داشتن سعه صدر، اقتدار و عدالت‌گری داشته باشد که مجرم از اقتدار وی بیم کند.

منتظری ادامه داد: اقتدار قضایی به اجرای عدالت است و می‌توان فضای محبت ایجاد کرد اما اجرای عدالت نیز آنچنان دقیق باشد که مجرم بترسد.

دادستان کل کشور ۲ وظیفه مهم برای دادستان ها برشمرد و اظهار داشت: نخستین وظیفه دادستان این است که با مراجعان جهت تظلم‌خواهی به وی به گونه‌ای رابطه صمیمی و گرم داشته و قانونمند باشد که شروع فرآیند با شاکی و خاتمه نیز با رضایت وی یا گرفتن حقش باشد.

وی، دومین وظیفه دادستان را دفاع از حقوق عامه مردم، برشمرد و خاطرنشان کرد: امروز یکی از خطیرترین و حساس‌ترین وظایف دادستان، دفاع از حقوق عامه مردم مانند تجاوز به منابع طبیعی، حریم رودخانه‌ها، آب‌های زیرزمینی و چاه‌های غیرمجاز است.

منتظری افزود: وظیفه دستگاه قضا این است که حتی تجاوز به حقوق مردم در سطح بین‌المللی را نیز پیگیری و دفاع کند.

دادستان کل کشور با تاکید بر تعامل، همکاری و هم‌افزایی بین دستگاه‌های قضایی و اجرایی در استان‌ها، گفت: دادستان مرکز استان وظیفه نظارت بر مجموعه دادسراهای استان را داشته و دادگستری کل نیز باید زمینه این نظارت را فراهم کند.

وی با بیان اینکه تلاش دستگاه قضایی، مبارزه با فساد بیش از گذشته است، اظهار داشت: در زمینه مبارزه با فساد، کوتاهی نداشته‌ایم اما شاهد رشدی هستیم که قابل قبول نیست.

منتظری خاطرنشان کرد: هدف دشمن این است که فضای کشور را به سمتی تبلیغ کند که گویی کل کشور دچار فساد شده در حالی که در مجموعه دستگاه قضایی به اندازه‌ای خدمات صادقانه داریم که فسادها در مقایسه با این خدمات، خیلی اندک است.

وی تصریح کرد: دشمن تلاش می‌کند فساد را به صورت گسترده در اذهان مردم بیندازد در حالی که اینگونه نبوده و البته همین مقدار هم قابل قبول نیست.

منتظری با بیان اینکه مردم در جهت مبارزه با فساد، یک عامل بسیار موثری می‌توانند باشند، گفت: مردم، بهترین چشم برای نظارت و رفع فساد هستند.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی، کمر بند مبارزه با فساد را محکم بسته و با همکاری نیروهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی تلاش می‌کنیم فضای جامعه را تلطیف و اعتماد مردم را جلب کنیم زیرا اعتماد مردم، بزرگترین سرمایه برای نظام است.

در پایان این مراسم ضمن قدردانی از زحمات حسن مظفری، محسن کرمی به عنوان دادستان زنجان معارفه شد.

۹۵۵۶/‌۸۰۶۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =