۱۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۹
کد خبرنگار: 2092
کد خبر: 83384733
۰ نفر
فرماندار شاهرود: فضای مجازی گرایش به کتابخوانی را کاهش داد

شاهرود - ایرنا - معاون استاندار سمنان و فرماندار شاهرود گفت: گسترش فضای مجازی و گرایش بیشتر جوانان و نوجوانان به آن موجب کاهش کتابخوانی شده است، اهالی فرهنگ و هنر مانند کتابداران و نویسندگان باید بیشتر برای ترویج کتابخوانی تلاش کنند.

محمد کرم محمدی روز یکشنبه در نشست انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شاهرود در فرمانداری، افزود: زبان هر جامعه‌ای زمانی از بین می‌رود که کلیدواژه‌های آن دستخوش تغییر شود و از بین برود.

وی با بیان اینکه امروزه حفظ زبان فارسی و واژگان آن نیازمند تلاش بیشتر فرهنگ دوستان است، تاکید کرد: زبان فارسی در طول تاریخ چند مرحله دست خوش حملات شدیدی شده که در هر زمان افرادی دلسوزانی مانند فرودسی با خلق شاهکاری ادبی در حراست و نگهداری واژگان و این زبان شیرین تلاش‌های بی شائبه‌ای انجام داده‌اند.

وی با بیان اینکه نویسندگان شاهرودی هم در این زمان برای حفظ فرهنگ عامیانه خود با انتشار کتاب‌هایی به گویش شیرین شاهرودی اقدام کنند، ادامه داد: آثار مکتوب امروز در آینده مورد استفاده و رجوع فرهنگ‌دوستان و علاقه‌مندان این حوزه قرار خواهد گرفت.

فرماندار شاهرود با اشاره به اینکه مطالعه در میان دانش آموزان مقطع متوسطه بیشتر به کتاب‌های کمک درسی منحصر شده است، ادامه داد: این شیوه مطالعه در بین دانش آموزان کشور تجاری شدن آموزش و پرورش را به دنبال دارد.

محمدی گفت: چنانچه آمار مطالعه در مورد کتاب‌های غیردرسی در بین دانش آموزان تا دانشگاهیان را بررسی کنیم نگران کننده به نظر می‌رسد که دلایل مختلفی دارد.

معاون استاندار سمنان افزود: برپایی نمایشگاه کتاب از آثار نویسندگان شاهرودی، برپایی نشست‌های کتاب‌خوانی و معرفی کتاب‌های این نویسندگان در تابستان و اوقات فراغت دانش آموزان و دانشجویان در یک مکان مناسب در دستور کار قرار گیرد.

سید ابراهیم موسوی‌، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شاهرود هم گفت: در راستای ترویج فرهنگ مطالعه باید در میان مردم حضور مسمتر داشت، کتابداران این اداره با برپایی نشست کتابخوان و معرفی کتاب در مساجد، بوستان‌ها با حضور گسترده مردم کتابخوانی را بین مردم برده‌اند.

رابط فرهنگی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شاهرود هم در این نشست گفت: برپایی نشست کتابخوان، معرفی کتاب و فعالیت های فرهنگی در شهرک‌های حاشیه شاهرود از اولویت هاست.

مریم مهربانیان افزود: بخش کودک در تمامی کتابخانه های عمومی و حتی روستاهای دورافتاده و محروم منطقه فعال است.

در این نشست کتاب روشنگر که شرحی از زندگانی «شهید حجت الاسلام سید کاظم موسوی» به نویسندگی عباس خواجه شاهکویی است معرفی شد و کتاب شعر «مهر و مه و رود» به گویش شاهرودی از آثار مرتضی عرب حجی رونمایی شد.

قرار شد در نشست آینده کمیته برنامه ریزی استان سمنان، درباره تأمین بودجه و تجهیز و ساخت کتابخانه های عمومی تصمیم گیری شود.

در شهرستان شاهرود ۱۳ هزار نفر عضو فعال، ۶ انجمن کتابخانه و ۲۶۰ هزار نسخه کتاب برای ارائه خدمات کتابخانه ای به اعضا و مراجعان وجود دارد.

۷۳۵۸/۶۱۶۷/‏۶۱۰۳