۱۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۱
کد خبرنگار: 958
کد خبر: 83384645
۰ نفر
روزنامه قطری: آمریکا دیگر جایگاه گذشته را در دنیا ندارد

تهران - ایرنا - روزنامه قطری "الشرق" امروز (یکشنبه) در گزارشی با اشاره به ناکامی راهبردهای واشنگتن در خاورمیانه از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون، تاکید کرد که آمریکا دیگر جایگاه گذشته را در دنیا ندارد.

این روزنامه قطری افزود: سال ۲۰۰۳، سالی سرنوشت ساز برای سنجش قدرت ایالات متحده بود، چرا که هرچه درباره آمریکا گفته می شد، به شکلی دقیق محک زده شد و واشنگتن در بیشتر موارد شکست خورد و مشخص شد که این کشور شکست ناپذیر نیست، زیرا که از تمام توان خود در عراق استفاده کرد، اما پیروزی ناچیزی نصیبش شد و بیش از ۵۰ هزار کشته و زخمی به بار آورد و بر اساس آمار رسمی بیش از ۳ تریلیون دلار هزینه به آمریکا تحمیل کرد. الشرق اضافه کرد: همچنین نشان داد که آمریکا آنچنان هم بر اساس مبادی اخلاقی و حقوق بشری رفتار نمی کند. پس از تاسیس زندان هایی مثل "ابوغریب"، "بگرام" و "گوانتانامو" و همچنین زندان های سری، کشتارها و دستگیری های غیرقانونی، اعتبار آمریکا زیر سوال رفت و جایگاه اخلاقی خود را از دست داد و دیگر نمی تواند رهبری دنیا را از لحاظ اخلاقی در دست گیرد.

روزنامه قطری خاطر نشان کرد: تا قبل از سال ۲۰۰۳ میلادی، مفاهیمی چون قدرت تصمیم گیری آمریکا در برقراری نظم و توان استفاده صحیح از اطلاعات و ایجاد و اجرای راهبرد وجود داشت و دنیا بر اساس این مفاهیم از واشنگتن حرف شنوی داشت، اما این مفاهیم، نتیجه ای جز کشتار جمعی در عراق، از بین رفتن زیر ساخت های این کشور، جنگ های داخلی و تشکیل سازمان های تروریستی در بر نداشت و پس از جنگ عراق، شکست و ناتوانی ایالات متحده در تصمیم گیری روشن شد و حال دیگر راهنمایی ها و نصایح مقامات این کشور پذیرفتنی نیست و جایگاه واشنگتن در بین شهروندان آمریکایی و در دنیا متزلزل شده و این شکست آمریکا اول از همه به سود ایران تمام شد.

این روزنامه با اشاره به تنش های اخیر ایران و آمریکا و پافشاری "دونالد ترامپ" برای خروج از "برجام" تاکید کرد: ترامپ فکر می کرد که آمریکا می تواند هر کاری که بخواهد، انجام دهد و خواست خود را بر همگان تحمیل کند، اما ایران در مقابل آمریکا سر خم نکرد و واشنگتن هم به فشارهای اقتصادی خود ادامه داد و تا اینکه تهران پهپاد متجاوز آمریکایی را ساقط کرد و بار دیگر روشن شد که قدرت و توان ایالات متحده محدود است، ایران که به پیشرفتگی کشورهایی چون چین و روسیه نیست، توانسته در مقابل آمریکا ایستادگی کند. اگر واشنگتن نتواند دیدگاه خود را در منمطقه اجرایی کند، بیشتر وجهه اش را از دست می دهد و این موضوع واشنگتن را وا خواهد داشت تا در نحوه برخورد با دیگر کشورهای دنیا بازنگری کند و از سویی دیگر باعث می شود که دیگر کشورها نیز نظر خود را در مورد قدرت مطلقه آمریکا تغییر دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =