طرح ۲.۲ میلیارد یورویی پتروشیمی با منابع فاینانس به بهره‌برداری می‌رسد

تهران-ایرنا- مدیرعامل بانک توسعه صادرات اعلام کرد: در منابع فاینانس پروژه‌ای با رقم ۲.۲ میلیارد یورویی شهریور امسال به بهره برداری می‌رسد.

علی صالح‌آبادی امروز (یکشبنه) در دومین همایش ملی صادرات، بیمه و سرمایه گذاری با تاکید بر اهمیت صادرات غیرنفتی در شرایط موجود گفت: با توجه به اینکه دشمنان برنامه دارند صادرات نفت ما را به صفر برسانند و صادرات نفت نیز کاهش یافته است، امروزه صادرات غیرنفتی از اهمیت بیشتری برخوردار است. صادرات غیرنفتی اقتصاد کشور را از تک محصولی بودن خارج می‌کند.

وی معتقد است حتی اگر صادرات نفت به صفر برسد، صادرات غیرنفتی توان پاسخگویی به کل واردات را دارد.

صالح‌آبادی به اشاره به اهمیت موضوع تامین مالی صادرات ادامه داد: عدم تنوع قابل قبول کالاهای صادراتی و رقابت پذیری آن‌ها در بازارهاری جهانی و همچنین عدم توفیق جدی در ظرفیت سازی صادراتی معلول عوامل متعددی از جمله عدم کارایی کافی تامین مالی در بخش صادرات است.

وی با بیان اینکه بانک توسعه صادرات از منابع داخلی و خارجی متعدد منابع خود را تامین می‌کند، افزود: در منابع خارجی از خطوط فاینانس استفاده می‌کنیم که الان محدودتر شده است. در منابع فاینانس پروژه ای به رقم ۲.۲ میلیارد یورو در دست داریم که شهریور امسال به بهره برداری می‌رسد.

به گفته وی با این پروژه پتروشیمی سالانه یک میلیارد دلار به صادرات کشور اضافه خواهد شد.

صالح‌آبادی با اشاره به سایر اقدامات انجام‌شده برای تامین مالی صادرکنندگان ادامه داد: منابع ریالی بانک محدودیت دارد و از صادرکنندگان انتظار داریم با ما به صورت «پکیج» کار کنند؛ یعنی هم از منابع ریالی بانک برای سرمایه در گردش و هم خدمات آن در قالب ال. سی داخلی و ضمامت نامه ریالی استفاده کنند.

این مقام مسئول تاکید کرد که هیچ ثبت سفارش مواد اولیه بدون تامین ارز باقی نمانده است.

وی اعلام کرد که بانک توسعه صادرات در سال ۹۷ مبلغ ۵۱ هزار و ۴۰۳ میلیارد ریال تسهیلات بواسطه منابع تسهیلات ریالی به صادرکنندگان اعطا کرده است.

صالح‌آبادی ادامه داد: همچنین در سال گذشته ۳۴۳ میلیون دلار تهسیلات ارزی پرداخت شده، البته که در سال ۹۸ تقاضا برای تسهیلات ارزی کمتر شده است.

به گفته وی این بانک در سال ۹۷ یک هزار و ۵۱۴ میلیارد ریال به شرکت های دانش بنیان و هفت هزار و ۹۴۳ میلیارد ریالبه شرکت های کوچک و متوسط تسهیلات اعطا کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =