بازگشت کودکان داعشی به استرالیا با فشار سازمان ملل

تهران- ایرنا- منایع خبری براساس اطلاعات مطرح شده از سوی اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا گزارش دادند: در پی خواست و پیگیری سازمان ملل ، یک گروه هشت نفره کودکان داعشی که همگی اتباع استرالیا هستند، از اردوگاهی در سوریه به این کشور بازگردانده می شوند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل پیشتر از کشورهای مختلف جهان خواسته است تا مسئولیت شهروندان خود را که به گروه تروریستی داعش در سوریه پیوسته اند، برعهده بگیرند و برای بازگرداندن خانواده های آنها از سوریه اقدامات لازم را به موقع اجرا گذارند.

فایننشال تایمز با انتشار گزارشی روز یکشنبه دراین زمینه نوشت: یک گروه هشت نفره از کودکان داعشی اعضای خانواده دو عضو اصلی مجزای این گروه تروریستی بوده اند که در عملیات نظامی در سوریه کشته شده و اکنون کانبرا باید کودکان این افراد را به استرالیا بازگرداند.

طبق این گزارش کودکان داعشی در سنین ۲ تا ۱۷ سال هستند و اکنون در یک اردوگاه در شمال سوریه در منطقه جنگی قرار دارند.

اسکات موریسون گفته است که کانبرا در حال اقدام برای تشریفات قانونی لازم به منظور بازگشتن این کودکان است و درصورت بازگشت این کودکان تحت آموزش های ویژه برای دوری از گروههای تروریستی قرار می گیرند.

رسانه های استرالیایی هویت این تروریست های کشته را آشکار کرده و گزارش دادند: "خالد شاروف" تبعه استرالیا بود که پس از پیوستن به داعش به همراه اعضای خانواده اش، در عملیات کشتار نظامیان و مردم عادی سوریه توسط این گروه تروریستی درسوریه مشارکت داشته است.تصاویر این تروریست و فرزند پسرش در عملیات تروریستی در شبکه مجازی منتشر شده است.

طبق گزارش شبکه ای بی سی "یاسین ریزویک " نیز دیگر تبعه استرالیایی پیوسته به تروریست های داعش در سوریه بوده که پس از شرکت درعملیات مختلف، سرانجام در سوریه کشته شد و تعدادی از این کودکان که قرار است به استرالیا بازگردند، فرزند این تروریست هستند.

براساس این گزارش، دولت اسکات موریسون تاکنون با بازگشت این کودکان مخالفت داشته و علت آن را حفظ امنیت ملی و سلامت مردم ذکر کرده بود.

ژاپن تودی نیز در این زمینه نوشت: طبق گزارش میشل باچله رئیس سازمان حقوق بشر سازمان ملل، بیش از ۵۵ هزار نفر از جنگجویان وابسته به گروه تروریستی داعش و خانواده های آنها در سوریه و عراق بازداشت شده اند.

در پی این درخواست، تاکنون برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و بلژیک مجوز بازگشت کودکان اتباع داعشی خود را از سوریه صادر کرده اند و معدودی کودک نیز از طریق سازمان ملل به کشورهای آمریکا، آلمان و هلند نیز بازگردانده شده اند.

این اقدام درحالی انجام می شود که استرالیا و اکثر کشورهای اروپایی دیگر مانند انگلیس با لغو تابعیت اتباع داعشی از بازگشتن شهروندان تروریست خود به کشورهایشان جلوگیری کرده اند.

اسکات موریسون همچنین تاکید کرده، بازگشت این کودکان به استرالیا تصمیم راحتی برای دولت این کشور نبوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =