راه‌اندازی کارخانه نوآوری فضایی در آینده

تهران- ایرنا- رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: کارخانه نوآوری فضایی در محیطی مناسب در کنار دانشگاه صنعتی اصفهان راه‌اندازی می‌شود تا به عنوان یک هاب مرکزی در این منطقه به حمایت از کسب و کارهای نو بپردازد.

سعید صمیمی روز یکشنبه در آیین افتتاح گردهمایی سه روزه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه فضایی افزود: قطعاً این رویداد سه روزه و برگزاری نشست‌های تبادل فناوری و نوآوری بستری مناسب برای شناخت بازیگران زنحیره ارزش صنعت فضایی کشور و شناخت توانمندی‌ها و ایده‌های خلاقانه آنها و همچنین عرضه نیازمندی‌های کشور در حوزه فضایی است و گامی مهم برای توسعه صنعت فضایی کشور محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: در سایه تلاش همه دست‌اندرکاران حوزه فضایی، امیدواریم برگزاری این رویداد نقطه عطفی در توسعه کسب و کارهای فضاپایه و در نهایت رشد اقتصادی کشور در حوزه فضایی باشد.

صمیمی گفت: این رویداد در حالی برگزار می‌شود که آمار و ارقام جهانی حکایت از رشد روزافزون اقتصاد فضاپایه در جهان دارد، علاوه بر آن شرکت‌های نوآور با ارائه سرویس‌های جدید مبتنی بر داده‌های فضایی نقش مهمی در رشد و توسعه این اقتصاد نوظهور دارد.

وی در عین حال با طرح این سوال که بازیگران بخش فضایی به‌خصوص آنهایی که نقش حاکمیتی دارند، چه نقشی در حمایت از کسب و کارهای فضاپایه و رونق بخشیدن به صنعت فضایی کشور دارند، ادامه داد: قطعاً در این میان پژوهشگاه فضایی ایران به عنوان یک سازمان دانش‌محور با برخورداری از نیروهای جوان و متخصص می‌تواند نقش کلیدی در این حوزه ایفا کند چرا که این پژوهشگاه با تجربیات ارزشمند در حوزه طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی و همچنین برخورداری از زیرساخت‌های آزمایشگاهی پیشرفته می‌تواند حمایت‌های قوی از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها در حوزه فناوری فضایی به عمل آورده است.
صمیمی یادآور شد: تاکنون در انجام پروژه‌های طراحی و ساخت ماهواره این پژوهشگاه با به‌کارگیری رویکرد مدیریت تحقیقات، با بیش از ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه مشاوره در طراحی و ساخت، به ارزش ۲۵ میلیارد تومان همکاری داشته است و با حدود ۲۰ دانشگاه معتبر کشور در حوزه توسعه دانش فضایی و همچنین در حوزه طراحی و توسعه همکاری به ارزش حدود ۲۰ میلیارد تومان مشاوره داشته است.

صمیمی اظهار کرد: از سوی دیگر این پژوهشگاه با دارا بودن تعاملات نزدیک با دستگاه‌های اجرایی مانند وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه، شناخت خوبی از نیازمندی‌های این دستگاه‌ها اجرایی پیدا کرده است.

وی یادآور شد: در حوزه پایش محصولات راهبردی مانند گندم، برنج و سیب‌زمینی و همچنین پایش منابع آبی و آمایش سرزمین خدماتی را ارائه داده که قطعاً می‌تواند کمک شایانی به شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی در حوزه خدمات برای ورود به بازار باشد.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران یادآور شد: این پژوهشگاه همچنین از سال گذشته فعالیت‌های منسجمی برای معرفی خدمات فضاپایه به دستگاه‌های اجرایی مختلف انجام داده است که از بارزترین آنها می‌توان به ارائه نقشه‌های کاربردی از روند گسترش سیل و هشدار تشدید سیل در جریان بحران سیل فروردین ۹۸ اشاره کرد.

وی افزود: در حوزه ارزیابی خسارت سیل به کشاورزان، آمارهای تولیدی این پژوهشگاه مبنای پرداخت خسارت توسط وزارت کشور قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: پژوهشگاه فضایی ایران تصمیم گرفته در منطقه نوآوری پیرامون دانشگاه شریف، ساختمانی را برای استقرار شرکت‌های استارتاپی فارغ‌التحصیل و آماده ورود به بازار تخصصی ایجاد کند که در کنار سایر شتاب‌دهنده‌ها و مراکز نوآوری مستقر در منطقه اقدام به حمایت از کسب و کارهای فضاپایه کند.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: علاوه بر آن این پژوهشگاه در شهر اصفهان و در نزدیکی دانشگاه صنعتی اصفهان، فضای مناسبی را برای تأسیس کارخانه نوآوری حوزه فضایی در نظر گرفته که به عنوان یک هاب مرکزی در این منطقه به حمایت از کسب و کارهای نو بپردازد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =