۱۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۳۱
کد خبرنگار: 2126
کد خبر: 83384088
۰ نفر

برچسب‌ها

قدمت دفن مشاهیر در حرم مطهر رضوی به قرن سوم قمری می رسد

مشهد- ایرنا- دفن اجساد مشاهیر در حرم مطهر رضوی از قرن سوم هجری قمری مرسوم بوده است.

رئیس مرکز اسناد و مطبوعات سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی روز شنبه در نشست "مشاهیر آرمیده در حرم مطهر رضوی" از سلسله برنامه های دهه کرامت رضوی گفت: عواملی مانند رسمیت یافتن تشیع از دوره صفویه و گسترش رواق ها و صحن های حرم مطهری رضوی در افزایش تعداد دفن شدگان در این حرم موثر بوده است.

ابوالفضل حسن‌آبادی افزود: اسناد به جای مانده از دوره صفویه تا قاجاریه اطلاعات قابل توجهی در خصوص تدفین در حرم مطهر رضوی و چگونگی آن ارائه می دهد.

وی اظهار داشت: در دوره صفویه و افشاریه اسناد تدفین با عنوان "حق الارض" دسته بندی می شده و براساس اسناد باقیمانده از این دوران درآمدهای حاصل از دفن در حرم مطهر در طومار سالیانه براساس اسامی مدفون شدگان، محل دفن و مبلغ گرفته شده از بازماندگان آنان، نوشته شده است.

وی گفت: در دوره صفویه و افشاریه امور دفن زیر نظر ناظر آستان قدس انجام می گرفت و مبالغ پرداختی برای دفن نیز توسط ضابط نذورات تحویل گرفته می شد.

حسن آبادی افزود: اولین سند مربوط به تدفین در حرم مطهر رضوی مربوط به سال ۱۰۰۹ قمری است.

بر اساس آخرین آمار تعداد افراد مشهور مدفون در حرم مطهر رضوی ۹۱۲ نفر است که از جمله آنها شیخ حر عاملی، شیخ بهایی، شیخ محمد عارف (پیر پالان دوز)، شیخ حسنعلی اصفهانی، آیت الله العظمی حاج میرزا علی آقا فلسفی، استاد سید جلال الدین موسوی آشتیانی، آیت الله سید ابراهیم علم الهدی سبزواری، شیخ هاشم مدرس قزوینی، حاج شیخ محمد رضا کلباسی، آیت الله حسنعلی مروارید، علاّمه امین الاسلام طبرسی و آیت الله واعظ طبسی می باشند.

۷۴۸۹ / ‏‬ ۶۰۵۳

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =