۱۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۲
کد خبرنگار: 821
کد خبر: 83383714
۱ نفر
سازمان ملل در تلاش برای صدور قطعنامه علیه فیلیپین

تهران- ایرنا- شورای حقوق بشر سازمان ملل به پیشنهاد یکی از اعضای خود در تلاش برای صدور قطعنامه علیه دولت ردریگو دوترنه رئیس جمهوری فیلیپین برای جلوگیری از اجرای برنامه ملی مقابله با مواد مخدر و ممانعت از اعدام های خودسرانه در این کشور است.

رسانه‌های فعال منطقه آسیا- پاسفیک گزارش دادند: سیاستمداران و فعالان عرصه حقوق بشر در مانیل پایتخت فیلیپین با اعلام این گزارش که تاکنون ۲۷ هزار نفر در برنامه مقابله با مواد مخدر دوترته کشته شدند، از صدور هر نوع پیش نویس قطعنامه علیه برنامه ضد مقابله با مواد مخدر دوترته موسوم به جنگ مواد مخدر استقبال کردند.

طبق گزارش تارنمای سازمان ملل، در شورای حقوق بشر که ۴۷ کشور عضو آن هستند، روز پنجشنبه گذشته توسط ایسلند پیشنهادی علیه برنامه مواد مخدر دوترته مطرح شد که براساس آن از مانیل خواسته شده تا به اعدام‌های خودسرانه تحت برنامه ملی جنگ علیه مواد مخدر خاتمه دهد و به بحران انسانی ناشی از اجرای آن پاسخ دهد.

این شورا که به عنوان عالی‌ترین نهاد حقوق بشری سازمان ملل محسوب می‌شود، برای نخستین بار است که درحال بررسی پیش نویس یک قطعنامه احتمالی علیه برنامه ملی جنگ مواد مخدر دوترته رئیس جمهوری این کشور است.

۱۱ نفر از کارشناسان مستقل این شورا نیز در ماه گذشته خواستار "اجرای تحقیقات بین‌المللی برای بررسی علل کشتارهای غیر قانونی و کشتار پلیس به بهانه جنگ علیه مواد مخدر" در فیلیپین شدند.

فعالان حقوق بشر می‌گویند، رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فیلیپین آشکارا فعالان و قضات دیوان عالی را می‌ترساند، زنان را تحقیر می‌کند و خشونت علیه فروشندگان مواد مخدر به خرج می‌دهد.

فیلیپین اما درخواست شورای حقوق بشر و هر اقدامی در این زمینه را دخالتی در امور داخلی کشور ارزیابی کرده است. مانیل آمار کشته شدگان در این برنامه را تاکنون به صورت رسمی اعلام نکرده و برخی از منابع دولتی صرفاً رقم بیش از ۶ هزار نفر قربانی را مطرح کرده‌اند.

دولت دوترته می‌گوید کارشناسان سازمان ملل با گزارش‌های جانبدارانه، اشتباه و براساس اطلاعات غلط درصدد اقدام علیه مقامات مشروع این کشور هستند.

سازمان دیده بان حقوق بشر (HRW) نیز سال گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که عملیات مرگبار مبارزه با مواد مخدرِ «رودریگو دوترته» رئیس جمهوری فیلیپین، تاکنون بیش از ۱۲ هزار قربانی گرفته و همچنان ادامه دارد؛ موضوعی که از سوی وزیر امور خارجه فیلیپین به شدت تکذیب شد.

«آلان پیتر کایتانو» وزیر امور خارجه فیلیپین درپی انتشار این گزارش اعلام کرد که دیده بان حقوق بشر بدون هیچ تحقیق واقعی یا بررسی، آماری بی پایه و اساس داده و از این گروه صاحب نام حقوق بشری خواست تا ادعای خود را اثبات کند.

تاکنون دستکم حداقل ۲۸ کشور عمدتاً اروپایی خواستار اجرای تحقیقات بین المللی بی طرف و شناسایی جرم مسئولان دولتی در برنامه مقابله با مواد مخدر در فیلیپین شده‌اند.

مجمع شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو قرار است قبل از پایان نشست سه هفته‌ای خود تا روز ۱۲ ماه جاری میلادی (۲۱ تیرماه) به قطعنامه‌ای دراین زمینه رأی دهد.

فیلیپین اکنون یکی از اعضای شورای حقوق بشر در ژنو است.

اگر این قطعنامه در شورا تصویب شود، این نهاد از میشل باچله رئیس شورا خواهد خواست تا گزارش کتبی درباره وضعیت حقوق بشر در فیلیپین را تهیه و آن را به جلسه چهل و چهارم خود ارائه کند.

مناردو گوئه وارال اMenardo Guevarra وزیر دادگستری فیلیپین، در واکنش به این اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه در پاسخ به این حرکت، گفت که مانیل نیاز ندارد تا دیگران به این کشور بگویند که اعدام‌های فرقانونی را متوقف سازد. دولت ما آماده است تا اگر لازم باشد با هر گونه تحقیق در این زمینه مواجه شود.

اگرچه دولت دوترته بر قربانی شدن کمی بیش از ۶ هزار نفر در برنامه ملی مقابله با مواد مخدر تاکید دارد اما گروههای حقوق بشری می‌گویند این عملیات در ۴ سال گذشته و پس از روی کار آمدن رودریگو دوترته در سال ۲۰۱۶ تاکنون دستکم ۲۷ هزار قربانی داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =