لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های فارس برای توسعه روابط با کشور قطر

‌شیراز- ایرنا- توسعه روابط با کشورهای همسایه از جمله قطر، سیاستی است که مسئولان استان فارس طی سال های گذشته با جدیت دنبال کرده اند و ظرفیت های استان در حوزه های مختلف و سفر اخیر استاندار فارس به قطر فرصت مناسبی را بیش از پیش فراهم کرده است.

عنایت الله رحیمی استاندار فارس از یازدهم تا سیزدهم تیرماه ۹۸ در رأس هیأتی عالیرتبه اقتصادی به کشور قطر سفر کرد.

در این دیدار مباحثی برای گسترش روابط بین قطر و استان فارس مطرح و تصمیماتی گرفته شد.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان فارس، در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به سفر هفته گذشته استاندار فارس و هیأت همراه به کشور قطر گفت: سابقه روابط خوب تاریخی ایران و قطر و نزدیکی استان فارس به این کشور، برخورداری از حوزه گازی مشترک، مشترکات دینی و حضور تعداد قابل توجهی از ایرانیان در قطر، روابط ۲ کشور را به روابطی راهبردی و استراتژیک تبدیل کرده است.

مهرزاد زارعی دودجی افزود: سفر هفته گذشته استاندار فارس به کشور قطر و دیدارهایی که با مقامات این کشور انجام شده می‌تواند فتح بابی برای گسترش روابط ۲ جانبه فارس و کشور قطر باشد اما ضرورت دارد که در کنار فراهم شدن شرایط از سوی دولتمردان از طریق انجام چنین سفرهایی، بخش خصوصی نیز با جدیت و توان بیشتری وارد میدان شده و فعالیت خود را افزایش دهد.

وی ادامه داد: آنچه که از مباحث مطرح شده در جریان دیدارهای استاندار فارس و هیأت همراه با مقامات قطری می‌توان برداشت کرد این است که طرفین اراده و تمایل لازم را برای توسعه مناسبات داشته‌اند.

او اظهار داشت: اما ضرورت دارد که مسائل مطرح شده و توافقات صورت گرفته در عمل و به شکل جدی نیز دنبال شود تا استان فارس بتواند از دستاوردهای این سفر به شکل مطلوب بهره مند شود.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در فارس، این استان را برخوردار از ظرفیت‌های بسیار مطلوب دانست و تصریح کرد: به نظر می‌رسد در بسیاری از موارد آنگونه که باید نتوانسته‌ایم از پتانسیل‌های موجود در جهت خلق فرصت‌های سرمایه گذاری در استان و توسعه صادرات بهره کافی را ببریم که امیدواریم با شناسایی نقاط ضعف و رفع آنها بتوانیم این ظرفیت‌ها را در جهت رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در استان به کار گیریم.

زارعی، با اشاره به بحران ایجاد شده بین قطر و عربستان سعودی گفت: با آغاز این بحران جمهور اسلامی بار دیگر نشان داد که دوست و شریک قابل اعتمادی در شرایط سخت است و با اعلام آمادگی خود برای هرگونه کمک به کشور قطر، دوستی صادقانه خود را به اثبات رساند.

وی افزود: بنابراین مجموعه این موارد و اتفاقات بیانگر فراهم بودن شرایط برای گسترش هرچه بیشتر روابط در تمامی زمینه‌ها با کشور قطر است و امیدواریم استان فارس بتواند از این فرصت نهایت استفاده را ببرد.

۶۱۲۲ /‏۱۸۷۶‬

اخبار مرتبط