رنج مضاعف زلزله بر دل‌های کنکوری‌های دامغان

سمنان-ایرنا- دانش آموزان شرکت کننده در کنکور رشته های ریاضی و فنی و علوم انسانی شهرستان دامغان از ارائه نشدن زمان بیشتر برای پاسخگویی به سئوالات کنکور با توجه به وقوع زلزله پنجشنبه گذشته این شهر گلایه کردند.

صبح روز پنجشنبه ۱۳ تیرماه همزمان با برگزاری آزمون سرنوشت ساز کنکور سراسری در شهر دامغان، وقوع چندین زلزله متوالی که بزرگترین آنها چهار و ۷ دهم ریشتر بزرگی داشت دانش آموزان را به شدت مضطرب و سردرگم کرد.
زلزله های به وقوع پیوسته همزمان با برگزاری آزمون گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی بود که در این آزمون تعداد زیادی از مراقبان و داوطلبان، این حادثه طبیعی را احساس کردند.
با توجه به حساسیت کنکور در تعیین سرنوشت دانش آموزان در ورود به دانشگاه ها، هیچ وقت اضافه ای به دانش آموزان داده نشد که این امر موجب گله مندی تعدادی از این افراد شده است.

اوضاع کنکور تا ۱۵ دقیقه مختل بود
یکی از دانش آموزان گروه آموزشی علوم انسانی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: پس از وقوع زلزله، تمامی دانش آموزان مضطرب و آشفته شدند به گونه‌ای که بسیاری از داوطلبان قادر به تمرکز دوباره بر روی آزمون نبودند.
علیرضا زرگران ادامه داد: با توجه به وقوع سه زلزله متوالی، تمامی دواطلبان و دانش آموزان از آشفتگی برخوردار بودند.
وی خاطر نشان کرد: پس از آرام شدن اوضاع، از مراقبان تقاضای مدت زمان بیشتر برای پاسخگویی را داشتیم که با پاسخ مثبت مواجه نشدیم.
یکی دیگر از دواطلبان کنکور روز پنجشنبه نیز گفت: ترس و استرس ناشی از زلزله به حدی بود که بسیاری از داوطلبان از پاسخگویی به سئوالات منصرف شده و برگه امتحانی خود را تحویل داده و از سالن خارج شدند.
فاطمه ملاحاجی زاده تصریح کرد: ترس از زلزله، آرامش نداشتن در مکان برگزاری آزمون و تمرکز ناکافی حواس، از مواردی است که در سرنوشت ما به صورت مستقیم تاثیر داشته است.
وی اضافه کرد: امیدواریم با اعمال نظر سازمان سنجش، این حق ضایع شده از داوطلبان، قابل جبران باشد.
 

تمامی اقدام‌های لازم برای احقاق حق داوطلبان دامغان صورت گرفت
مدیر آموزش و پرورش شهرستان دامغان نیز گفت: گزارش های اولیه و طرح موضوع وقوع زلزله و پیامدهای آن در حوزه انتخابی دامغان به سازمان سنجش ارسال شده است.
حسن کاتبی افزود: اداره آموزش و پرورش در کنار دانش آموزان پیگیر اعلام اعتراض به سازمان سنجش آموزش کشور است.
وی ادامه داد: اکنون همه دانش آموزان باید آگاه باشند برگزاری آزمون کنکور برعهده سازمان سنجش و وزارت علوم است و آموزش و پرورش تا برآورده شدن حق در کنار آنها خواهد بود.
کاتبی اظهار داشت: با توجه به وضعیت ایجاد شده در کنکور و ایجاد ترس و اضطراب در داوطلبان به دلیل زلزله، قرار دادن وقت اضافه در پایان کنکور کمترین حق داوطلبان بود که اجرایی نشده است.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان دامغان گفت: امیدواریم سازمان سنجش آموزش کشور با بررسی دقیق موضوع و قرار دادن این حوزه انتخابی در لیست سهمیه های خاص، دانش آموزان را از نگرانی خارج کند.

تصمیم سازمان سنجش در این خصوص اعلام می شود
نماینده تام الاختیار سازمان سنجش در دانشگاه سمنان نیز در گفت و گو با ایرنا دانشگاه سمنان را مخزن آزمون سراسری استان دانست و گفت: وقوع زلزله در هنگام برگزاری کنکور سراسری داوطلبان دامغان، موضوع مهمی است که با توجه به طرح موضوع، مورد بررسی قرار می گیرد.
پرویز ملک زاده تصریح کرد: تصمیم نهایی تاثیر کنکور بر روی داوطلبان و چگونگی اعمال نظر، برعهده سازمان سنجش آموزش کشور است که متعاقباً اعلام می شود.
کنکور سراسری سال ۹۸ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور با رقابت یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۱۵۴ داوطلب از روز ۱۳ تیرماه کلید خورد.
نتایج اولیه این آزمون دهه دوم مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور، منتشر می‌شود و ظرفیت پذیرش حدود ۷۲۰ هزار نفر اعلام شده است.
آزمون سراسری سال ۹۸ در ۳۸۱ شهر و ۵۱۸ حوزه امتحانی برگزار شد که تعداد حوزه‌های امتحانی نیز به منظور رفاه حال داوطلبان افزایش داشت.
استان سمنان حدود ۹۰ هزار دانشجو در بیش از ۴۰ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی دارد.
۹۸۵۶ / ‏۷۴۰۸

اخبار مرتبط