۱۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۵
کد خبرنگار: 987
کد خبر: 83383191
۳ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تابستان اصفهان با بازگشایی زاینده‌رود زیباتر شد

اصفهان - ایرنا - با افزایش خروجی سد زاینده رود و جاری شدن آب در بستر رودخانه پس از ۲ هفته انتظار، مردم اصفهان راهی بوستان‌ها و حاشیه پل های تاریخی شدند تا شب‌های زیبای اصفهان به مدت ۲۰ روز دیگر زیباتر شود.

خروجی سد زاینده‌رود از بامداد پنجشنبه گذشته به مدت ۲۰ روز با هدف انجام کشت بهاره کشاورزان شرق و غرب اصفهان افزایش یافت و باعث شد که رودخانه‌ای که حدود ۱۵ روز خشک شده بود، باز هم جریان یابد و نشاط و شادابی را به اصفهان بازگرداند.

آب عصر روز جمعه پس از عبور از شهرهای فلاورجان و درچه واقع در غرب با ورود به منطقه ناژوان، وارد کلان‌شهر اصفهان شد و سپس یکی یکی به پل‌های تاریخی مارنان، سی و سه پل، جویی، خواجو و شهرستان رسید، همین امر حضور پرشور شهروندان و گردشگران به حاشیه زاینده رود را به دنبال داشت، به طوری که ازدحام و شلوغی تا پاسی از شب گذشته ادامه داشت.

دیشب با وجود گرما، در سراسر مسیر زاینده رود در کلان‌شهر اصفهان، حضور همراه با شادی و امید مردم دیده می‌شد، بی شک این حس خوب تا جاری بودن آب در رودخانه تداوم خواهد داشت.

پیش تر دریچه‌های سد زاینده‌رود که از ساعت یک بامداد روز دوشنبه هشتم بهمن سال قبل به منظور استفاده کشاورزان برای کشت پاییزه این دوره بازگشایی و آب در بستر این رودخانه در کلان شهر اصفهان جاری شده بود، بامداد یکشنبه ۲۸ بهمن کاهش یافت تا بخش وسیعی از این رود به ویژه در منطقه کلان‌شهر اصفهان تا نوروز ۹۸ همچون ماه‌های قبل آن با خشکی روبرو شود و قرار شد برای نوبت دوم آبیاری کشت کشاورزان در فروردین امسال دوباره زاینده‌رود بازگشایی شود.

پس از آن ‎رییس جمهوری ۱۳ اسفند پارسال به وزارت نیرو دستور داد تا با در نظر گرفتن نیازهای زیست محیطی در ایام نوروز، آب را در زاینده‌رود رها کند و بعد از آن زمان تاکنون آب با هدف کشت پاییزه، در بستر زاینده‌رود جاری بوده است و بر پایه اعلام آب منطقه‌ای تا روزهای پایانی خرداد امسال ادامه داشت و سپس رفته رفته خشک شد.

اراضی کشاورزی اصفهان حدود ۵۶۳ هزار هکتار معادل ۳.۵ درصد از مساحت استان است که با توجه به محدودیت‌های منابع آب در سال‌های اخیر، تنها حدود ۲۹۰ هزار هکتار آن تحت کشت زراعی و باغی قرار می‌گیرد.

در سال زراعی ۹۶- ۹۷ حدود ۲۱۰ هزار هکتار از مجموع اراضی کشاورزی استان به کشت محصولات زراعی اختصاص داشت که ۱۹۰ هزار هکتار آن زراعت آبی و ۲۰ هزار هکتار مربوط به زراعت دیمی بوده است.

حفظ باغ‌ها و درختان استان اصفهان به عنوان منبع اصلی در تولید اکسیژن و محصولات مختلف زراعی، در روزهایی که دوباره آب به زاینده رود بازگشته و منبع آب مورد نیاز تأمین شده، ضروری است و این مهم باید با توزیع منطقی، بهینه و به روش‌های مفید آبیاری صورت پذیرد.

در همین ارتباط استاندار اصفهان در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: آب زاینده رود تابستان امسال برای مدیریت منابع آب به شکل متناوب جاری خواهد شد.

عباس رضایی افزود: حجم خروجی سد زاینده‌رود پنجشنبه شب گذشته و پس از جلسه هماهنگی بین کشاورزان، آب منطقه‌ای و مسئولان افزایش یافت تا آب مورد نیاز باغ‌ها، درختان و زمین‌های کشاورزی شرق و غرب استان به مدت ۲۰ روز تأمین شود.

وی با بیان اینکه این آب ممکن است نزدیک ۲۲ روز جاری باشد، ادامه داد: پس از آن ممکن است به مدت ۱۰ روز جریان آب باز ایستاد و دوباره در یک دوره دیگر آب به مدت ۲۰ روز جریان یابد.

استاندار اصفهان با بیان اینکه حجم آب که برای کشت بهاره (تابستانه) امسال در نظر گرفته‌شده ۳۵۰ میلیون مترمکعب است، تصریح کرد: نزدیک ۴۵۰ میلیون مترمکعب نیز برای بخش شرب، کشت پاییزه و صنعت استان از مهر امسال در نظر گرفته‌شده است و متناوب بودن جریان زاینده‌رود در تابستان به دلیل مدیریت هرچه بهتر آب موردنظر برای پاییز است.

وی خاطرنشان کرد: هرسال بر پایه میزان آبی که پشت سد زاینده‌رود است، آب برای آشامیدنی، حقابه کشاورزان، صنعت و زیست محیطی رها می‌شود و امسال آب برای کشت پاییزه رها شد و کشاورزان کشت و کار خوبی داشتند.

رضایی با بیان اینکه امسال مقدار بیشتری آب نسبت به سال‌های گذشته داشتیم، گفت: کشاورزان و باغداران خواهان تخصیص آب برای کشت بهاره شدند و استانداری اصفهان وظیفه خود دانست که این درخواست را در شورای عالی آب پیگیری کند.

وی با اشاره به اینکه احتمال دارد پیگیری‌های صورت گرفته به مصوبه‌ای برای تخصیص ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب به عنوان کشت بهاره منجر شود، گفت: در این موضوع ۲ خط قرمز اصلی داریم که آب آشامیدنی و کشت پاییزه کشاورزان است.

استاندار اصفهان، تعهد وزارت نیرو برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی پاییزه و صنعت را ۴۵۰ میلیون مترمکعب اعلام و اضافه کرد: این آب باید در پشت سد تا اول مهر باقی بماند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان نیز‬ در گفت‌وگو با ایرنا اظهارداشت: با بیشتر شدن خروجی سد و رهاسازی آب در رودخانه بالغ بر ۱۵ هزار هکتار از باغ‌های شرق و غرب اصفهان‬ باید آبیاری و حفظ شود و سپس کشت و کار جدید انجام گیرد.

مهرداد مرادمند‬ با بیان اینکه سازگاری با کم آبی در تمامی مقوله‌ها از جمله‬ باغداری و‬ کشاورزی اهمیت دارد، تاکید کرد: تمهیدات ویژه باید در باغ‌ها، ‬مزارع و گلخانه‌ها اتخاذ شود و‬ با روش‌های‬ مصرف‬ بهینه آب‬ مانند ایجاد استخر ذخیره آب همراه باشد.

وی اضافه کرد: حدود ۳۵ درصد از مزارع منطقه زیر کشت خواهند رفت و ذرت، یونجه، ارزن و صیفی‌جات اصلی‌ترین محصولات این کشت خواهد بود و امیدواریم پس از مدت‌ها توقف در کشت تابستانه، بتوان برداشت پربازده محصول صورت گیرد.

۶۰۲۲/‏‬ ۶۰۲۰

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =