۱۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۰
کد خبرنگار: 798
کد خبر: 83383163
۰ نفر
چالش پسماند در «سلسله»

خرم آباد - ایرنا - روزانه حدود ۵۰ تن پسماند در شهرستان سلسله تولید و در منطقه خرگوشناب و حاشیه های آن ذخیره می شود که علاوه بر هزینه بالای حمل و نقل، عامل بیماری های خطرناکی بوده و اگر تدبیر مناسبی اندیشیده نشود در دراز مدت منجر به ایجاد مشکلات زیست محیطی برای شهروندان خواهد شد.

به گزارش ایرنا، رشد شهرها همراه با تراکم جمعیت موجب مصرف مواد متعدد و در نتیجه، تولید پسماند می‌شود.

از مهم‌ترین مسائل شهرهای کنونی، مدیریت پسماندهای شهری همچون جمع‌آوری، دفع و بازیافت آنهاست. پسماندها چهره‌ای نازیبا و نامناسب به شهرها می‌دهند و در صورت دفع نامناسب می‌توانند به بروز بیماری‌های گوناگون منجر گردند، علاوه بر آن پسماندها با آلوده کردن آب، خاک و هوا و نیز اثرات گلخانه‌ای خود خسارت‌های زیادی را به سکونتگاه‌های شهری وارد می‌آورند.

در شهرستان بیش از ۷۵ هزار نفری سلسله، روزانه ۵۰ تن پسماند از شهرها و روستاهای آن جمع آوری و در منطقه‌ای به نام خرگوشناب دفع می‌گردند که در گذشته یکی از بهترین تفریحگاه‌های شهرستان محسوب می شده است.

چشمه‌های تأمین آب شرب شهرستان نیز در این منطقه واقع شده‌اند و دفع غیراصولی پسماندها در این منطقه در درازمدت می‌تواند به مشکلات زیست محیطی جبران ناپذیری برای شهرستان تبدیل شود.

تاکنون در جلسات مختلف مدیریت پسماند شهرستان، بر جابجایی سایت دفع پسماند و انتقال آن به منطقه‌ای کم خطر تر بحث و تبادل نظر شده اما به نتایج مثبتی منجر نشده و کماکان چالش پسماند یکی از مشکل‌های اساسی شهرستان است.

خدیجه بهزادیان معاون عمران و برنامه ریزی فرمانداری سلسله، اظهار داشت: مخاطب اصلی موضوع پسماند، شهرداری‌ها و بخشداری‌ها و همچنین بخش مهم و تأثیرگذار یعنی مردم هستند.

وی با اشاره به اینکه هر شخص روزانه حدود ۸۰۰ گرم زباله تولید می‌کند، افزود: مردم باید به پسماند به عنوان یک چرخه توجه کنند و آموزش‌های لازم را درخصوص تفکیک زباله و استفاده کمتر از شوینده‌ها و سموم را ببینند.

معاون فرماندار سلسله بیان کرد: برای اینکه بتوانیم در زمینه مدیریت پسماند به موفقیت برسیم مشارکت مردم لازم و ضروری است.

وی با بیان اینکه تفکیک زباله‌ها به صورت پایلوت در یکی از محله‌های شهرستان اجرا شود، ادامه داد: تا وقتی که شفاف سازی در بحث اطلاعات اتفاق نیافتد و زیرساخت‌های لازم فراهم نشود نمی‌توانیم از مردم انتظار مشارکت داشته باشند.

بهزادیان تاکید کرد: اگر به مردم آموزش بدهیم و برنامه‌هایی برای تشویق و ترغیب مردم به تفکیک زباله‌هایشان ارائه دهیم تا حضور مؤثری در مدیریت پسماندهایشان داشته باشند.

محمودعلی امیری سرپرست شهرداری الشتر نیز با بیان اینکه در سال ۸۹ محلی برای دفن زباله‌های شهرستان‌های سلسله و دلفان در منطقه گاوکش در نظر گرفته شد، اظهار داشت: مقرر شد زباله‌های شهرستان به این منطقه منتقل و با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هرچند ماه یکبار شهرداری الشتر نسبت به دفن و ساماندهی زباله‌های شهرستان در منطقه خرگوشناب اقدام می‌کند، ادامه داد: انتظار می‌رود تا در نظر گرفتن مکان جدیدی برای دفع پسماندهای شهرستان، بخشداری‌ها با استفاده از امکانات خود، شهرداری را در دفع زباله‌های شهرستان یاری دهند تا مشکلات شهری کمتر شوند.

نجمه منظمی عضو شورای شهر الشتر نیز با بیان اینکه سایت دفن زباله خرگوشناب بیشتر یک سایت دفع و رهاسازی زباله است، اظهار داشت: بارها مخاطرات رهاسازی غیراصولی زباله‌ها در طبیعت بویژه خطر مضاعف زباله‌ها در زمینهای منطقه اعلام شده است.

وی با اشاره به حجم بالای بارندگی شهرستان نسبت به نرم کشوری، اضافه کرد: شیرابه‌های زباله‌های موجود در منطقه خرگوشناب تقریباً بدون هیچ فیلتراسیون طبیعی وارد سفره‌های آب زیرزمینی موجود در این منطقه می‌شوند که این امر مخاطراتی برای سلامت شهروندان در طولانی مدت بهمراه خواهد داشت.

منظمی با اشاره به وجود گونه‌های جانوری در منطقه خرگوشناب، گفت: تغذیه آنها از پسماندهای رها شده در دره خرگوشناب قطعاً همراه با مخاطرات زیست محیطی و ایجاد بیماری برای حیوانات خواهد بود.

عضو شورای شهر الشتر، با اشاره به سوزاندن غیراصولی زباله‌ها، افزود: این امر موجب رهاسازی حجم وسیعی از دود سمی در هوای منطقه می‌شود که زندگی گونه‌های گیاهی همچون زالزالک، انجیر و آلبالو های وحشی موجود در منطقه را با خطر جدی مواجه می‌کند.

وی ادامه داد: مسافت کوتاه سایت تا شهر الشتر و قرار گرفتن در مسیر وزش بادهای کوه به دشت، در بسیاری از اوقات باعث می‌شود دود سوزاندن زباله‌ها وارد هوای شهر شود.

منظمی با تاکید بر لزوم انتقال سریع سایت دفن زباله خرگوشناب به منطقه‌ای با خطر زیست محیطی و انسانی کمتر، بیان کرد: موضوع پسماند با سلامت شهروندان ارتباط مستقیمی دارد لذا انتظار می‌رود که هر چه سریع‌تر نسبت به درنظر گرفتن مکان جدید برای دفع زباله‌های شهرستان اقدامات لازم صورت گیرد.

حجت الله حسنوند رئیس امور آب سلسله نیز با اشاره به شرایط بالادست شهر الشتر، اظهار داشت: با توجه به شرایط بالادست شهر الشتر و وجود هفت حلقه چاه تأمین آب شرب شهر، ساماندهی زباله‌ها را در این منطقه بارها گوشزد کرده‌ایم، مصوبه هم شده اما به نتیجه نرسیده است.

وی با اشاره به اینکه تداوم وضعیت موجود در ۱۰ سال آینده شهرستان را با مشکل مواجه می‌کند، عنوان کرد: روزانه ۵۰ تن زباله در این منطقه دپو می‌شود و پیش بینی می‌شود که در پنج سال آینده یکی از چالش‌های شهرستان سلسله بحث پسماند باشد.

حسنوند با تاکید بر لزوم انجام مطالعات پایدار منابع آب شهر الشتر، خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود در سال ۹۸ اعتباری برای انجام این مطالعات پیش بینی شود و قبل از اینکه چالشی بوجود بیاید، نسبت به رفع این مشکل چاره‌ای اندیشیده شود.

/ ‏۶۰۶۰/‏۷۲۶۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =