۱۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۵
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83383155
۰ نفر
هند: پاکستان برای احیای مذاکرات اقدامی نکرده است

دهلی نو-ایرنا- وزارت امور خارجه هند اعلام کرد دهلی نو علاقه مند به برقراری روابط دوستانه با پاکستان است اما این کشور تاکنون برای احیای مذاکرات و ایجاد فضایی عاری از تروریسم خشونت اقدامی نکرده است.

شبکه خبری "ایندیا تودی" روز شنبه به نقل از مورالیدهاران مشاور وزیر امور خارجه هند در پارلمان این کشور افزود دهلی نو از اسلام آباد خواسته است برای نابودی پایگاههای تروریستی در خاک این کشور اقدام قاطعی انجام شود و تا این خواسته انجام نشود هند به اقدامات جدی برای جلوگیری از ورود شبه نظامیان پاکستانی ادامه می دهد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده علیه شبه نظامیان پاکستانی افزود: پس از حملات بزرگ تروریستی در خاک هند، نیروهای هندی در سال ۲۰۱۶ یک حمله محدود علیه پایگاه های تروریستی در خاک پاکستان هند انجام دادند. همچنین در ماه فوریه سال ۲۰۱۹ نیز نیروی هوایی هند یک حمله هوایی علیه پایگاه های تروریستی در منطقه بالاکوت در پاکستان انجام دادند.

وی تصریح کر: پس از حمله ماه فوریه که به کشته شدن ۴۰ نیروی نظامی هند منجر شد، دهلی نو، اسلام آباد را از لیست کشورهای نزدیک خود خارج کرد و تعرفه واردات کالا از این کشور را تا ۲۰۰ درصد افزایش داد. هند همچنین تجارت در امتداد خط کنترل را از ماه آوریل تاکنون مسدود کرده است. این اقدام پس از دریافت گزارشی هایی مبنی بر سو استفاده شبه نظامیان از این نوع تجارت برای قاچاق اسلح، مواد مخدر و اسکناس جعلی انجام شد.

هند سعی کرده است، با اقدامات دیپلماتیک، پاکستان را در صحنه بین المللی منزوی کند.. پس از حمله تروریستی علیه نیروهای نظامی هند در ماه فوریه سال جاری، عربستان، آمریکا، و امارات به طور جداگانه خواهان اقدام پاکستان علیه گروه های شبه نظامی در این کشور شدند.

هند، پاکستان را حامی تروریسم و گروه های شبه نظامی ضد هند می داند، اما پاکستان همواره نقش خود را در حملات تروریستی علیه هند رد کرده است.

از سوی دیگر پاکستان، هند را به ایجاد ناآرامی در استان بلوچستان این کشور متهم کرده است.

بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قراردارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی ازعلل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال ۱۹۴۷ میلادی تاکنون است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =