فشار مالیاتی به مشاغل با افزایش درآمدهای استانی کاهش یافت

زنجان - ایرنا - با افزایش درآمدهای عمومی استان در سال گذشته، فشار مالیاتی کمتری به بخش مشاغل وارد شد به نحوی که سهم مشاغل از مالیات‌های استان از ۴ درصد در سال ۹۶ به ۲.۵ درصد در سال ۹۷ کاهش یافت.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان روز شنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا، گفت: دلیل عمده افزایش درآمدها به شناسایی منابع جدید برمی‌گردد که مالیات، یکی از آن‌ها است.

ابوالفضل عباسچیان خاطرنشان کرد: دفاتر و پرونده‌های تعدادی از شرکت‌های استان که مالیات‌های خود را در مرکز و سایر استان‌ها پرداخت می‌کردند در سال ۹۷ به استان انتقال داده شد.

عباسچیان ادامه داد: جلوگیری از فرار مالیاتی و تلاش دستگاه‌های اجرایی در خصوص سایر درآمدهای استان، عوامل بسیار مهمی در افزایش درآمد وصولی استان به شمار می‌روند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان با بیان اینکه یکی از اصول پیش‌بینی شده در اقتصاد مقاومتی، کاهش اتکا به درآمدهای نفتی و افزایش درآمدهای غیرنفتی است، گفت: همه استان‌ها باید در ارتباط با تامین درآمدهای مورد نیاز تلاش کنند تا هرچه بهتر بتوان نسبت به کاهش درآمدهای نفتی به‌ویژه در شرایط کنونی که با تحریم‌های شدید فروش آن مواجه هستیم، اقدام کرد.

وی اظهار داشت: سال گذشته با تلاش تمام دستگاه‌های اجرایی استان توانستیم درآمد پیش‌بینی شده استان را وصول کرده و همچنین در سرجمع درآمدهای عمومی اعم از مالیات، درآمد حاصل از فروش کالا و خدمات، انحصارات دولتی، جرایم مربوط به دستگاه‌های مختلف و سایر منابع تامین مالی استان، مبلغ قابل توجهی به عنوان مازاد درآمد داشته باشیم.

عباسچیان خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری‌های صورت‌گرفته، ضمن بازگشت تمام درآمدهای وصول‌شده، بخش اعظمی از مازاد درآمدها نیز به استان برگشت.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان افزود: این مهم با برنامه‌ریزی‌های مناسب ستاد تجهیز درآمد استان صورت گرفت همچنین در سال ۹۶ نیز نسبت به سال ۹۵ افزایش درآمدهای استان را داشتیم که علاوه بر درآمدهای سال ۹۶ از مازاد درآمد آن سال نیز استفاده کردیم.

این مسئول تصریح کرد: مازاد درآمد دریافت شده از محل درآمدهای عمومی استان بر اساس تعهدات دستگاه‌های اجرایی استان در طرح‌های عمرانی و پرداخت‌های پرسنلی، هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌ها و تسهیلات خوبی در قوانین بودجه، پیش‌بینی شده است، گفت: تهاتر، یکی از این موضوعات است که استان زنجان سال گذشته توانست با تلاش و همکاری مجموعه دستگاه‌های اجرایی، یک هزار و ۲۱۶ میلیارد ریال تهاتر از محل بند «و» تبصره ۱۵ قانون انجام دهد.

عباسچیان افزود: این تهاتر که از محل مطالبات و بدهی پیمانکاران با دستگاه‌های اجرایی، امور مالیاتی و بانک‌ها بود کمک شایانی هم به درآمدهای عمومی و هم بودجه استان کرد.

۹۵۵۶/۶۰۸۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =