دارنده مدال نقره وزنه برداری المپیک مکزیکوسیتی درگذشت

تهران- ایرنا- پیشکسوت وزنه برداری ایران که مدال نقره بازی های المپیک را در کارنامه داشت بامداد امروز (شنبه) دار فانی را وداع گفت.

«پرویز جلایر» که مدت ها بود از بیماری گوارش رنج می‌برد، بامداد امروز (شنبه) در سن ۸۰ سالگی دار فانی را وداع گفت. او از جمله وزنه بردارانی است که نشان نقره بازی های المپیک را در کارنامه ورزشی دارد.

جلایر در المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی با ثبت حدنصاب ۴۲۲,۵ کیلوگرم به مدال نقره رسید و ۱۲,۵ کیلوگرم رکورد ملی را که متعلق به خودش بود بهبود بخشید. او چهار سال پیش از بازی های ۱۹۶۸ در توکیو ۱۹۶۴ توانست تمام رکورد های مربوط «هنریک تمرز» را بشکند اما بخت با وی یار نبود و ستاره های آن زمان وزنه برداری اروپای شرقی بالاتر از او قرار گرفتند.

این پیشکسوت وزنه برداری ایران همچنین ۲ سال پیش از کسب مدال نقره المپیک مدال برنز قهرمانی جهان ۱۹۶۶ و طلای بازی‌های آسیایی ۱۹۶۶ را از آن خود کرده بود.

جلایر در امر قضاوت، از رقابت های جوانان جهان در جمهوری چک گرفته تا حضور در هیات ژوری داوری المپیک پکن را تجربه کرده است.

او همچنین در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ کره جنوبی مسئول فنی مسابقات بود.

نایب قهرمان المپیک ۱۹۶۸ از چهره های معتمد فدراسیون جهانی وزنه برداری است. او اگرچه در انتخابات مادرید رای لازم برای حضور در جمع اعضای کمیته فنی IWF را کسب نکرد، اما از سوی «تاماش آیان» رییس فدراسیون جهانی این رشته ورزشی به عنوان عضو کمیته فنی برگزیده شد.

وی زاده مهرماه سال ۱۳۱۸ در تهران بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =