۱۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۹
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 83382809
۲ نفر

برچسب‌ها

مسابقات اسب سواری شمالغرب کشور در سلطانیه برگزار شد

زنجان - ایرنا - مسابقات اسب سواری شمالغرب کشور روز جمعه با استقبال گرم شهروندان و علاقه مندان به این رشته مفرح در سلطانیه برگزار شد و در جریان رقابتها فرماندار این شهرستان نیز از متولیان مربوطه به ویژه وزارت ورزش و جوانان خواست با توجه جدی نسبت به سوارکاری در محل چمن طبیعی سلطانیه، اعتبار ویژه ای برای برگزاری سالانه این مسابقات در نظر داشته باشند.

سلطانیه از جمله شهرهای مهم تاریخی استان زنجان به شمار می‌رود که علاوه بر آثار متعدد تاریخی به ویژه گنبد جهانی ظرفیت‌های بیشمار دیگری در حوزه‌های مختلف به ویژه ورزش دارد که سرمایه گذاری در این حوزه نتایج مثبتی بدنبال خواهد داشت.

گنبد سلطانیه در سال ۱۳۱۰ در فهرست میراث ملی و تیرماه سال ۱۳۸۴ در فهرست میرات جهانی (یونسکو) ثبت شده است.
این اثر، یادگار دوره ایلخانیان در ایران و یکی از آثار ثبت شده کشور در فهرست میراث جهانی محسوب می‌شود، این گنبد به دست سلطان محمد خدابنده در قرن هشتم احداث شده و هم اکنون بزرگترین گنبد آجری جهان به شمار می‌آید.
دبیر هیات اسب سوارکاری استان زنجان در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: در این دوره از مسابقات اسب سواری شمالغرب سلطانیه ۴۰ راس اسب، در پنج رده با اسب های ترکمن، کرد، تروبریت، فلات ایران (محلی) و دو خون برگزار و به نفرات اول تا سوم هر کورس جوایزی به همراه حکم قهرمانی اعطا شد.

محسن حسنی افزود: سطح این دوره از مسابقات که پیش از این بصورت استانی برگزار می شد از کیفیت بالایی برخوردار بود و با توجه به اعلام رئیس فدراسیون مبنی بر احداث پیست سواری کاری در سلطانیه با توجه به وجود حامی مالی آن، چشم انداز بهتری را در تداوم این رشته مفرح و گنجاندن آن در تقویم سالانه قرار می دهد.

وی اظهار داشت: مجموع جوایزی اهدایی به نفرات برتر هر کورس ۲۰۰ میلیون تومان بود که امیدواریم این مبلغ با توجه به شمار بالای شرکت کنندگان در سال های آینده افزایش یابد.

دبیر هیات اسب سوارکاری استان زنجان خاطرنشان کرد: برگزاری بازی ها و نمایش های بومی، محلی در راستای شناساندن بیشتر آداب و سنن پیشینه و افزایش میزان تفریح و شادی مردم حاضر در مسابقه از جمله برنامه های حاشیه ای این دور از مسابقات بود.

به گزارش ایرنا، هم اکنون یک باشگاه اسب سواری در سلطانیه فعال است که مسئولان مربوطه در تلاش هستند تا با اخذ مجوزهای لازم دومین باشگاه نیز افتتاح شود که در جذب علاقه مندان و پویایی بیشتر این رشته ورزشی بسیار اثر گذار خواهد بود.

شهرستان سلطانیه با ۳۰ هزار نفر جمعیت در ۴۰ کیلومتری از مرکز استان زنجان قرار دارد.

۹۶۴۶/‏۶۰۸۵

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =