۱۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۷
کد خبرنگار: 853
کد خبر: 83382746
۰ نفر
جاده ابریشم؛ ابتکار چین

تهران-ایرنا- ابتکار جاده ابریشم بزرگ‌ترین ابتکاری است که تاکنون توسط یک کشور در سطح جهان اعلان‌شده و در حال اجرا می‏ باشد. این ابتکار شصت‌ وپنج کشور مختلف جهان را در برمی‏ گیرد و هزینه آن بالغ‌ بر چهار هزار میلیارد دلار در 900 پروژه مختلف برآورد می‏ شود.

ضمن اینکه این طرح ابعاد و اهداف اقتصادی، سیاسی و امنیتی گسترده‏ای دارد که هدف مقاله حاضر در فصلنامه تحقیقات سیاسی و بین المللی تجزیه وتحلیل ابعاد مختلف آن است.

در این راستا سؤال اصلی مقاله این است که ابتکار جاده ابریشم به‌عنوان مهم‌ترین راهبرد چین در قرن بیست و یک برای تحقق چه اهدافی طراحی‌شده است؟ در پاسخ به سؤال فوق، فرضیه مقاله بدین شکل مطرح می ‏شود که هدف نهایی چین از عملیاتی کردن ابتکار جاده ابریشم، فراهم نمودن زمینه‏ های اقتصادی، سیاسی و امنیتی لازم برای تبدیل‌شدن به هژمون منطقه ‏ای و جهانی است. بااین‌حال یافته‏ های پژوهش نشان می ‏دهند این طرح با موانع و مشکلات جدی مواجه است و درنهایت اهداف چین به شکل حداکثری محقق نخواهد شد. مقاله حاضر قصد دارد سؤال و فرضیه مطرح‌شده را در کنار اهداف، فرصت‏ ها و موانع طرح در سه بخش و به روش توصیفی تحلیلی مورد بحث قرار دهد.

ادامه مطلب به پیوست ضمیمه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =