۱۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۷
کد خبرنگار: 2961
کد خبر: 83382712
۰ نفر

برچسب‌ها

بخشی از مراتع بافق برای سومین هفته متوالی دچار حریق شد

یزد - ایرنا- برای سومین هفته متوالی در روستای « بیدان پنج» شهرستان بافق آتش سوزی رخ داد و در مجموع تاکنون ۲۰۷ میلیارد ریال به عرصه های طبیعی و محصولات باغی و زراعی منطقه خسارت وارد شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در آتش سوزی اخیر در بیش از ۲ هکتار مراتع و درختان گردو و بادام روستای بیدان پنج بخش مرکزی بافق، ۲۰ میلیارد ریال زیان به کشاورزان و دامداران منطقه خسارت وارد شده است.

کمال کریمی افزود: در این در این حادثه ۲ اصله درخت گردوی کهنسال منطقه با قدمت ۲۰۰ سال نیز طعمه حریق شد و کاملاً در آتش سوخت.

وی با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد کشاورزی و باغ های این روستا را درختان گردو تشکیل می دهد، گونه‌های مرتعی سوخته شده در این آتش سوزی را گون، درمنه، قیچ، گیاه دارویی و نیز تعدادی درخت گردو و بادام ذکر کرد.

این مسئول فاصله بیدان پنچ تا مرکز آتش نشانی را ۱۲۵ کیلومتر اعلام کرد و اظهار داشت: این آتش سوزی به کمک و همت اهالی روستا و با استفاده از وسائل اولیه مهار شد.

در حالیکه یکی از اهالی بیدان پنج در گفت و گو با ایرنا ادعا کرد که این آتش سوزی به نظر عمدی بود، اما رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری بافق با رد این ادعا علت حریق را رعایت نکردن موارد ایمنی از سوی برخی گردشگران و بی احتیاطی خانواده‌هایی که برای تفریح به این روستا سفر کرده بودند، عنوان کرد.

کریمی با بیان اینکه بیدان پنج یکی از روستاهای خوش آب و هوای دهستان سبزدشت شهرستان در دل عرصه های بیابانی استان یزد محسوب می‌شود افزود: در پی بارندگی‌های قبل از سال و بهار ۹۸، مراتع این منطقه سرسبز شد و تولید بیشتر فرآورده‌های دامی و محصولات درختی را نوید می‌داد که متأسفانه بخشی از آن دچار آتش سوزی شد.

هفته گذشته هم یک و نیم هکتار از مراتع روستای بیدان پنج در آتش سوخت و بیش از هفت میلیارد ریال به مراتع این روستا خسارت وارده شده است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری بافق از مردم و گردشگرانی که به این روستای زیبا و خوش آب و هوای منطقه سفر می کنند خواست نکات ایمنی را رعایت کنند تا بیش از این طبیعت چشم نواز این منطقه دچار دستخوش حوادث خصوصاً آتش سوزی نشود.

روستای بیدان پنج، سال ۸۸ به همراه ۳۴ نقطه روستایی دیگر به منظور ارتقا بهاباد به شهرستان از بخش مرکزی بافق جدا و به بخش آسفیج شهرستان بهاباد ملحق شد که با پیگیری اهالی این منطقه روستاهای جدا شده اسفند ۹۷ بر اساس مصوبه هیأت وزیران، مجدداً به بافق ملحق شد.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق در فاصله ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرق یزد قرار دارد.

۷۵۴۳/‏‬ ۲۰۴۷/‏

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =