بازدید ۵ هزار گردشگر از جشنواره گیلاس اشنویه

مهاباد- ایرنا- سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشنویه گفت: پنج‌هزار گردشگر داخلی و خارجی از جشنواره گیلاس در این شهرستان بازدید کردند.

روناک تاسا روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد گردشگر که بین آنان گردشگرانی از کشورهای هلند، عراق و سوئد نیز دیده می‌شد، در طول سه روز برگزاری این جشنواره از مناطق گردشگری، دیدنی و تاریخی این شهرستان دیدن کرده و با آداب و رسوم و فرهنگ مردم منطقه آشنا شدند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این بیش از ۸۰۰ نفر در قالب ۱۱ تور گردشگری از شهرهای مختلف ایران برای شرکت در این جشنواره به اشنویه آمده بودند.

وی ادامه داد: بازدید از ییلاقات «برده میش» در منطقه «گلاز»، بازدید از «قلعه سنگان» (زرزا) و موزه موقت مردم شناسی دایر در این قلعه، بازدید از مناطق بوم گردی «بالاگیر» و جنگل «میراباد» از برنامه‌های این جشنواره بود که مورد توجه حاضران قرار گرفت.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشنویه افزود: همچنین در طول این تور گردشگران و مسافران از غرفه‌های مختلف آثار صنایع دستی و گردشگری، غذاهای محلی، داروهای گیاهی و زندگی عشایری این منطقه دیدن کردند.

«تاسا» وجود ۱۰۶ اثر تاریخی به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی را به عنوان یکی از ظرفیت‌های گردشگری این شهرستان یاد کرد و اظهار داشت: به دلیل تعدد و تکثر آثار تاریخی، این شهرستان به بهشت باستان شناسان معروف شده است که این امر می‌تواند گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به این شهرستان بکشاند.

در اشنویه در مجموع ۳۰۰ هکتار سطح زیر کشت باغ‌های گیلاس وجود دارد که از این میزان ۱۹۰ هکتار از این میزان بارور است و به طور متوسط از هر هکتار حدود هشت تن محصول گیلاس برداشت می‌شود.

محصول گیلاس دارای ارقام گوناگون تکدانه سیاه و صورتی، خوشه‌ای، زرد دانشکده، سفید و قرمز ارومیه و ارقام محلی زودرس و سایر ارقام بوده و در این میان ارقام خوشه‌ای و تکدانه سیاه بیشترین میزان سطح کشت را به خود اختصاص داده است.

شفافیت رنگ و طعم و عطر مطبوع این محصول موجب شده است تا گیلاس اشنویه مشتریان زیادی در داخل و خارج کشور پیدا کندبه طوری که همه ساله محصول گیلاس اشنویه به کشورهای حاشیه خلیج فارس، روسیه، ارمنستان و عراق نیز صادر می‌شود.
گیلاس از جمله درختان مناطق معتدل و سرد به شمار می‌رود و مقاوم به سرماست؛ درخت گیلاس در مقایسه با سایر درختان میوه‌های هسته دار، به سرما مقاوم است و زودتر به مرحله برداشت می‌رسد، عمر اقتصادی یک درخت گیلاس در نمونه‌های مختلف متغیر بوده اما به طور متوسط ۲۰ تا ۳۰ سال است.

چهارمین دوره جشنواره ملی گیلاس از ۱۲ تا ۱۴ تیر سال‌جاری به میزبانی اشنویه برگزار شد.

شهرستان مرزی اشنویه با ۷۴ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و ۶۰ کیلومتری مرکز استان در جوار مرزهای ترکیه و عراق واقع شده است.

۹۸۷۰/‌۶۱۸۵/‌۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =