۱۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۷
کد خبر: 83382649
۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت مکانیزه کلزا در مهاباد آغاز شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مهاباد گفت: برداشت مکانیزه کلزا در ۵۲ هکتار از مزارع آبی این شهرستان آغاز شد.

جعفر علیزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برداشت این محصول به صورت مکانیزه با استفاده از کمباین هر سال از ۱۰ تیر شروع شده و تا پایان این ماه به پایان می‌رسد و پیش بینی می‌شود امسال در مجموع ۱۶۶ تُن کُلزا در این شهرستان برداشت شود.

وی با اشاره به راه اندازی مرکز خرید تضمینی کلزا در جهادکشاورزی مکریان شرقی واقع در شهر «گوک تپه» افزود: در این مرکز محصول تولید شده کلزا با قیمت تضمینی هر کیلوگرم ۳۴ هزار ریال خریداری و بهای محصول دریافت شده به کشاورزان پرداخت می‌شود.

وی اضافه کرد: امسال میانگین برداشت محصول کُلزا در مزارع این شهرستان سه هزار و ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار است که میانگین برداشت در مقایسه با سال قبل ۴۰۰ کیلوگرم در هکتار بیشتر شده است.

علیزاده گفت: سال زراعی گذشته ۳۶.۶ هکتار از مزارع آبی این شهرستان به کشت کلزا اختصاص یافته بود که در مجموع ۹۷ تُن محصول از این میزان اراضی برداشت شد.

به گزارش ایرنا کشت کلزا در اوایل شهریور ماه آغاز می‌شود که برای جوانه زدن و رویش اولیه نیازمند آبیاری است؛ این محصول با شروع بارش های پاییزه نیازی به آبیاری ندارد و برداشت آن در اواخر خرداد و اوایل تیر انجام می‌شود.

کلزا (Brassica napus)، یکی از گیاهان دانه روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف به نسبت وسیعی از سازگاری اقلیمی است و دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتیین بوده و به خاطر اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار است.

مهاباد در جنوب آذربایجان غربی و ۱۱۶ کیلومتری مرکز استان واقع شده و دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی و باغی است.

در سال زراعی جاری، ۶۳ هزار هکتار از مزارع مهاباد به کشت محصولات مختلف اختصاص یافته که ۵۲ هزار هکتار آن به صورت دیم و مابقی به صورت آبی کشت شده است.

۳۰۲۰/‌۶۱۸۵/‌۲۰۹۳

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha