قطر برای استفاده از امکانات ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ اعلام آمادگی کرد

‌شیراز- ایرنا- نخست وزیر و وزیر کشور قطر در دیدار با استاندار فارس آمادگی کشورش را برای استفاده از امکانات ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ اعلام کرد.

پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، جمعه به نقل از شیخ عبدالله بن ناصر آل ثانی نخست وزیر و وزیر کشور قطر در دیدار با عنایت الله رحیمی استاندار فارس گفت: همچنین آمادگی داریم برای بازرگانان ایرانی تسهیلات ویژه ایجاد کنیم و در زمینه تبادل مباحث فرهنگی هم با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

وی در این دیدار که در قطر برگزار شد همچنین از تشکیل کمیته مشترک برای پیگیری موارد مورد توافق بین قطر و استان فارس به ریاست وزیر شهرداری ها، کشاورزی و محیط زیست این کشور استقبال کرد.

شیخ عبدالله بن ناصر آل ثانی افزود: قطر آماده است از شرکت های پیمانکاری و نیروهای متخصص ایران و استان فارس در پروژه های خود استفاده کند.

صدور روادید برای تجار ایرانی تسهیل شود

استاندار فارس نیز در این دیدار، با اشاره به مناسبات مشترک تاریخی و فرهنگی و اعتقادی ایران و قطر و روابط راهبردی ۲ کشور، خواستار تسهیل روند صدور روادید برای تجار ایرانی شد.

عنایت الله رحیمی گفت: جمهوری اسلامی ایران تمایل دارد ارتباطی مناسب و حسنه با کشورهای همسایه از جمله کشور قطر داشته باشد.

وی، با اشاره به اهمیت ویژه امنیت کشورهای منطقه برای ایران بیان کرد: گسترش ارتباطات فرهنگی و اقتصادی پایه های امنیت منطقه را مستحکم تر خواهد کرد.

استاندار فارس اضافه کرد: کشورهای منطقه با توجه به پیشینه تاریخی و فرهنگی و اشتراکات منافع، قادر به تامین امنیت هستند و نیازی به حضور بیگانگان ندارند.

او گفت: ایران همواره به تمام تعهدات بین المللی خود پایبند بوده است اما این پایبندی باید ۲ سویه باشد و از سوی طرف های مقابل نیز مورد توجه واقع شود.

رحیمی، روابط اقتصادی ایران و قطر را به واسطه درایت مسولان ۲ کشور در حال پیشرفت دانست و اضافه کرد: تجار ایرانی نیازمند فضای بیشتری در بندرهای کشور قطر هستند و امیدواریم ضمن ایجاد چنین فضایی، تسهیلات تجارت بین المللی نیز برای تجار ایرانی فراهم شود.

استاندار فارس گفت: کشور قطر می‌تواند با در نظر گرفتن راهکارهای جدید از توان نیروهای کار متخصص و عادی در استان فارس استفاده کند.

وی، با اشاره به برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ در کشور قطر افزود: استان فارس این آمادگی را دارد که به عنوان مقصد دوم پذیرای گردشگران جام جهانی قطر باشد.

استاندار فارس همچنین پیشنهاد داد که کمیته ای برای توسعه روابط مشترک قطر با استان فارس و همچنین فراهم کردن زمینه تقویت مناسبات، صادرات و واردات، حضور شرکت های پیمانکاری ایرانی در قطر و سرمایه گذاران قطری در ایران، تبادل گردشگر، توریسم درمانی و صادرات مصالح ساختمانی به کشور قطر تشکیل شود.

استاندار فارس همچنین در زمینه توسعه روابط با کشور قطر در خصوص جذب گردشگر و سرمایه گذاری در حوزه گردشگری نیز اعلام آمادگی کرد.

در این دیدار مقرر شد پرواز ایرلاین های قطری به شیراز و لار و همچنین پروازهای ایران ایر از شیراز و لار به قطر افزایش یابد.

۶۱۲۲ /‏۱۸۷۶‬

اخبار مرتبط