استاندار فارس با تجار و بازرگانان ایرانی مقیم قطر دیدار کرد

‌شیراز- ایرنا- استاندار فارس در ادامه سفر خود به قطر با تجار و بازرگانان ایرانی مقیم این کشور دیدار کرد.

‌پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، جمعه به نقل از عنایت الله رحیمی استاندار فارس در این دیدار اعلام کرد: ایرانیان مقیم خارج، سفرای کشورمان در اقصی نقاط دنیا هستند که می‌توانند فرهنگ و داشته‌های کشورمان را به خوبی معرفی کنند.

وی ادامه داد: یقین دارم که کوشش بخش خصوصی می‌تواند بسیاری از مشکلاتی را که امروز کشورمان با آن مواجه است کاهش دهد.

او اظهار داشت: اکثر تجار، بازرگانان و هموطنانی که اقدام به مهاجرت می‌کنند نخبگانی هستند که علاقه مندند به کشور و مردم خود کمک و خدمت کنند.

استاندار فارس، خطاب به تجار و بازرگانان مقیم کشور قطر بیان کرد: ممکن است برخی از شما از روند کارهای اداری در استان فارس گلایه‌هایی داشته باشید که به همین دلیل یکی از برنامه‌های خود را رفع مشکلات این حوزه قرار داده‌ام.

رحیمی بیان کرد: امیدواریم با فراهم شدن شرایط و رفع موانع پیش رو بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت و توان سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور از جمله ایرانیان ساکن قطر بهره مند شویم.

وی ضمن تاکید بر لزوم افزایش روابط و مراودات اقتصادی و فرهنگی بین استان فارس و کشور قطر ادامه داد: به منظور تحقق این مهم حاضر هستیم که هرگونه کمک و مساعدتی که نیاز باشد از راه‌های مختلف از جمله اعزام گروه‌های هنری و فرهنگی انجام دهیم.

رحیمی گفت: بر همین اساس، در جریان همین سفر و در یکی از نشست‌هایی که با مسئولان کشور قطر داشتیم مقرر شد که در مراسم جشن نوروزی که بناست در بازار سوق واقف شهر دوحه قطر برگزار شود، گروه‌های فرهنگی و هنری کشور ایران از استان فارس اعزام شوند.

استاندار فارس، ضمن اعلام آمادگی برای تسهیل روند صادرات بین این استان با کشور قطر گفت: در استان فارس در زمینه توسعه کشت‌های گلخانه‌ای اقدامات بسیار خوبی انجام شده و ما نیز از هرگونه سرمایه گذاری در این زمینه و همچنین فروش محصولات تولیدی این واحدها حمایت خواهیم کرد.

رحیمی ادامه داد: از جمله اقداماتی که برای تسهیل روند سرمایه گذاری در استان فارس صورت گرفته صدور مجوزهای بی نام در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف از جمله صنایع تبدیلی کشاورزی، فرآوری محصولات و بخش‌های معدنی و صنعتی است سرمایه گذاران بدون صرف هیچ‌گونه زمانی و بدون نیاز به طی مراحل و پروسه‌های اداری می‌توانند در این بخش‌ها سرمایه گذاری کنند.

وی گفت: میوه و تره بار، مصالح ساختمانی، فعالیت‌های عمرانی و پیمانکاری، خدمات فنی و مهندسی و معماری و طراحی از جمله بخش‌هایی است که با توجه به توانمندی فارس امکان گسترش همکاری‌ها با کشور قطر وجود دارد.

استاندار فارس افزود: همچنین با توجه به توانمندی‌های فارس و شیراز در زمینه ارائه خدمات پزشکی و درمانی، انتظار داریم که سرمایه گذاران در این زمینه نیز وارد عمل شوند و با توجه به استقبال خوبی که از این توانمندی می‌شود در این حوزه و در بحث گسترش توریسم سلامت اقدام به سرمایه گذاری کنند.

رحیمی، با اشاره به میزبانی کشور قطر در بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ اضافه کرد: در استان فارس زیرساخت‌ها برای اسکان گردشگران و مسافران جام جهانی قطر فراهم هست و همچنین این امکان وجود دارد که با بهره گیری از ظرفیت‌ها و اماکن ورزشی یا توسعه و گسترش آنها، استان فارس میزبان تیم‌های شرکت کننده در جام جهانی برای تمرین باشد.

استان‌های جنوبی محور ارتباطات بین ایران و قطر خواهند بود

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور قطر هم در این دیدار گفت: بر اساس مصوبه‌ای که اخیراً با دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری حاصل شد، استان‌های جنوبی کشورمان محور ارتباطات بین ایران و قطر خواهند بود.

محمد علی سبحانی افزود: البته این به منزله بی توجهی به قابلیت‌های سایر استان‌ها نیست اما با توجه به نزدیکی و قرابتی که بین استان‌های جنوبی کشورمان و کشور قطر هست اساس این ارتباطات با محوریت استان‌های جنوبی باشد.

وی ادامه داد: مصوبه دولت مبنی بر اعطای اقامت پنج ساله به اتباع خارجی در قبال ۲۵۰ هزار یورو سرمایه گذاری در کشورمان نیز فرصت خوبی است که امیدواریم سرمایه گذاران خارجی از آن استفاده کنند.

۶۱۲۲ /‏۱۸۷۶

اخبار مرتبط