کشورهای اروپایی خواسته های ایران را از برجام برآورده نکردند

قم - ایرنا - خطیب جمعه قم گفت: کشورهای اروپایی خواسته‌های ایران از برجام را برآورده نکردند، آنها درصحنه سخن حرف‌های خوبی در رابطه با حفظ برجام بیان می‌کند اما در عرصه عملی کوچک‌ترین گامی برنداشته‌اند.

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه‌های نماز جمعه قم در مصلای قدس افزود: اروپا برای حفظ برجام فقط ۲ روز دیگر مهلت دارد، درصورتی‌که تا ۱۶ تیرماه اتفاق خاصی نیفتد ایران گام دوم خود را در برابر نقض برجام توسط غرب برداشته و دیگر در مساله غنی‌سازی اورانیوم و همچنین فعالیت راکتور اراک هیچ محدودیتی برای خود قائل نخواهد بود.
وی اضافه کرد: طبق بند ۳۶ برجام درصورتی که طرف‌های مقابل تعهدات برجامی خود را نقض کنند ایران نیز می‌تواند نسبت به کاهش و یا قطع تعهدات خود اقدام کند.
وی همچنین گفت: راهبرد کنونی دشمنان در مقابل ایران اجرای همزمان سیاست فشار و مذاکره است تا از طریق افزایش فشارها، مسئولان نظام را مجبور به نشستن پای میز مذاکره کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به تحریم برخی مقامات کشور توسط آمریکا اظهار داشت: تحریم مقامات ارشد ایران نشان از حماقت و عدم شناخت دقیق آمریکا از منطقه و شخصیت مقام معظم رهبری است، معظم له در سراسر دنیا میلیون‌ها پیرو و مقلد دارند.
وی اضافه کرد: مردم ایران تحریم مقام معظم رهبری را به سخره گرفته اند، با حمایت کشورهای اسلامی، حوزه‌های علمیه و عموم مردم کشور، کار به‌جایی خواهد رسید که آمریکا از این اقدام خود ابراز پشیمانی و شکست کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ملاقات اخیر کارگزاران حج با رهبری معظم انقلاب گفت: برائت از مشرکین و رسیدگی به مسائل سیاسی و دفاع از مظلوم، وحدت اسلامی و عظمت امت اسلامی و بعد عبادی حج سه ویژگی مهم این فریضه بزرگ الهی است.
آیت الله حسینی بوشهری بیان کرد: حج از ارکان عزت امت اسلامی است، مسئولان سعودی باید نسبت به حفظ کرامت و امنیت حجاج تلاش کنند.
وی در ادامه با اشاره به سالروز هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری ایران توسط امریکا در خلیج‌فارس گفت: از سال ۳۲ شمسی روزی نبوده که آثار جنایت امریکا و ایادی آن‌ها بر ملت ایران در آن نمایان نباشد، فهرست بلند پایه‌ای را می‌توان نسبت به جنایت‌های آمریکا در سطح دنیا تدوین کرد.

یکی از جنایت بزرگ آمریکا در ۱۲ تیر ۱۳۶۷ خورشیدی به وقوع پیوست که در آن نظامیان مستقر در ناو هواپیمابر وینسنس با دستور فرمانده خود و شلیک موشک، هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران را بر فراز آب‌های خلیج فارس مورد هدف قرار دادند و ۲۹۰ انسان بی گناه را مظلومانه به شهادت رساندند. این رویداد تلخ یکی از سرفصل‌های جدی در تاریخ حقوق بشر آمریکایی است که پرده از چهره واقعی حاکمان کاخ سفید و سیاست‌های ضدبشری واشنگتن کنار زد و به جهانیان شناساند.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: سیاست استکباری آمریکا مشکلات فراوانی را برای تمام مردم جهان در سطح دنیا به وجود آورده است.
وی درادامه با اشاره به مباحث مربوط به امربه‌معروف و نهی از منکر بیان کرد: هر نوع سیاست‌گذاری و رفتاری که نتیجه آن اجرای عدالت در جامعه باشد معروف و هر نوع رفتاری نیز برخلاف عدالت اجتماعی باشد مصداق بارزی از منکر است.
آیت الله حسینی بوشهری گفت: برای اجرای عدالت اجتماعی در گام نخست باید موانع آن از جامعه برداشته شود، گفتار و رفتار مسئولان جامعه گاهی عاملی در عدم اجرای عدالت اجتماعی است.
وی افزود: عدم تحمل سخن حق توسط مدیران، بین مردم و مسئولان فاصله انداخته و مانع از اجرای صحیح و کامل عدالت اجتماعی در جامعه می‌شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: برتری جویی مدیران جامعه از عموم مردم نیز از عوامل و موانع مهم در اجرای عدالت اجتماعی است، اجرای عدالت اجتماعی باید از مدیران آغاز و تا کف جامعه ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به توصیه‌هایی از حضرت امیرالمؤمنین (ع) بیان کرد: امتیاز خواهی، انحصارطلبی و ویژه خواری از عوامل مهم دیگر در اجرای عدالت اجتماعی است، فردی که صرفاً به فکر خودش باشد به مانعی در تحقق سیاست و رویکرد اجرای عدالت اجتماعی تبدیل می‌شود.
وی با بیان اهمیت تقوا گفت: تقوا ستون استوار یقین و کلید صلاح و چراغ رستگاری است، تقوای الهی سبب آبادانی دین می‌شود.
خطیب جمعه قم در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به‌ضرورت توسعه و ساماندهی بقاع متبرکه گفت: بقاع متبرکه یکی از قرارگاه‌های معنوی و فرهنگی جامعه است، مسئولان بقاع متبرکه را باید به نحوی ازنظر فرهنگی ساماندهی کنند که به بستری برای آشنایی مردم با معارف دینی تبدیل شود.

۷۴۰۳/‏‬ ۶۱۳۳/‏

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =