۱۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۵
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83382162
۰ نفر
فرانسه به گوگل و فیسبوک هشدار داد

تهران - ایرنا - فرانسه به شرکت های بزرگ دارنده فناوری پیشرفته از جمله "گوگل" و "فیسبوک" ۲۴ ساعت مهلت داد تا محتوای خشونت آمیز در فضای مجازی را حذف کنند.

به نوشته روز جمعه پایگاه خبری فرانسوی "ای. تی سوسیال"(Itsocial)، قانونگذاران فرانسه قانون جدیدی را تصویب کردند که بر مبنای آن شرکت‌هایی با تکنولوژی پیشرفته مانند گوگل و فیسبوک را مجبور سازد تا محتوای ترویج دهنده خشونت و نفرت در فضای مجازی را سرکوب کنند.

این ابتکار عمل بخشی از اجرای نظارت بهتر بر اینترنت در فرانسه اعلام شده است.

طبق این قانون جدید، به شبکه‌های اجتماعی مهلت ۲۴ ساعت مهلت داده شده تا از پلت فرم‌های خود محتوای نفرت انگیز را حذف کنند.

محتواهای ممنوع شامل مواردی از جمله ترویج خشونت و تبعیض بر اساس نژاد یا مذهب و یا محتوای مبتنی بر آزار جنسی کودکان است.

این قانون به صراحت می‌گوید سیستم عامل‌هایی که در مدت زمان تعیین شده اقدام به حذف محتوای خشونت آمیز در فضای مجازی نکنند با خطر جریمه ۱.۲۵ میلیون یورویی مواجه هستند که این جریمه می‌تواند تا ۵۰ میلیون یورو هم برسد.

این قانون جدید توسط «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه پس از افزایش حملات ضد یهودی و رفتار افراطی در اینترنت تصویب شد.

در سال ۲۰۱۸ میلادی، آلمان یک معیار مشابه را ارائه کرده بود؛ از یکم ژانویه ۲۰۱۸ میلادی قانونی در این کشور اجرا شد تا شبکه‌های اجتماعی مسئول محتوای منتشر شده در پلتفرم‌های خود باشند.

پس از حمله به مسجد «کرایست چرچ» در نیوزیلند، رسانه‌های اجتماعی تحت فشار فزاینده مقامات بین المللی قرار دارند.

فرد مهاجم در این حادثه از فیس بوک برای پخش ویدئوی حمله خود استفاده کرد که هزاران نفر از کاربران اینترنت قبل از حذف محتوا آن را مشاهده کرده بودند.

فرانسه قصد دارد سخنرانی‌های نفرت انگیز را در اینترنت ممنوع کند.

این اقدام در آستانه نشست "گروه ۷" که قرار است از ۲۴ تا ۲۶ آگوست (دوم تا چهارم شهریور ماه) در شهر "بیاریتز" واقع در جنوب فرانسه برگزار شود، اتخاذ شده است.

در این پیوند همچنین وزیر کشور فرانسه روز گذشته (پنجشنبه) هشدار داد: نیروهای امنیتی با هرگونه تظاهرات و تجمع در حاشیه اجلاس "گروه ۷" برخورد و آن را سرکوب می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، "کریستوف کاستانر" تأکید کرد: برگزاری این نشست که فرانسه از سال ۲۰۱۱ تاکنون میزبان آن نبوده، به لحاظ امنیتی خطراتی برای کشور دارد، از همین رو برنامه ریزی های فوق العاده ای برای جلوگیری از هرگونه تظاهرات خشونت آمیز در حاشیه آن اتخاذ شده است.

وی، ضمن هشدار درباره احتمال اقدامات تروریستی در زمان برگزاری اجلاس "گروه ۷" گفت: ما برای مقابله با تجمع‌ها آماده می‌شویم. اگر این تجمع‌ها خشونت آمیز باشد ما آنها را سرکوب خواهیم کرد.

دهها گروه و سازمان غیردولتی محلی و بین المللی پیش از این به طور تلویحی با برگزاری نشست "گروه ۷" در فرانسه مخالفت کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =