۱۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۵
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 83382128
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی کردستان امسال در آتش سوخت
عکس تزئینی است

سنندج - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کردستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۳۰۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی و مراتع استان بر اثر بی مبالاتی و خطای عامل انسانی در آتش‌سوزی‌هایی که بیشتر منشا انسانی دارد، سوخت.

سرهنگ اردشیر دولتیاری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون ۷۰ فقره آتش سوزی در این عرصه‌ها روی داده که با واکنش سریع گروه های اطفای حریق همه آنها پس از چند ساعت تلاش مهار شده است.

وی از اختصاص ۲۲ میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای مقابله، پیشگیری و اطفای حریق در عرصه‌های طبیعی این استان خبر داد و افزود: این مبلغ سال گذشته یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال بود که امسال جهش چشمگیری داشته است.

سرهنگ دولتیاری با بیان اینکه ۱۰ شهرستان با ۲۳ زیر حوزه، زیر نظر منابع طبیعی اداره می‌شود، اضافه کرد: گشت زنی پیاده، موتوری، خودرویی، تجهیز جوامع و بهره برداران محلی، سمن‌ها و برگزاری دوره‌های ترویجی و آموزشی از جمله برنامه‌هایی است که برای پیشگیری از وقوع حریق اجرایی شده و یا در حال اجرا است.

وی یادآور شد: اولویت مقابله با آتش سوزی در زیر حوزه های استان در مناطق جنگلی و سپس در مراتع غرب، شمال غرب و جنوب غرب است البته ۴۰ درصد آتش سوزی‌ها به علت آتش زدن پسماند مزارع است که به مراتع و جنگل‌ها سرایت پیدا می‌کند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کردستان با اشاره به وقوع ۸۸ مورد آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی استان در سال گذشته گفت: از این تعداد ۴۸ فقره در جنگل‌ها و ۳۴ فقره در مراتع روی داد و ۷۹۸ هکتار از عرصه‌های طبیعی در آتش سوخت.

وی تاکید کرد: به منظور مشارکت جوامع محلی و بهره برداران منابع طبیعی در پیشگیری، کنترل و مقابله با آتش سوری، ۸۶ گروه واکنش سریع با مدیریت دهیاران در مناطق مختلف این استان تشکیل شده است.

سرهنگ دولتیاری به تهیه طرح جامع استانی پیشگیری و اطفای حریق استان برای اولین بار در کشور هم اشاره کرد و افزود: در این طرح زمان‌ها، مکان‌ها و ساعات بحرانی شناسایی شده و ارتباط نوع آتش سوزی با مکان و پوشش گیاهی تبیین شده است.

وی اظهار داشت: در ماه خرداد و فصل تابستان شاهد بیشترین میزان آتش سوزی‌ها هستیم که بیشتر علت آنها خطای انسانی است.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می‌دهد، جنگل‌های این استان که جزو جنگل‌های زاگرس شمالی به حساب می‌آیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکو توریستی و ارزش‌های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل‌های این استان که بخشی از جنگل‌های غرب کشور را تشکیل می‌دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل‌های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی کردستان ضمن دعوت مردم به مشارکت فعالانه در امر حفاظت از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی از شهروندان خواسته است گزارش تخریب، آتش سوزی و تصرف اراضی ملی را به سامانه رایگان و ۲۴ ساعته ارتباطی ۱۵۰۴ گزارش دهند.

۹۹۳۷/‌۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =