۱۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۴
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 83382058
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۳ درصد مردم مهاباد فشارخون بالا دارند

مهاباد- ایرنا- مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد با بیان اینکه تاکنون فشارخون ۱۱۱ هزار نفر از جمعیت بالای ۳۰ سال این شهرستان پایش شده، گفت: ۱۳ درصد جامعه هدف این شهرستان دچار فشارخون بالا هستند.

امیر بهزاد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این افراد در قالب طرح ملی فشار خون شناسایی و برای کنترل و درمان بیماری خود به پزشک ارجاع داده شده اند.

وی ادامه داد: در اجرای طرح ملی فشار خون همزمان با سراسر کشور این طرح در ۵۵ ایستگاه سلامت شهرستان، مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت توسط مراقبان سلامت و بهورزان در حال اجراست.

بهزاد اضافه کرد: جمعیت بالای ۳۰ سال واجد شرایط در این طرح در استان ۱۲۰ هزار نفر بودند که بر اساس برنامه وزارت باید بیش از ۶۰ هزار نفر پوشش داده می‌شدند که با توجه به استقبال خوب مردم تاکنون ۱۱۱ هزار نفر آنها فشارخون خود را در سامانه ثبت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ۲۰۰ نفر نیروی آموزش دیده اجرای طرح ملی کنترل فشار خون را در مهاباد بر عهده داشتند، گفت: با توجه به اهمیت و ضرورت توجه افراد به حفظ سلامتی و کنترل فشار خون و تداوم این طرح تا ۱۵ تیرماه از همه افرادی که تاکنون فشارخون خود را کنترل نکرده‌اند، می‌خواهیم که هرچه سریع‌تر به پایگاه های سلامت مراجعه کنند.

بر اساس اطلاعات موجود از هر ۲ مرگ در ایران یکی بر اثر سکته قلبی و مغزی است و هر روز ۳۰۰ نفر در کشور دچار سکته‌های قلبی و مغزی می‌شوند.

طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از روز ۲۷ اردیبهشت‌ماه آغاز به کار کرده است که در مرحله اول تا ۱۷ خردادماه اطلاع‌رسانی و آموزش صورت گرفت و در مرحله دوم از ۱۸ خرداد تا ۱۵ تیر عملیات سنجش فشارخون انجام می‌شود.

مهاباد با ۲۳۷ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و دارای یک بیمارستان، ۶۷ خانه بهداشت روستایی، ۱۸ مرکز سلامت روستایی و شهری، ۱۱ پایگاه سلامت و بیش از ۲۰۰ مطب خصوصی دارای پروانه فعالیت است.

۹۹۰۳/‌۶۱۸۵/‌۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =