۱۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۰
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 83381920
۰ نفر

برچسب‌ها

۹۵ درصد جمعیت هدف  استان زنجان غربالگری فشار خون شدند

زنجان - ایرنا - مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: با آغاز اجرای طرح بسیج ملی غربالگری فشار خون از ۱۸ خرداد امسال تا کنون از جمعیت ۵۳۶ هزارو ۶۵۰ نفری افراد بالای ۳۰ سال این استان ۹۵ درصد غربالگری شده‌اند.

دکتر علی صیدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اجرای این طرح ۱۴ درصد از افراد غربالگری شده، بیماریابی شده اند که پس از برنامه ریزی ها، اقدامات درمانی و توصیه های لازم برای مراقبت از این بیماران انجام می شود.

وی اظهار داشت: هم اکنون پوشش طرح ملی بسیج فشار خون در اغلب شهرستان‌های استان به ۱۰۰ درصد رسیده است و اجرای طرح همچنان در شهر زنجان تا پایان مهلت ادامه دارد.

این مسئول ادامه داد: از زمان اجرای این طرح ۸۰ درصد شهروندان زنجانی نیز تحت پوشش قرار گرفته‌اند که مشارکت و همکاری آنان در تحقق برنامه های این برنامه بسیار اثر گذار بوده است.

وی اضافه کرد: طبق برنامه ریزی ها غربالگری پر فشاری خون در ۷۸۷ مرکز جامع خدمات سلامت، خانه بهداشت، پایگاه سلامت و ایستگاه های ثابت و سیار استان انجام می شود.

مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ادامه داد: دستگاه‌های سنجش فشار خون از پیشرفته ترین آن بوده و از دقت بالایی برخوردار است و از طرفی آموزش‌های لازم به گروه های همکار داده شده تا با بکارگیری نکات لازم موارد دقیق را ثبت کنند.

وی یادآوری کرد: همکاری بین بخشی و مشارکت مردم موجب شد زنجان در اجرای طرح ملی بسیج غربالگری فشار خون از جمله استان های پیشرو باشد و نتایج نهایی آن می تواند برنامه ریزی لازم برای پیشگیری از بیماری های احتمالی را داشته باشد.

این مسئول خاطرنشان کرد: طرح ملی بسیج فشار خون برای سه گروه افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار بالای ۱۸ سال و بیماران کلیوی در حال اجراست و طبق برنامه زمان بندی ۱۵ تیر به پایان می رسد.

به گزارش ایرنا، طبق آمارهای ارائه شده فشار خون بالا در دنیا عامل ۶۲ درصد بیماری های عروق مغزی، ۴۹ درصدی بیماری های قلبی و علل مرگ و میر است.

بیماری فشار خون مهمترین علت در سکته های مغزی، قلبی، بیماری های کلیوی به ویژه بیماری های مزمن است که سالانه شمار زیادی را به خود دچار می کند.

۹۶۴۶/‌۶۰۸۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =