استاندار سلیمانیه: ایجاد روابط بانکی با کردستان را پیگیری می‌کنیم
هه وال ابوبکر استاندار سلیمانیه عراق

سنندج - ایرنا - استاندار سلیمانیه عراق گفت: در حضور هیات اقتصادی این استان در کردستان ایران ایجاد روابط بانکی میان استان‌های سلیمانیه و کردستان و برقراری اعتماد از طریق فعال کردن بیمه تجاری را پیگیری می‌کنیم.

هه وال ابوبکر شامگاه پنجشنبه در دیدار هیأت اقتصادی سلیمانیه با اعضای اتاق بازرگانی سنندج اظهار داشت: از گذشته مشکلاتی در حوزه‌های بانکی، بیمه‌ای و ارزی برای فعالین اقتصادی دو سوی مرز ایجاد شده است که امیدواریم در آینده با ایجاد روابط بانکی و بیمه‌ای حل شود.

وی با اشاره به اینکه تبادلات اقتصادی میان ۲ کشور تداوم دارد، اضافه کرد: ۲ مرز بین المللی باشماق و پرویزخان و چهار مرز رسمی دیگر با ایران داریم و بیشترین تبادلات مرزی عراق با جمهوری اسلامی از طریق مرزهای استان سلیمانیه انجام می‌شود.

ابوبکر با بیان اینکه کیفیت کالاهای تولیدی عراق در سطح و اندازه واردات نیست، افزود: مردم ما به دلیل کیفیت کالاهای ایرانی خواستار این کالاها هستند و نه تنها ذوق و سلیقه‌ای که در کالاهای ایرانی می‌بینند را می‌پسندند بلکه دست و پنجه همزبانان و اقوام و آشنایان خود را در آن می‌بینند.

وی یادآور شد: نه تنها مرزها ارتباط فرهنگی و اجتماعی مردم ۲ کشور را قطع نکرده بلکه پس از آزادی اقلیم کردستان عراق از دست رژیم سابق بعثی این کشور، ارتباطات مستقیم سیاسی و اقتصادی هم میان این منطقه و ایران ایجاد شده است.

استاندار سلیمانیه عراق با اشاره به سفر هیأت اقتصادی این استان به کردستان گفت: استقبال مسئولان ایرانی از سر مرز از هیأت اقتصادی سلیمانیه تنها استقبال از یک هیأت رسمی و به جا آوردن آداب دیپلماتیک نبود بلکه محبت، دلسوزی و دوستی بود که مشخص کرد گوشت، پوست، خون، اندیشه، آینده و امید ما به هم پیوند خورده است.

هیأت اقتصادی اقلیم کردستان عراق عصر پنجشنبه با استقبال معاون استاندار کردستان از طریق مرز باشماق مریوان وارد ایران شدند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان در حاشیه مراسم استقبال از این هیأت اقتصادی در مرز باشماق در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سفر این هیأت در ادامه سفر استاندار کردستان به اقلیم و به دعوت ایشان انجام می‌شود.
حسین فیروزی با بیان اینکه این سفر ۲ روزه خواهد بود، افزود: هدف از سفر این هیأت اقتصادی به کردستان تقویت روابط تجاری و اقتصادی میان ما با استان سلیمانیه است.
وی با اشاره به اینکه این هیأت در ۲ روز (جمعه و شنبه) ۱۴ و ۱۵ تیر از واحدهای تولیدی صادرات محور استان بازدید می‌کنند، گفت: در سفر این هیأت اقتصادی مراسم کلنگ زنی ساخت بازار سنه سنتر توسط سرمایه گذار عراقی در سنندج انجام می‌شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان یادآور شد: نشست مشترک بین برخی ادارات متناظر استان سلیمانیه و استان کردستان نیز روز شنبه برگزار می‌شود، ضمن اینکه مروری بر تفاهم نامه‌های گذشته ۲ طرف خواهد شد.
فیروزی با بیان اینکه مبنای کار فعالیت‌های مشترک ۲ طرف است، تاکید کرد: تفاهم نامه‌های جدیدی بعد از نشست میان دستگاه‌های طرفین بررسی و نهایی می‌شود.
مدیران کل کشاورزی، دامپزشکی، کنترل کیفیت، گمرک، ارشاد و جوانان، برق و معاون اتاق بازرگانی از جمله مدیران اجرایی استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق هستند که به کردستان سفر کرده‌اند.
استاندار سلیمانیه نیز از ۲ روز پیش و به منظور شرکت در کنگره مشاهیر کُرد در سنندج حضور دارد.

۶۱۰۸/‌۹۱۰۲

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha