نشست سه جانبه ترکیه، ایران و روسیه در استانبول برگزار می شود

تهران- ایرنا- «ابراهیم کالن» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه پنجشنبه شب اعلام کرد که این کشور به همراه ایران و روسیه و در ماه اوت (مرداد/ شهریور) میزبان نشستی سه جانبه درباره سوریه در استانبول خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، کالن در یک کنفرانس مطبوعاتی و در جمع خبرنگاران افزود: قرار است، نشستی سه جانبه در نیمه ماه اوت و در چارچوب مذاکرات آستانه با حضور تهران و مسکو برگزار شود.

وی، هدف از این نشست را "سوریه، روند انتقال سیاسی در این کشور و موضوع بازگشت آوارگان سوری به کشورشان" برشمرد.

از سوی دیگر، "دیمیتری پسکوف" سخنگوی کاخ کرملین روسیه در این باره گفت که مقدمات برای برگزاری این کنفرانس جریان دارد و زمان دقیق برگزاری آن در آینده اعلام می‌شود.

کالن همچنین از برنامه ریزی برای یک نشست چهارجانبه دیگر در مورد سوریه و با حضور ترکیه، روسیه، آلمان و فرانسه خبر داد.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه افزود: در حاشیه نشست گروه ۲۰، توافق شد که این نشست چهارجانبه برگزار شود. اکتبر سال گذشته (مهر / آبان)، نخستین نشست چهارجانبه در مورد سوریه برگزار شد.

دومین نشست چهارجانبه در مورد سوریه قرار است که در استانبول و اواخر ماه اوت و اوایل سپتامبر (شهریور) پیش از مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شود.

کالن با اعلام اینکه "این نشست نیز به مسائل امنیتی و پیش از هر چیز، شرایط سوریه خواهد پرداخت" افزود: هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند تمامی مشکلات را حل و فصل کند؛ به همین خاطر تمامی کشورهای ذیربط باید با یکدیگر همکاری کنند.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در بخش دیگری از سخنانش به موضوع خرید سامانه دفاعی اس ۴۰۰ از روسیه اشاره کرد و افزود: این سامانه بزودی به ترکیه تحویل داده خواهد شد و آنکارا از آن به طور فعال استفاده خواهد کرد.

کالن اضافه کرد: وزارت دفاع و فرماندهان ارتش ترکیه در حال بررسی اماکن استقرار سامانه دفاعی اس ۴۰۰ هستند.

آنکارا در دسامبر سال ۲۰۱۷ (آذر / دی ۹۶) توافقی برای خرید سیستم دفاع هوایی اس ۴۰۰ با مسکو امضا کرد. قرار است، روسیه نخستین محموله تحویلی این موشک‌ها را در روزهای آینده به ترکیه تحویل دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =