نوبخت: ۴۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح های نیمه تمام کشور در نظر گرفته شده است

یزد - ایرنا - رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سال جاری با وجود محدویت منابع مالی دولت، ۴۳ هزار میلیارد تومان اعتباری برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام عمرانی کشور در نظر گرفته شده است.

محمدباقر نوبخت شامگاه پنجشنبه در ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد افزود: تاکنون ۲۷ هزار میلیارد تومان از این اعتبار تخصیص یافته که افزون بر ۴۰ درصد آن ملی و بیش از ۵۰ درصد نیز استانی است.

وی اظهار داشت: تصمیم ما براین است این مبلغ برای طرح‌های هزینه شود که در سالجاری قابل بهره برداری باشد یعنی برای این طرح‌ها سرمایه گذاری بسیاری در سال‌های گذشته صورت گرفته اما نیمه تمام ماندند.

نوبخت با بیان اینکه بالغ بر ۸۰ هزار طرح عمرانی نیمه تمام در کشور وجود دارد، افزود: علاوه بر این طرح‌های موجود، برخی طرح‌ها نیز از سوی شورای برنامه ریزی شهرستان‌ها و مجلس شورای اسلامی بنا به ضرورت به آنها اضافه می‌شود.

وی تکمیل طرح‌های عمرانی نیمه تمام را از اولویت اصلی دولت دانست که باعث اشتغال و توسعه کشور می‌شود و تصریح کرد: برای تکمیل این طرح‌ها، حداقل ۴۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه عبور از شریط سخت و بحرانی مقابل روی کشور با همت و تلاش همه بخش‌ها میسر می‌شود، افزود: کشور با افت شدید درآمد در سالجاری مواجه است که برای رفع این مشکل، اول باید دخل و خرج کشور تنظیم شود، که این کار مهم انجام شده است.

وی اضافه کرد: ۴۴۸ هزار میلیارد تومان در مجلس شورای اسلامی برای تقسیم بین دستگاه‌ها تصویب شده اما با توجه به کمبود منابع تلاش شده تا با صرفه جویی بودجه به ۳۸۶ هزار میلیارد تومان تقلیل یابد که ۶۲ هزارمیلیارد تومان صرفه جویی در هزینه‌ها را حاصل می‌کند.

نوبخت درخصوص طرح‌های نیمه تمام استان یزد نیز گفت: اولویت این طرح‌ها در استان راه آهن و آب است که ضمن بازدید از طرح‌های در دست اجرا، اگر با بهره برداری از آنها تا پایان سالجاری، مردم استان و کشور از آنها بهره مند شوند، قطعاً در تأمین اعتبار دولت از تکمیل این طرح‌ها حمایت می‌کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه لیستی از طرح نیمه تمام قابل بهره برداری در کشور آماده شده، افزود: رویکرد اقتصاد مقاومتی، پاسخ محکمی به استکبار است و تمام تلاش خود را برای تحقق اهداف آ. به کار می‌بندیم.

نوبخت با بیان اینکه امور کشور باید با روحیه تدبیر پیش برود، تصریح کرد: آزاد راه تهران به شمال که ۲۵ سال نیمه تمام مانده، ظرف چندماه آینده به بهره برداری می‌رسد و موجب کاهش فاصله ۶۰ کیلومتر مرکز به شمال کشور می‌شود.

وی ادامه داد: توسعه اشتغال و تولید رونق اولویت اصلی کشور است و امسال ایجاد ۹۸۶ هزار ۹۹۸ نفر فرصت شغلی در کشور هدف گذاری شده که سهم استان یزد ۲۶ هزار ۳۱۰ فرصت شغلی است.

نوبخت خاطر نشان کرد: دولت بر این اعتقاد است که پشت اتاق درهای بسته نمی‌توان کشور را اداره کرد و هدف از سفر به استان‌ها بررسی و برنامه ریزی مناسب برای اجرای طرح‌ها و رفع مشکلات است.

وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه در یک جنگ بزرگ اقتصادی هستیم و با استناد ملاحظه تحریم‌هایی که تاکنون توسط قدرت‌های بزرگ اعمال شده، سخت‌ترین نوع تحریم‌ها را تحمل می‌کنیم، افزود: سخت‌ترین نوع تحریمی که تاکنون اعمال شده برای عراق و لیبی تحت عنوان نفت در برابر غذا بوده و به این کشورها اجازه می‌دادند آن به اندازه نیاز مردم برای تغذیه نفت بفروشند ولی آن را هم از مردم ایران دریغ کرده‌اند.

نوبخت افزود: رئیس جمهور آمریکا غیر از اینکه بخواهد یک عکس یادگاری بگیرد و مسائل تبلیغاتی خودش را دنبال کند، از مذاکره با ایران هدف دیگری ندارد و نتایج مذاکرات کره شمالی با ترامپ مبین این رویکرد تبلیغات است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: اینکه فکر کنیم اینها دلشان برای مردم ما می‌سوزد کاملاً اشتباه است و دیدیم که محصولات غذایی و دارو را هم به مردم ما تحریم کردند.

نوبخت عصر امروز وارد استان یزد شد و شامگاه پنجشنبه در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد شرکت کرد.

۲۰۸۸/‏‬ ۶۰۱۴/‏

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =