چین: آمریکا برای توافق نهایی باید تعرفه های قبلی را لغو کند

پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفت که آمریکا در صورت توافق نهایی با چین باید همه تعرفه های اعمال شده را لغو کند.

«گائو فنگ» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران در پکن با اشاره به تعرفه ۲۵ درصدی آمریکا بر روی ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای صادراتی چین تاکید کرد که این تعرفه ها باید برای رسیدن به یک توافق نهایی لغو شود.

این سخنگو تصریح کرد که اختلافات بسیاری میان طرفین وجود دارد که باید درباره آنها گفت و گو شده و برایشان راه حلی پیدا شود.

وی افزود: همه تعرفه های مضاعفی را که آمریکا دقیقاً از ماه جولای سال ۲۰۱۸ برای چین و بر روی کالاهای این کشور در نظر گرفته است، باید به طور کامل برداشته شود.

سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفت که اگر قرار باشد مذاکره ای انجام شود باید بر اساس برابری، احترام و منافع متقابل و به شکلی متوازن باشد ضمن آنکه باید به نگرانی چین در این رایزنی ها پاسخ داده شود.

این اظهارات در شرایطی مطرح می شود که «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا با «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین در حاشیه اجلاس سران اوزاکا در ژاپن در اواخر ماه گذشته میلادی برای آغاز مذاکرات تجاری دو طرف به توافق رسید.

با این وصف ترامپ گفته است که در زمان حاضر ترجیح می دهد تعرفه هایی که علیه چین در نظر گرفته شده است، باقی بماند او خواستار آن است که تعرفه ها تا مدتی حتی پس از توافق تجاری برقرار باشد.

لیوخه مذاکره کننده ارشد تجاری چین و معاون نخست وزیر این کشور می گوید که خودداری آمریکا از لغو همه تحریم ها یکی از بزرگترین موانع دو کشور برای رسیدن به توافق نهایی تجاری است.

وزارت بازرگانی چین اعلام کرده است دو کشور در ارتباط هستند اما هنوز هیچ تاریخ دقیقی برای برگزاری دور تازه گفت و گوها اعلام نشده است انتظار می رود یکی از محورهای مهم خریدهای چین از آمریکا بویژه خرید اقلام کشاورزی باشد که چین آن را کاهش داده است.

"لری کودلف" مشاور ارشد اقتصادی ترامپ می گوید که در هفته های آینده دو کشور از طریق تلفن رایزنی هایشان را ادامه خواهند داد.

کارشناسان امور اقتصادی می گویند که حتی اگر دو کشور تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی به توافق برسند باز هم رقابت شدید میان آنها در آینده ادامه خواهد یافت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =