۱۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۰
کد خبرنگار: 1102
کد خبر: 83381344
۰ نفر

برچسب‌ها

قلم، فروشی نیست

سعید صادقی مقدم خبرنگار
قلم، فروشی نیست

کرج - ایرنا - جمعه (چهاردهم تیر) روز قلم نامگذاری شده است، روزی که حداقل می‌توان به بهانه آن، تلاش‌های خالصانه و صادقانه اهالی قلم و نویسندگانی که دغدغه ارتقای این مرز و بوم در ابعاد مختلف داشته و همواره در این مسیر گام بر می‌دارند را پاس داشت.

چهاردهم تیر ماه از سال ۱۳۸۱ به پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز قلم در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید.

درباره ارزش و اهمیت «قلم» همین بس که نام یکی از ۱۱۴ سوره قرآن کریم به آن اختصاص یافته و خداوند متعال نیز در نخستین آیه از این سوره مبارک به قلم و آنچه می‌نویسد قسم یاد کرده است.

رسانه ابزاری برای انتقال پیام‌های ارزشمند است و اهالی قلم نیز همواره به دنبال تزریق دیدگاه‌های مترقی به جامعه هستند؛ مهمترین رسالت این قشر که بسیاری از آنان با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند بیان واقعیت‌ها و ترویج ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی است.

اهل قلم با ابزارهای مختلفی از جمله کتاب، نشریه‌های چاپی و الکترونیک، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی سر و کار دارد و مطالب و دیدگاه‌های خود را از این طریق به مخاطبان عرضه می‌کند.

بدون شک اهالی قلم در نظام جمهوری اسلامی که جمهوریت (مردم سالاری) و دین مبین اسلام ۲ رکن اساسی تشکیل دهنده آن است باید بیش از سایر نظام‌ها به ارزش‌های اخلاقی پایبند باشند و در قلم زدن با در نظر گرفتن آبرو و حیثیت افراد، از ورود به حریم خصوصی اشخاص پرهیز کنند.

اهل قلم، اهل تطمیع و رشوه نیست و در همه امور رضایت خداوند متعال و بندگان مخلص و واقعی او را در نظر می‌گیرد و از تهدید و تحریم هراسی ندارد.

مخلص کلام اینکه قلم فروشی نیست و اگر کسی بخواهد از این ابزار بنا به هر دلیلی در راستای اهداف و غرایض شخصی یا گروهی استفاده کند اهل قلم به معنای واقعی نیست و تلاش‌های او ارزشمند و ماندگار نخواهد بود.

جلال آل احمد نویسنده و ادیب نام آور کشورمان چه زیبا می‌گوید که اگر می‌فروشی همان به که بازوی خود، ولی قلم را هرگز.

در ایران ۱۱ هزار و ۵۳۳ رسانه مجوز دارند که از این تعداد هفت هزار و ۵۹۶ رسانه چاپی، سه هزار و ۲۴۰ رسانه الکترونیک برخط و ۶۹۷ رسانه الکترونیک غیربرخط هستند.

همچنین در سال ۱۳۹۷، ۱۳۹ میلیون و ۷۴۷ هزار و ۹۰۴ نسخه کتاب در سامانه اطلاعاتی مؤسسه خانه کتاب به ثبت رسیده که ۱۰۱ هزار و ۱۶۹ عنوان کتاب را شامل شده است.

۷۵۳۲/۶۹۹۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =