حمایت دبیرکل سازمان همکاری اسلامی از تاسیس کشور فلسطین

مسکو- ایرنا – دبیر کل سازمان همکاری اسلامی با بیان اینکه مساله فلسطین موضوع اصلی جهان اسلام است، گفت: از تاسیس کشور فلسطین به پایتختی بیت المقدس شرقی حمایت می‌کنیم.

یوسف بن احمد العثیمین روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مسکو افزود: موضع ما در مساله فلسطین این است که دو کشور برای دو ملت باید به اجرا در آید و قطعنامه‌های شورای امنیت و سازمان ملل در مساله فلسطین اجرا شود.

وی افزود: موضع ما برای بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت کشور فلسطین تغییر ناپذیر است و بیت المقدس شرقی نه فقط برای ملت فلسطین بلکه برای کل مسلمانان جهان مهم است؛ موضوع مسجد الاقص ی مسأله‌ای مختص به فلسطین نیست بلکه برای تمام مسلمانان جهان اهمیت فراوان دارد و قوانین بین المللی و تصمیمات شورای امنیت درباره فلسطین باید اجرا شود.
دبیر کل سازمان همکاری اسلامی با بیان اینکه از هر گونه رویکرد مبتکرانه برای حل مساله فلسطین استقبال می‌کنیم، اظهار داشت: رویکرد برای حل و فصل مساله فلسطین باید سنجیده باشد و نقشه راهی را برای پایان دادن به این مناقشه که بیش از ۷۰ سال به طول انجامیده است، را در بر بگیرد.

** رفع تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب نیاز به نظر همه اعضا دارد

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص رفع تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب گفت: این اقدام اجماع و توافق همه کشورهای عضو اتحادیه عرب را می‌طلبد.
وی ادامه داد: رهبران کشورهای عضو اتحادیه عرب باید در این مورد تدابیر لازم را اتخاذ کنند و چرا که می‌توان زمینه بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را فراهم کرد.


**می‌توان تروریست را نابود کرد

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی درباره مبارزه با تروریسم هم گفت: اگر کسی در این واقعیت شک دارد که می‌توان بر تروریسم غلبه یافت به وضع گروه تروریستی داعش نگاه کند.
وی افزود: داعش دو سوم کشورهای عراق و سوریه را اشغال کرده بود اما شکست خورد و این واقعیت نشان داد همکاری‌های بین المللی می‌تواند برای مبارزه با تروریسم مؤثر باشد.
العثیمین خاطرنشان کرد: مساله تروریسم برای رهبران کشورهای اسلامی و کل جهان اسلام بسیار مهم است و آن را نفی می‌کنند و هیچ توجیهی برای اعمال تروریستی با نام اسلام نمی‌بینیم.

**توسعه روابط استراتژیک روسیه و جهان اسلام
دبیر کل سازمان همکاری اسلامی با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ میلیون مسلمان در روسیه زندگی می‌کنند، گفت: از توسعه روابط راهبردی میان روسیه و جهان اسلام حمایت و استقبال می‌کنیم.
وی گفت: این روابط قدمت صدها ساله دارد و برای ما جالب است که روس‌ها در گذشته پیاده تا مکه سفر می‌کردند.
العثیمین با بیان اینکه روابط روسیه و جهان اسلام در حال گسترش است، گفت که در اجلاس اسلامی در قازان پایتخت جمهوری تاتارستان شرکت می‌کند.
وی این را نیز گفت که روابط روسیه و عربستان سعودی در حال گسترش است و این روند بر وضع جهان تأثیر مثبت می‌گذارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =