افتتاح تونل در حریم مسجد الاقصی نقض آشکار حقوق بشر است

تهران- ایرنا - دبیرکل کنفرانس بین المللی حمایت از فلسطین افتتاح تونلی در حریم مسجد الاقصی را نقض آشکار قوانین بین‌المللی و مصوبات یونسکو دانست و خواستار مداخله فوری سازمان های جهانی برای توقف حفاری های اشغالگران در قدس شد.

«حسین امیرعبداللهیان» امروز- چهارشنبه- افتتاح تونل در جنوب مسجدالاقصی توسط صهیونیست ها که با حضور دو مقام آمریکایی انجام شد را تحریک آمیز عنوان کرد و این اقدام را اهانت آشکار صهیونیست ها و دولت وقت آمریکا به جهان اسلام خواند.

وی این اقدام را نتیجه خیانت ذلت بار معدود سران کشورهای عربی دانست که با خوش رقصی ها خود در برابر آمریکا و صهیونیست های اشغالگر قدس از جمله در برگزاری نشست ناموفق اخیر منامه و اظهارات وزیر خارجه بحرین در مدح نتانیاهو و خیانت به آرمان اسلامی فلسطین، به اهداف صهیونیسم جهانی یاری می رسانند، در حالیکه خود قربانی بعدی این خوش خدمتی ها خواهند بود.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با یادآوری اظهارات نژادپرستانه سفیر آمریکا در تل آویو درخصوص افتتاح این تونل گفت: اقدام صهیونیست‌ها در حفر این تونل و اظهارات مقامات تل آویو درباره آن، ارتباطی با هیچیک از ادیان الهی ندارد و صرفاً نتیجه تفکرات افراطی و تروریستی صهیونیست ها است.

امیرعبداللهیان تحولات اخیر در صحنه فلسطین را برای امنیت منطقه خطرناک توصیف کرد و افزود: رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی با سلسله اقدامات تحریک آمیز بار دیگر منطقه را به سمت درگیری‌های دینی سوق می دهند و بی تردید فعالیت صهیونیست ها برای نابودی هویت قدس و یهودی سازی این شهر برای ادیان الهی و مردم و مقاومت فلسطین قابل تحمل نخواهد بود.

وی همچنین افتتاح تونل موسوم به «طریق الحجاج» در زیر شهرک سلوان منتهی به مسجدالاقصی، را نقض آشکار قانون بین‌المللی و حقوق بشر و نیز نقض مصوبات سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) که همواره خواهان توقف تمامی حفاری‌های غیرقانونی رژیم صهیونیستی در بخش قدیمی قدس است، ذکر کرد.

امیرعبداللهیان بر ضرورت عمل کردن جامعه جهانی به مسئولیت قانونی، سیاسی و اخلاقی خود برای توقف فوری اینگونه اقدامات مردود تأکید کرد و خواستار مداخله فوری دولت ها و سازمان های بین المللی ذیربط برای توقف حفاری های اشغالگران در قدس شد.

وی همچنین از سازمان های بین المللی، پارلمان ها و دولت های جهان خواست با مساله فلسطین به عنوان کلید صلح در خاورمیانه رفتار کنند و اقدامات یک جانبه آمریکا و جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کنند.

"دیوید فریدمن" سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی که از زمره یهودیان مهاجر به آمریکا به شمار می‌رود روز یکشنبه نهم تیرماه با حضور در کرانه باختری تونلی را افتتاح کرد که از زیر منازل فلسطینی‌ها می‌گذرد، ورودی این تونل یک کیلومتری از فضای زیرین "برکه سلوان" در کرانه باختری آغاز می‌شود و تا دیوار "البراق" (دیوار غربی) در غرب مسجد الاقصی ادامه می‌یابد.
بر اساس قوانین بین المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل، بخش قدیمی "قدس"، بخشی از سرزمین اشغال شده فلسطین است و رژیم صهیونیستی اجازه تغییر یا حفاری در این منطقه را ندارد، اما این رژیم شرق بیت المقدس را بخشی از قدس یکپارچه و پایتخت خود می‌داند.
رسانه‌های صهیونیستی ادعا کرده‌اند که هدف از افتتاح این تونل بازگشایی مسیر کوتاهی برای افراط گرایان یهودی است تا با سهولت بیشتری فرایض دینی خود را انجام دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =