۱۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۷
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 83380162
۰ نفر

برچسب‌ها

یک میلیون جلد سند تک برگی در خراسان رضوی صادر شده است

مشهد- ایرنا- مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی گفت: از مجموع دو میلیون و ۹۳۴ هزار و ۴۱۲ جلد سند دفترچه ای صادره در این استان تاکنون دو میلیون و ۸۲ هزار جلد آن تبدیل به سند تک برگی یا حدنگاری شده است.

محمدحسن بهادر روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران آخرین مهلت تبدیل سندهای دفترچه ای را به سند تک برگی نیمه بهمن ماه آتی اعلام و بیان کرد: تبدیل اسناد مالکیت تک برگی در واحدهای ثبتی خراسان رضوی حداکثر در مدت ۴۸ ساعت و اسناد دفترچه ای به حدنگاری نیز حداقل در بازه زمانی یک هفته ای صادر می شوند.
وی ادامه داد: دو میلیون ۴۱۸ پرونده ملکی در خراسان رضوی وجود دارد که هر ساله بطور متوسط دو هزار و ۲۰۰ فقره آن به بایگانی واحدهای ثبتی افزوده می شود. تاکنون ۵۸۳ هزار و ۲۸۱ پرونده با هزینه ۵۱ میلیارد ریال آرشیو شده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی همچنین گفت: تاکنون برای ۳۵ هزار و ۳۹۰ قطعه ملک در اختیار دستگاههای اجرایی در سطح این استان سند مالکیت صادر شده است.
وی به اجرای طرح کاداستر و تثبیت مالکیت دولتی نیز اشاره و بیان کرد: متولیان حفظ و صیانت زمینهای موات، ملی و حریم و بستر رودخانه ها اهمیت موضوع را جدی نگرفته اند بطوری که حتی تعدادی از این دستگاه‌ها نظیر راه و شهرسازی و آب منطقه ای از مجموع مساحت املاک تحت صیانت خود نیز بی اطلاع هستند.
بهادر افزود: ۶۵ درصد از مجموع ۱۱ میلیون ۸۸۵ هزار و ۱۰۰ هکتار مساحت خراسان رضوی را عرصه‌های مرتعی تشکیل می دهد که تاکنون ۵۶ درصد آن جانمایی و ۱۱ درصدش برابر با ۹۰۲ هزار و ۸۴۲ هکتار تثبیت مالکیت شده است. همچنین جانمایی سه هزار و ۸۲۶ هکتار از بستر رودخانه ها و هشت هزار و ۸۰۶ هکتار از حریم رودخانه ها در خراسان رضوی در سامانه کاداستر صورت گرفته ولی تاکنون شرکت آب منطقه ای استان مجموع مساحت حریم و بستر رودخانه ها را ارائه نداده است.
وی در ادامه شمار قطعات املاک بانک اطلاعاتی کاداستر خراسان رضوی را در بخش املاک خصوصی و شخصی یک میلیون و ۷۱۴ هزار و ۴۸۰ قطعه اعلام و بیان کرد: همچنین از مجموع ۱۴۹ هزار هکتار زمین موقوفه در سطح استان ۲۵ هزار و ۹۵۱ هکتار جانمایی و سه هزار و ۸۹۷ هکتار تثبیت مالکیت شده است.

نسبت سه به یک ازدواج به طلاق
مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی در ادامه این نشست مطبوعاتی همچنین گفت: پارسال ۲۵ هزار پرونده اجرایی در حوزه مهریه در دفاتر اجرایی استان رضوی وجود داشت که ۷۹ درصد آنها به نتیجه رسید و بقیه به محاکم دادگستری ارجاع شد.

وی پیرامون ثبت وقایع حیاتی نیز گفت: ۹.۱ درصد از وقایع ازدواج و ۹.۸ درصد از کل طلاقهای ثبت شده در سطح کشور مربوط به خراسان رضوی است.
بهادر افزود: ظرف ۱۰ سال اخیر موارد ازدواج در خراسان رضوی بطور میانگین سه درصد کاهش و طلاق ۵.۶ درصد افزایش یافته اند. چنانچه این روند ادامه داشته باشد در سال ۱۴۰۹ شمار وقایع ازدواج و طلاق با هم برابر می شوند. از ابتدای امسال تاکنون روزانه بطور متوسط ۱۴۰ واقعه ازدواج و ۵۰ واقعه طلاق در دفاتر رسمی این استان ثبت شده اند.
 

مشکل کال چهل بازه
وی همچنین به مشکل زمینهای کال چهل بازه در مشهد اشاره و بیان کرد: طبق اعلام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی به دادستانی کل کشور، برای پنج شماره پلاک ثبتی در بستر رودخانه چهل بازه سند مالکیت صادر شده اما این شرکت هنوز هیچ نقشه ای به اداره کل ثبت اسناد ارائه نکرده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی افزود: خرداد ماه گذشته شعبه رسیدگی به این پرونده در تهران حکم ابطال همین اسناد را صادر کرد اما دادستانی مشهد اعلام نمود فعلاً دست نگهدارید. اخیراً طی نامه ای از شعبه صدور حکم در تهران خواستار تعیین تکلیف موضوع شدیم تا موضوع و وضعیت سهامداران زمینهای کال چهل بازه تعیین تکلیف شود.

کال یا مسیلی به نام 'چهل بازه' یکی از سرشاخه‌های رودخانه تاریخی و مهم 'کشف رود' در مشهد است که به طول ۱۵ کیلومتر طولانی‌ترین مسیل یا مسیر گذر سیل در این کلانشهر به شمار می‌رود و در محدوده شهری شمال غربی مشهد واقع است. طی دو دهه گذشته بر سر مالکیت زمینهای حاشیه این مسیل چالشهای بسیاری به وجود آمد زیرا در ابتدا این زمین‌ها ۱۵ سال پیش توسط فردی که اموالش مصادره شده بود به پنج هزار نفر فروخته شد. از سوی دیگر شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی مدعی است که بستر و حریم رودخانه‌ها متعلق به دولت و وزارت نیرو می‌باشد لذا تغییر کاربری آن از مسیل به سایر موارد، شهروندان را با خطر سیلاب مواجه می‌سازد.
پیش از اینها زمینهای چهل بازه متعلق به حاج حسین ملک از ملاکان خیر و سرشناس مشهد بود که توسط فردی از وابستگان وی به مالکان کنونی آن فروخته شد اما پس از این بیع شرعی و قانونی، اموال نامبرده از سوی بنیاد شهید مطابق با اصل ۴۹ قانون اساسی مشمول مصادره شد. پس از این اتفاق مالکان زمینهای چهل بازه با مراجعه به بنیاد شهید و ارائه مدارک و مستندات مبنی بر خرید قانونی و شرعی، با این نهاد به توافق رسیدند که ۵۲.۵ درصد زمین‌ها به سهامداران شرکت چهل بازه و ۴۷.۵ درصد به دو نهاد بنیاد شهید و ستاد اجرایی فرامین امام (ره) تعلق گیرد.
با این وجود افرادی که هم اینک خود را مالکان زمینهای چهل بازه می‌دانند طی دو دهه اخیر برای اثبات ادعایشان شکایات متعددی را به محاکم قضائی ارائه کردند تا اینکه در ماههای اخیر دادگاهی در تهران تمام اسناد شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی را اطل اعلام کرد و به نفع آنان رأی داد.

۳۶۷ حکم ممنوع الخروج
بهادر در ادامه گفت گو با خبرنگاران ز صدور ۳۶۷ حکم ممنوع الخروجی از ابتدای امسال تاکنون در خراسان رضوی خبر داد و گفت: ۲۰۴ مورد از این احکام رفع شده است. بطور کلی طی سالهای اخیر پنج هزار و ۴۲۶ حکم ممنوع الخروجی در این استان صادر و تاکنون دو هزار و ۹۸۵ مورد آن رفع شده است.
میانگین تنظیم اسناد صادره طی یک سال در خراسان رضوی هزار و ۹۳۵ سند می باشد. استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی بعد از استان تهران بیشتری میزان تنظیم اسناد وکالت، بیع و رهن را به خود اختصاص داده است.
۵۰۶ دفترخانه اسناد رسمی در سطح خراسان رضوی فعالیت دارند که ۳۳۸ واحد آن در مشهد مستقر هستند. تعداد دفترخانه های فعال ازدواج نیز در خراسان رضوی ۲۳۰ و تعداد دفترخانه های طلاق ۱۰۷ واحد است.
۷۵۰۵/۱۸۵۸
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها