خانه کارگر دزفول نیازمند توجه مسئولان است

دزفول - ایرنا - دبیر خانه کارگر دزفول گفت: این خانه برای ارائه خدمات هرچه بهتر به جامعه کارگری شمال خوزستان نیازمند توجه و کمک مسئولان است.

علی علی نژاد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خانه کارگر را تشکلی مردم نهاد و صنفی دانست و افزود: این تشکل برای دفاع از حقوق کارگران و قشر ضعیف جامعه به منظور رسیدن به اهداف والای اسلام ناب محمدی ایجاد شده است.

وی تلاش برای خودکفایی، قطع وابستگی به بیگانگان و جلوگیری از تلف شدن منابع طبیعی را از اهداف خانه کارگر دزفول برشمرد و خواستار حمایت حداکثری مسئولان از این تشکل شد.

دبیر خانه کارگر دزفول افزود: خانه کارگر دزفول تا قبل از سال ۹۷ به عنوان رابط اهواز بود ولی آذرماه سال گذشته با حضور دکتر محجوب دبیرکل خانه کارگر کشور به عنوان دفتر نمایندگی در یک مدرسه استیجاری فعالیت خود را آغاز کرد تا بتواند خدمات مطلوبی به کارگران شمال خوزستان ارائه دهد.

وی با اشاره به تأخیر در راه اندازی خانه کارگر دزفول اضافه کرد: این خانه بعد از شهرهای اهواز، آبادان، بندر امام و شوشتر در استان خوزستان راه اندازی شده است.

وی گفت: خانه کارگر در صورت همکاری مسئولان و اختصاص زمین، آمادگی ساخت ساختمان این دفتر نمایندگی را دارد لذا انتظار می‌رود مسئولان قطعه زمینی برای این کار اختصاص دهند یا حداقل این مکان فعلی را از ما نگیرند.

علی نژاد با اشاره به پیگیری مشکلات کارگران دزفول در این خانه افزود: این مشکلات طی نشست‌هایی با مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شده و درخواست سختی کار به آنها داده شده است‌.

وی اظهار داشت: کارگران ساختمانی تا پیش از راه اندازی خانه کارگر جایی برای طرح مسائل حقوقی خود نداشتند که اکنون خانه کارگر این امور را پیگیری می‌کند.

دبیر خانه کارگر دزفول با بیان اینکه این خانه به کارگران شمال خوزستان خدمات ارائه می‌دهد، افزود: دزفول دومین شهرستان بزرگ استان خوزستان است و باید تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات بهتر به کارگران آن انجام دهیم.

وی با اشاره به مشکلات کارگری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه گفت: اگر هفت تپه خانه کارگر داشت به طور قطع کارگران خواسته‌های خود را کف خیابان و در قالب تجمع غیرقانونی پیگیری نمی‌کردند.

علی نژاد افزود: فراخوان به تمام شرکت‌های منطقه داده شده تا نماینده خود را به خانه کارگر دزفول معرفی کنند.

احداث استراحتگاه کارگری در دزفول ضروری است

دبیر خانه کارگر دزفول با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری این شهرستان و ایفای نقش خانه کارگر در این زمینه اظهار داشت: کارگران از قشرهای ضعیف و آسیب پذیر جامعه هستند لذا باید مورد حمایت قرار گیرند.

وی با بیان اینکه کارگران دزفول از امکاناتی نظیر کلینیک درمانی و استراحتگاه بی بهره هستند، افزود: احداث استراحتگاه خانه کارگر دزفول با توجه به ظرفیت‌های گردشگری این شهرستان ضروری است.

علی نژاد گفت: قرار است بیمارستان تأمین اجتماعی در این شهرستان احداث شود لذا وجود استراحتگاه برای همراهان کارگران بیمار که از سایر شهرستان‌ها به دزفول می آیند، ضروری است.

وی با بیان اینکه دزفول شهری چهار فصل و پذیرای گردشگران در تمام ایام سال است، افزود: خانه کارگر ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار نفر سرپرست خانوار دارد و در صورت احداث استراحتگاه، نام دزفول نیز در فهرست استراحتگاه‌های کشور می‌رود که این موضوع باعث جذب گردشگر به شهرستان می‌شود.

دبیر خانه کارگر دزفول افزود: برای پیاده روی اربعین تعداد زیادی از همکاران از نقاط مختلف کشور خواستار استراحت در دزفول هستند که متأسفانه امکاناتی در خانه کارگر برای پذیرایی از آنها نداریم.

وی با بیان اینکه خانه کارگر حدود یکهزار و ۶۰۰ سوئیت و ویلا در کل کشور دارد، اظهار داشت: متأسفانه هیچیک از این استراحتگاه‌ها در دزفول و استان خوزستان نیستند لذا با توجه به ظرفیت‌های گردشگری دزفول از مسئولان انتظار می‌رود زمینی برای احداث استراحتگاه در دزفول تخصیص دهند.

وی افزود: خانه کارگر در صورت تخصیص زمین، عملیات احداث ساختمان این استراحتگاه را از محل اعتبارات خود آغاز می‌کند.


سه ایستگاه کارگری در دزفول راه اندازی می‌شود

دبیر خانه کارگر دزفول با با تاکید بر لزوم سازماندهی کارگران در میادین شهر گفت: این کارگران در شرایط بسیار دشواری به سر می‌برند و در تابستان و زمستان در گرما و سرما به سر می‌برند.

وی افزود: رار است سه ایستگاه کارگری در مقابل بیمارستان افشار، میدان یعقوب لیث، میدان مقاومت (موشک) و فلکه حاج مرادی ایجاد شود تا کارگران در گرما از خنکی کولر و در سرما از گرمای بخاری استفاده کنند.

علی نژاد با بیان اینکه این ایستگاه‌ها با همکاری شهرداری در مکان‌های مدنظر ایجاد می‌شوند، افزود: راه اندازی این ایستگاه‌ها برای افزایش امنیت شهر نیز مفید است زیرا کارگرانی که در این مکان‌ها مستقر می‌شوند، کارت هوشمند خواهند داشت.

استادکاران دزفول آماده تعمیر و بازسازی منازل سیل زدگان هستند

دبیر خانه کارگر دزفول با اشاره به سیل فروردین ماه امسال و آبگرفتگی روستاهای حاشیه رودخانه‌های دز و کرخه گفت: دزفول در سیل اخیر معین شهرستان شوش بود لذا اعضای خانه کارگر دزفول نیز همراه با بسیجیان اقدامات خوبی در روستاهای سیل زده از جمله غایب یک، ۲ و سه و آهودشت انجام دادند.

وی رفع مشکلات برقی و تعمیر وسایل الکتریکی منازل سیل زدگان را از جمله اقدامات اعضای خانه کارگر دزفول در مناطق سیل زده عنوان کرد و افزود: این اعضا حدود ۱۰ روز به طور جهادی در این مناطق فعالیت کردند.

علی نژاد ادامه داد: انجمن صنفی کارگران و استادکاران صنعت ساختمان دزفول با استادکاران مجرب آمادگی کامل برای خدمات رسانی و تعمیر و بازسازی منازل سیل زدگان را دارد.

وی اظهار داشت: استفاده از کارگران این انجمن برای بازسازی مناطق سیل زده شمال خوزستان علاوه بر اشتغالزایی باعث جلوگیری از ورود افراد کارنابلد در این زمینه می‌شود.

دبیر خانه کارگر دزفول افزود: کارگران و استادکاران مجرب زیر پوشش این انجمن آماده فعالیت در ۱۷ رشته شغلی از جمله برقکاری، ساختمان و غیره هستند.

وی درخصوص مشکلات کارگران ساختمانی گفت: متأسفانه سختی کار بدلیل نداشتن کارفرما به این کارگران تعلق نمی‌گیرد لذا برای بازنشسته شدن باید بین ۳۰ تا ۳۵ سال کار کنند.

علی نژاد از نمایندگان مجلس خواست برای رفع این مشکل چاره اندیشی کنند و در صورت امکان قانونی برای اختصاص چهار درصد عوارض شهرداری‌ها به سازمان تأمین اجتماعی وضع کنند.


اپلیکیشن ساماندهی کارگران ساختمانی دزفول راه اندازی می‌شود

دبیر خانه کارگر دزفول گفت: اپلیکیشنی برای نصب در گوشی موبایل شهروندان راه اندازی می‌شود که شهروندان از طریق آن می‌توانند درخواست تعمیرکار و استادکار در حوزه‌های مختلف بدهند.

وی افزود: علاوه بر درج دستمزد در این اپلیکیشن، استادکارانی شناخته شده و دارای کارت معتبر صنفی به محل مراجعه می‌کنند که این موضوع در افزایش امنیت شهروندان نیز مؤثر است.

علی نژاد با بیان اینکه دزفول در این طرح به عنوان پایلوت استان خوزستان تعیین شده است، اظهار داشت: اکنون در حال ثبت اطلاعات کارگران هستیم و بزودی اطلاعات به سرور مرکزی متصل می‌شوند.

مجوز برگزاری کلاس ایمنی برای ۴۰۰ نفر از کارگران دزفول اخذ شد

دبیر خانه کارگر دزفول درخصوص دوره‌های آموزشی لازم برای کارگران گفت: برگزاری دوره ایمنی و بهداشت محیط کار به دلیل ساخت و سازها، رعایت نکردن نکات ایمنی و رخ دادن اتفاقات فراوان ضروری است.

وی با بیان اینکه مجوز برگزاری کلاس‌های ایمنی برای ۴۰۰ نفر از کارگران دزفول گرفته شده است، افزود: این سهمیه با توجه به تعداد کارگران فعال در دزفول بسیار کم است زیرا بیشترین ساخت و ساز را در دزفول داریم و کارگران زیادی در این شهرستان مشغول به کار هستند.

بیش از یکهزار سرپرست خانوار عضو خانه کارگر دزفول هستند

دبیر خانه کارگر دزفول با بیان اینکه بیش از یکهزار سرپرست خانوار عضو این خانه هستند، از دیگر خانواده‌های کارگری و بازنشستگان خواست در این خانه عضو و از خدمات آن بهره مند شوند.

وی افزود: مستمری بگیران، اتحادیه‌های مختلف کارگران، اصناف و تاکسی داران می‌توانند درخانه کارگر دزفول عضو شوند.

علی نژاد با اشاره به خدمات خانه کارگر دزفول به کارگران اظهار داشت: سفر به مشهد مقدس، کربلا و کاشان با هماهنگی یکی از آژانس‌های مسافربری به صورت تمام اقساط برای جامعه کارگری در نظر گرفته شده است.

وی افزود: تخفیف ۲۳ درصدی بلیط قطار، تسهیلات خرید کالا تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال، کمک هزینه دندانپزشکی تا ۲۲۰ میلیون ریال و برگزاری دوره‌های آموزشی کامپیوتر، زبان، حسابداری و قرآن از جمله خدمات خانه کارگر دزفول به کارگران می‌باشند.

دبیر خانه کارگر دزفول ادامه داد: استراحتگاه‌ها، مهمانسراها و زائرسراهای مشهد، اصفهان، تهران، تبریز، شیراز، یزد، سرعین اردبیل، خمام گیلان، سلمانشهر مازندران، چمخاله گیلان و بندرعباس و کیش با تخفیف بین ۲۰ تا ۸۰ درصد در اختیار اعضای خانه کارگر قرار می‌گیرند.

وی گفت: این اعضا همچنین می‌توانند از تخفیف ۵۰ درصدی استفاده از سینماها بهره مند شوند و علاوه بر آن از مشاوره‌های حقوقی رایگان در مسائل حوزه روابط کار، حقوق کار و تأمین اجتماعی استفاده کنند.

شرکت تعاونی مصرف کارگران راه اندازی می‌شود

دبیر خانه کارگر دزفول گفت: پیگیری‌های لازم برای راه اندازی شرکت تعاونی مصرف کارگران انجام شده است تا از این طریق اقلام خوراکی، پوشاک و غیره به صورت دولتی بین کارگران توزیع شوند.

وی افزود: اقدامات اولیه برای راه اندازی این شرکت انجام شده است و اگر مسئولان مکان را در اختیار ما قرار دهند کار را آغاز می‌کنیم.

علی نژاد با اشاره به توزیع بیش از سه تن گوشت، چهار تن شکر و چند تن مرغ و سایر اقلام در خانه کارگر دزفول اظهار داشت: توزیع این اقلام در محل خانه کارگر از ماندن کارگران در صف توزیع این اقلام در سطح شهر جلوگیری کرده است.

وی افزود: انتظار می‌رود چنانچه قرار است اقلامی به صورت تعاونی در سطح شهر توزیع شود کارگران در اولویت باشند چون قشر ضعیفی هستند و نیاز به مساعدت دارند.


راه اندازی شعبه دانشگاه علمی کاربردی خانه کارگر دزفول در حال پیگیری است

دبیر خانه کارگر اظهار داشت: اقدامات اولیه برای راه اندازی شعبه دانشگاه علمی کاربردی خانه کارگر دزفول انجام شده است و درصورت امکان حضور بیشتر در مکان فعلی استیجاری می‌توان کلاس‌های دانشگاه را در این مکان برگزار کرد.

وی از اخذ مجوز پیش دبستانی و مهد قرآن در خانه کارگر خبر داد و افزود: اعضای خانه کارگر بسیاری از هزینه‌ها را متقبل شده اند که انتظار می‌رود مسئولان نیز همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشند.

علی نژاد گفت: انجمن بیماران دیابتی شمال خوزستان نیز در طبقه بالای خانه کارگر دزفول راه اندازی شده و به ۱۴ هزار نفر از کارگران منطقه خدمات ارائه می‌دهد.

وی افزود: مسئولان شهری و استانی از جمله دبیرخانه کارگر استان خوزستان، امام جمعه، نماینده، فرماندار، شهرداری و شورای شهر، سازمان تامین اجتماعی، اداره صنعت، معدن و تجارت، فنی و حرفه ای، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و آموزش و پرورش از جامعه کارگری دزفول حمایت های خوبی داشتند که جای قدردانی دارد.

خانه کارگر شهرستان دزفول آذرماه سال ۹۷ در آئینی با حضور دبیرکل خانه کارگر کشور و جمعی از مسئولان افتتاح شد.

شهرستان دزفول با ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان بزرگ خوزستان است و ۶۰ هزار و ۶۰۰ بیمه شده و ۱۸ هزار بازنشسته در این شهرستان وجود دارد.

۳۰۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =