۱۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۶
کد خبرنگار: 1782
کد خبر: 83379830
۱ نفر

برچسب‌ها

جنایت ایرباس نمایی از حقوق بشر آمریکا

بندرعباس- ایرنا- آمریکا در طول تاریخ خود جنایت‌های زیادی را بر مردم دنیا تحمیل کرده و انهدام هواپیمای ۶۵۵ ایرباس ایران در آب‌های نیلگون خلیج‌فارس یک نمایی از جنایت‌کارترین جنایت‌های این شیطان بزرگ است؛جنایتی که از یاد نخواهد رفت.

هفته دوم تیرماه از ۶ تا ۱۲ تیر از سالهای ۶۰ تا ۶۷ و بعد از آن در تاریخ جمهوری اسلامی‌ایران، هفته‌ای پرحادثه است که استکبار جهانی با انواع ترورها به رهبری آمریکا نقش اصلی را در آنها ایفا کرده است.

ترور حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در مسجد ابوذر تهران توسط عوامل منافقین ششم تیر سال ۱۳۶۰، انفجار تروریستی ۷ تیرماه ۱۳۶۰ و شهادت آیت الله بهشتی و ۷۲ نفر از مسوولان نظام، بمباران شیمیایی سردشت در سال ۶۶، حمله ناو جنگی آمریکا به هواپیمای مسافری ایرباس ۱۲ تیرماه سال ۶۷ و شهادت ۲۹۰ مسافرآن در آب‌های خلیج فارس و سایر ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان بخشی از جنایت‌های آمریکا و اسراییل با همکاری عوامل داخلی و خارجی آن‌هاست.

انفجار تروریستی ۷ تیرماه ۱۳۶۰ از بزرگترین انفجارهای تروریستی تاریخ جمهوری اسلامی ایران که در این جنایت آیت سیدمحمد حسینی بهشتی رییس دیوان عالی کشور و ۷۲ تن از مسئولان نظام (چهار وزیر، ۱۲ معاون وزیر و حدود ۳۰ نماینده مجلس) با بمب‌گذاری منافقان ترور شده و به شهادت رسیدند.

این فاجعه آن قدر بزرگ بود که به تعبیر رهبر معظم انقلاب «به طور طبیعی باید منجر به شکست انقلاب اسلامی می‌شد اما به برکت خون این شهدا، درست عکس آنچه تصور می‌رفت اتفاق افتاد و بعد از این حادثه، ملت متحد شد و انقلاب در مسیر واقعی و صحیح خود قرار گرفت.»

حادثه هفتم تیر ،۶ روز پس از عزل بنی‌صدر از ریاست جمهوری و یک ماه قبل از فرار وی و مسعود رجوی سرکرده گروهک تروریستی منافقین به فرانسه صورت گرفت.

یا بمباران شیمیایی سردشت که بعداز ظهر روز ۷ تیر ۱۳۶۶، نیروی هوایی ارتش رژیم بعثی مورد حمایت آمریکا و غرب، با استفاده از بمب‌های شیمیایی دریافتی از کشورهای غربی، چهار نقطه پر ازدحام شهر سردشت (از توابع استان آذربایجان غربی) را مورد حمله قرار داد.

در این حمله، ۱۱۰ نفر از ساکنان غیرنظامی که تعداد زیادی از آنها را زنان و کودکان خردسال تشکیل می‌دادند، به شهادت رسیده و بیش از ۸۰۰۰ نفر دیگر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و مسموم شدند، که هنوز نیز مصدومیت‌های ناشی از آن اقدامات تروریستی را با خود به همراه دارند.

جنایت از دریا تا آسمان

امروز ۱۲ تیرماه سال ۹۸ برابر با ۱۲ تیرماه سال ۶۷ (سوم ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی) از غم‌انگیزترین روزهای تاریخ برای مردم ایران است؛ روزی که ولیام راجرز، ناخدای ناو وینسنس با شلیک دو موشک، هواپیمای مسافربری ایران را در آب‌های خلیج‌فارس سرنگون کرد و باعث کشته شدن ۲۹۸ ایرانی از جمله تعدادی کودک و نوزاد شد.

این هواپیما که با ۲ موشک ناو جنگی وینسنس مورد حمله عمدی نیروهای تجاوزگر آمریکا قرار گرفت حامل ۲۹۸ مسافر و خدمه بود که تمامی آنها اعم از مرد و زن، کودک و نوجوان و کهنسال به شهادت رسیدند، در میان سرنشینان هواپیما، ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال، ۵۳ زن و ۴۶ تن تبعه کشورهای خارجی نیز بودند که همگی کشته شدند.

جمهوری اسلامی ایران علاوه بر شورای امنیت و شورای ایکائو (سازمان بین المللی هوانوردی)، شکایت خود را در دیوان بین المللی دادگستری لاهه نیز مطرح کرد، ایکائو از مسائل سیاسی به دور نمانده و به جای بررسی فنی و ارائه طریق به شورای امنیت به ابراز تأسف و تسلیت به بازماندگان سانحه پرداخت.

این اتفاق البته تنها یا اولین باری نبود که آمریکا مستقیماً مردم ایران و منافع ملی ما را هدف قرار می‌داد چرا که لحظه به‌لحظه جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شاهدی بر این مدعاست.

امروزه از اساسی‌ترین موضوعات مورد بحث در حقوق بین الملل، حفظ صلح و امنیت جهانی و حفظ کرامت انسان‌ها یاد می‌شود این درحالی است که شاهد هستیم به دلایل مختلف و واهی این حقوق به خصوص در خصوص ایران و مردم آن مورد ظلم و تعدی قرار گرفته و از سوی افراد، گروه‌ها و حتی دولت‌هایی تهدید و یا نقض شده است.

۱۲ تیرماه نمونه‌ای از یک تراژدی بزرگ انسانی و یک اقدام تروریستی دولت آمریکا ضد ایران است که نمونه‌ای از نقض حقوق بشر و نمادی از حقوق به اصطلاح بشری آمریکا است.

خلیج‌فارس تا ابد به جنایت آمریکا در حمله به ایرباس شهادت می‌دهد

استاندار هرمزگان نیز گفت: خلیج فارس برای همیشه تاریخ جنایت آمریکایی‌ها در حمله به هواپیمای مسافربری ایرباس را شهادت می‌دهد.

فریدون همتی بیان داشت: رژیم جنایتکار حاکم بر آمریکا همواره به دنبال چپاول ملت‌ها، زورگویی و استبداد است و در طول تاریخ معاصر جنایت‌های بسیاری را علیه ملت ایران داشته است.

همتی به مذاکره برجام اشاره کرد و گفت: آمریکا به توافقات و پیمان‌های بین المللی پایبند نیست و با بدعهدی از این توافق که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده بود، خارج شدند.

وی گفت: به برکت مقاومت و استقلال ایران اسلامی امروز نیروهای مسلح کشورمان به چنان اقتداری دست یافته‌اند که پیچیده‌ترین پهپاد جاسوسی آمریکا را با شلیک یک موشک مورد هدف قرار داده و منهدم کردند.

پیام آمریکایی‌ها از انهدام ایرباس: "ما به فرزند شیرخوار رحم نمی‌کنیم"

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی امروز چهارشنبه نیز به عنوان سخنران ویژه مراسم گلباران شهادتگاه ۲۹۰ مسافر هواپیمای ایرباس ۶۵۵ هواپیمای جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: مثال زدن از جنایات آمریکا بسیار زیاد است و به یاد نداریم که آنها بعد از انهدام این هوایپما در آب‌های خلیج فارس تا به امروز کمترین عذرخواهی کرده بلکه کاپیتان ناو وینسس خود آنها مدال افتخار از این جنایتش دریافت کرد.

وی با بیان این جمله که آمریکایی‌ها در هر دوره‌ای با روش‌های مشابه با فرعونیان تاریخ به جنگ ما آماده است، ابراز داشت: انهدام هواپیمای مسافربری ایران از سوی ناو آمریکا این پیام را به ملت ایران داشت که ما به فرزند و شیرخوار شما رحم نمی‌کنیم و این‌ها قصد نابودی ملت ایران را دارند.

رئیس فراکسیون اقدامات پیش دستانه علیه تهدیدات آمریکا ابراز داشت: ما امروز اینجا از طرف مجلس حاضر شدیم که از توانایی رزمندگان‌مان در جبهه جنوب تقدیر کنیم و بگوییم از طرف ملت ایران ما از این مسیر حمایت می‌کنیم.

وی اظهار داشت: باید به یک بازدارندگی در اقتصاد هم برسیم و استراتژی مدون و باثبات داشته باشیم.

اشتباه آمریکا در انهدام هواپیمای ایرباس، هرگز پذیرفتنی نیست

معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دیگر سخنرانان این مراسم گفت: هیچ شاهد عینی و قانونی نمی‌تواند بپذیرد که انهدام هواپیمای مسافربری از سوی ناو آمریکایی‌ها در خلیج فارس یک اشتباه بوده است.

دریا دار دوم مرتضی زارع اظهار داشت: آمریکا برای جبران شکست‌های مفتضحانه خود در کمک به صدام در جبهه‌های جنگ در ۱۲ تیرماه سال ۶۷ به بهانه‌های واهی که هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند آن را بپذیرد، اقدام به انهدام هواپیمای مسافربری ایرباس کرد.

وی ادامه داد: با این اقدام جنایتکارانه انهدام هواپیمای مسافربری و کشتن زن و کودک بیگناه این جنایت نیز در کنار سایر جنایت‌های آمریکا به ثبت رسید.

معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی سپاه یادآور شد: اتفاقات تاریخی که در کشور در طول انقلاب اسلامی، ما را به سمتی سوق خواهد داد که قدر این انقلاب را بهتر بدانیم.

گلباران شهادتگاه ۲۹۰ مسافر ایرباس؛ تجدید دوباره با شهدا

و پایان این سخنرانی‌ها گلباران شهادتگاه ۲۹۰ مسافر هواپیمای ایرباس بود که با حضور مسوولان و خانواده‌های شهدا در آب‌های خلیج فارس گلباران انجام شد.

در این مراسم پس از نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران، شرکت کنندگان با نثار شاخه‌های گل محل شهادت ۲۹۰ مسافر در حوالی تنگه هرمز و هنگام در آب‌های استان هرمزگان را به یاد آنان گلباران کردند.

شرکت کنندگان به هنگام گلباران محل شهادت این عزیزان بار دیگر با "مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل" سر جنایت جنگی و ضد بشری آمریکا را محکوم کردند و با شهیدان پرواز ۶۵۵ ایرباس تجدیدخاطره کردند.

در مراسم گلباران محل شهادت ۲۹۰ مسافر هواپیمایی ایرباس که تعدادی از خبرنگاران و عکاسان از شبکه خارجی نیز حضور داشتند، مسوولان و سخنرانان با ریختن گل به دریا یاد عزیزانی که به ناحق به قعر دریاها رفتند را بازگو کردند.

برپایی نمایشگاه "پوستر شهدای پرواز ۶۵۵ " در بندر شهید حقانی بندرعباس و توزیع کتاب "پس از پرواز " منصور نعیمی در بین جمعیت حاضر در مراسم گلباران شهدا از دیگر برنامه‌های جانبی به مناسبت گرامی‌داشت ۱۲ تیر ۶۷ بود.

رونمایی از ۱۲ طرح ضد آمریکایی مجلس در بندرعباس

در هفته حقوق بشرآمریکایی و به مناسبت جنایت تلخ ۱۲ تیر در آب‌های ایران مردم، نخبگان و مدافعان حقوق بشر از شب گذشته تاکنون با برگزاری مراسم‌ها و ویژه برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری در استان هرمزگان این جنایت بزرگ آمریکا را محکوم کردند.

شب گذشته و همزمان با سالروز جنایت آمریکا در مورد اصابت قرار دادن هواپیمای ایرباس ایران و شهادت ۲۹۰ مسافر پرواز ۶۵۵ و در جریان سفر اعضای فراکسیون اقدام‌های پیش دستانه علیه تهدیدات آمریکا طرح‌های ۱۲ گانه مجلس برای مقابله با تهدیدها رونمایی شد.

پیرامون این طرح‌ها، رییس فراکسیون اقدامات پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا سه‌شنبه شب در بدو ورود به بندرعباس در یک نشست خبری اظهار داشت: اولین طرح، حمایت از امنیت آب‌های سرزمینی ایران است.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی گفت: در این طرح پیش بینی شده با توجه به نقش ایران در تامین امنیت منطقه، هزینه تامین امنیت باید توسط مراکز تجاری و کسانی که نفت رد و بدل می‌کنند در منطقه تامین شود و ایران باید بتواند برای تامین امنیت آبی تنگه هرمز از تمام شناورهای منطقه عوارضی را دریافت کند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: دومین طرح الزام دولت به اقدام مقتضی علیه کشورهای همسایه میزبان پایگاه‌های نظامی آمریکاست.

نماینده مردم مشهد و کلات سومین طرح را الزام دولت به اقدام قانونی علیه شرکت‌هایی که به تحریم‌های ضدایرانی ایالات متحده آمریکا پیوسته‌اند یا آنها را رعایت می‌کنند، اعلام کرد.

تحریم گوشی‌های ایفون شرکت اپل

یکی دیگر از اعضای هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست خبری تحریم گوشی‌های آیفون شرکت اپل را یکی دیگر از طرح‌های مقابله‌ای با تحریم‌های آمریکا اعلام کرد.

به گفته احمد امیرآبادی فراهانی، ایرانی‌ها سالانه یک میلیارد دلار از گوشی یاد شده خریداری می‌کنند که در طرح جدید رجستری آنها ممنوع خواهد بود.

وی افزود: ارزش گوشی‌های آیفون خریداری شده توسط مردم کشورهای موسوم به جبهه مقاومت حدود ۶ میلیارد دلار است که باید در قالب این طرح شرایطی فراهم کرد تا مردم این کشورها نیز از این شرکت (اپل) خرید نکنند.

گزارش از فرنگیس حمزه‌یی

۹۸۸۷ /‏۶۰۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =