سطح کشت برنج خارج از شمال با ماهواره‌های سنجشی پایش شد

شهرکرد -ایرنا- رئیس پژوهشگاه سازمان فضایی ایران از رصد و پایش ماهواره ای سطح اراضی زیر کشت برنج در ۳ استان خارج از شمال خبر داد.

حسین صمیمی روز یکشنبه در نشست تخصصی کسب و کارهای فضاپایه در استانداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به ممنوعیت کشت برنج در استان‌های غیر از گیلان و مازندران، افزود: بر اساس داده‌های ماهواره‌ای، کشت برنج در مناطق غیر از گیلان و مازندران در استان‌های اصفهان، خوزستان و فارس مورد پایش قرار گرفت و میزان آب مصرفی در این بخش نیز ارزیابی شد و این گزارش‌ها نشان می‌داد که اقدامات تا چه میزان با سیاست‌های کلی ارائه شده مطابقت دارد یا ندارد و چگونه می توان از این داده ها برای مدیریت منابع آبی کشور بهره گرفت.

رئیس پژوهشگاه سازمان فضایی ایران گفت: گزارش پایش محصولات پایه‌ای و راهبردی کشور از جمله گندم، برنج و کلزا در این پژوهشگاه تهیه می‌شود و در اختیار وزارت جهاد کشاورزی برای بررسی داده‌های ماهواره‌ای قرار می‌گیرد.

وی، از همکاری این سازمان با ۵۰ شرکت بخش خصوصی برای طراحی و مهندسی ماهواره های سنجشی و مخابراتی در سطح کشور خبر داد و گفت: کسب دانش فنی طراحی و توسعه ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی از برنامه‌های مهم این پژوهشگاه است و در حوزه طراحی و مهندسی ماهواره، این پژوهشگاه با ۵۰ شرکت بخش خصوصی افزون بر ۲۵۰ میلیارد ریال قرارداد همکاری منعقد کرده است.

این مسؤول سازمان فضایی کشور گفت: این پژوهشگاه در حوزه تأمین تجهیزات نیز با ۱۱۰ شرکت بخش خصوصی با ۶۴۰ میلیارد ریال اعتبار قرارداد همکاری امضا کرده است و با ۲۰ دانشگاه معتبر کشور نیز با ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال قرارداد همکاری به ثبت رسانده است.

صمیمی اظهار داشت: در یکسال گذشته، این پژوهشگاه به دنبال توسعه کسب و کار فضاپایه بوده است و به دستاوردهای مهمی نیز دست یافت تا این بخش به برنامه‌های توسعه‌ای کشور گره بخورد.

رئیس پژوهشگاه سازمان فضایی کشور گفت: این پژوهشگاه با سازمان برنامه و بودجه کشور همکاری خود برای آمایش سرزمین را آغاز کرده است و بحث آمایش سرزمین و کاربرد اراضی برای کشور بسیار با اهمیت است.

وی گفت: شناسایی خدمات شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها از سوی این پژوهشگاه شناسایی می‌شود تا براساس این ظرفیت‌ها بتوان در همه استان‌های کشور استفاده کرد.

صمیمی اظهار داشت: این پژوهشگاه مطابق اسناد بالادستی، نقشه‌های راهبردی دارد و براساس این نقشه‌ها نیازهای فناوری و فضایی کشور را شناسایی کرده است و این نیازها به دانشگاه‌ها ارجاع می‌شود تا بتوان از توان دانشگاه‌ها در این راستا بهره گرفت.

به گزارش ایرنا، در این نشست استاندار چهارمحال و بختیاری، جمعی از مدیران و فعالان دانشگاهی دیدگاه‌ها خود را در خصوص توسعه همکاری‌های لازم ارائه کردند و خواستار گسترش زمینه همکاری دانشگاه‌ها با بخش سازمان فضایی کشور شدند.

۲۰۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =