همکاری دریانوردی ایران و پاکستان گسترش می یابد

اسلام آباد - ایرنا - یک منبع خبری در پاکستان روز چهارشنبه گفت: تهران و اسلام آباد تفاهمنامه گسترش همکاری های دریانوردی شامل جستجو و عملیات نجات در دریا را امضا می کنند.

پایگاه خبری روزنامه «پاکستان تودی» امروز (چهارشنبه) به نقل از منابع آگاه دولتی نوشت: اداره امور دفاع این کشور اواخر ماه می (هشتم خرداد امسال) پیش نویس سند مربوط به تفاهم نامه دریانوردی ایران و پاکستان را به کابینه دولت اسلام آباد ارائه کرد و کابینه دولت پاکستان نیز موافقت خود را با آن اعلام کرد.

براساس این گزارش، تفاهم نامه همکاری‌های دریانوردی ایران و پاکستان قرار بود سه سال پیش و در جریان سفر دکتر روحانی رئیس جمهوری ایران به اسلام آباد امضا شود اما برخی ملاحظات طرف ایرانی نسبت به پیش نویس آن، زمان امضای تفاهم نامه را به آینده موکول کرد.

پاکستان تودی افزود: دولت ایران نیز پیش نویس یک تفاهم نامه پیشنهادی درخصوص همکاری مشترک در بخش جستجو و عملیات‌های نجات در دریا را به طرف پاکستانی ارائه کرد و سپس از اسلام آباد خواسته بود تا جلسه امضای این تفاهم نامه نیز برگزار شود.

کارشناسان در پاکستان با اشاره به اینکه دولت این کشور به دنبال ایجاد روابط دوستانه با کشورهای منطقه و کاهش تنش‌ها میان کشورهای دوست است، گفتند: امضای تفاهم نامه همکاری تهران و اسلام آباد در حوزه دریانوردی بسیار حائز اهمیت است.

جمهوری اسلامی ایران و پاکستان همکاری‌های نزدیکی در حوزه دریانوردی و نیروهای دریایی دو کشور دارند. کشتی‌های نیروی دریایی ایران و پاکستان به طور متداوم از بنادر دو کشور بازدید می‌کنند.

دولت پاکستان همچنین برای راه اندازی خط مسافربری دریایی بین بندر کراچی و بندر چابهار در جمهوری اسلامی ایران با هدف تسهیل رفت و آمد مسافران دو کشور به ویژه زائران پاکستانی، ابراز تمایل کرده است.

وزیر امور دریانوردی پاکستان که اول اردیبهشت امسال به همراه نخست وزیر این کشور به ایران سفر کرده بود در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره راه اندازی خط کشتیرانی مسافربری، گفت: پاکستان در حال نهایی سازی طرح کشتیرانی از کراچی به بندرعباس از مسیر بندر گوادر است که هدف آن تسهیل در رفت و آمد زائران پاکستانی به ایران است.

«علی حیدر زیدی» افزود: طرف ایرانی نیز آماده ارائه خدمات در این خصوص است، با این حال کار بر روی برخی از مسائل مربوط به حوزه امنیت ادامه دارد که ما به زودی آن را حل و فصل خواهیم کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =