ارزش ریالی واردات از گمرک بازرگان افزایش ۶۹ درصدی دارد

ارومیه- ایرنا- سرپرست اداره کل گمرک بازرگان گفت: ارزش ریالی واردات از طریق این مرز طی سه ماهه نخست سال جاری و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۹ درصد افزایش دارد.

صادق نامدار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این مدت ۱۷۳ میلیون و ۴۳۵ هزار و ۹۴۴ دلار انواع ماشین آلات صنعتی، MDF، موز، رنگ‌، اسکلت فلزی، انواع پارچه، لوازم یدکی، قطعات یدکی از طریق مرز بازرگان وارد کشور شد.

وی با بیان اینکه واردات کالا از لحاظ وزنی ۷۳ درصد افزایش داشته، افزود: تعداد اظهارنامه‌ها در این مدت چهار هزار و ۳۴۳ مورد بوده است.

وی کشورهای هدف واردات گمرک بازرگان را ترکیه، گرجستان، چین، اکوادور، هند، تانزانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، رومانی، اسپانیا، بلغارستان، اسپانیا عنوان کرد.

سرپرست اداره کل گمرک بازرگان روز گذشته نیز گفته بود که طی سه ماهه نخست سال جاری ارزش دلاری کالاهای صادراتی بازرگان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۳ درصد رشد داشت.

عمده کالاهای صادراتی در این مدت شامل محصولات کشاورزی و پتروشیمی و مصنوعات سنگی و فلزی بود و به کشورهای ترکیه، گرجستان، سوریه، بلغارستان، لهستان، رومانی، بلژیک، صربستان و آلمان صادر شد.

حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه روزی در شمال آذربایجان غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی دارای ۹۶۰ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری خود مختار نخجوان و چندین پایانه مرزی است.

۷۱۳۲/‏۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =