۱۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۴
کد خبرنگار: 933
کد خبر: 83379270
۱ نفر

برچسب‌ها

برخی سدهای استان کرمان حال خوشی ندارند

کرمان - ایرنا - مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه ای استان کرمان گفت: در حال حاضر کنترل آب سدهای استان با حساسیت انجام می شود و برخی ازاین سدها در وضعیت بحرانی به لحاظ ذخیره آب قرار گرفته و حال خوشی ندارند .

حامد فراز روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون سد تنگوئیه سیرجان با ظرفیت ۳۹ میلیون متر مکعب، فقط ۹ میلیون متر مکعب آب ذخیره دارد که بحرانی ترین وضعیت را در میان سدهای استان دارد.

وی بیان کرد: در سد بافت با ۴۰ میلیون متر مکعب حجم ذخیره مخزن، ۳۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده است که در حال حاضر اب شرب شهرستان بافت، بزنجان، روستاهای اطراف و در مقاطعی شهرستان رابر از سد بافت تأمین می‌شود و بخش کمی از آن نیز برای مصرف کارخانه فولاد بافت استفاده می‌شود.

مدیر بهره برداری و نگهداری تأسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان اظهار داشت: سد جیرفت با حجم مخزن ۳۳۶ میلیون مترمکعب، هم اکنون ۲۳۵ میلیون متر مکعب آب در پشت سد ذخیره سازی شده است که عمده آن به مصارف کشاورزی و اختصاص حق آبه می رسد.

وی ادامه داد: وضعیت سد نساء بم در پی بارندگی های اخیر نسبتاً مناسب است و این سد با حجم ۱۶۸ میلیون متر مکعب ظرفیت، ۱۴۶ میلیون متر مکعب آب پشت سد وجود دارد.

فراز با اشاره به بارندگی‌های خوب در بهار سال جاری تصریح کرد: هر چند ورودی آب به سدهای استان نسبت به سال گذشته افزایش داشته، اما در برخی نقاط ورودی آب کمتر نیز شده است و مشکل بحران و کمبود آب همچنان وجود دارد.

وی بیان کرد: شرکت آب منطقه ای با کنترل وضعیت سدهای استان سعی می کند علاوه بر نیاز سال جاری، نیازهای سال بعد را مدیریت کند تا مشکلی در تأمین آب بوجود نیاید.

مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان تاکید کرد: حدود ۹۰ درصد از آب سدهای کرمان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و باید با اتخاذ روش های نوین آبیاری نهایت صرفه جویی توسط کشاورزان انجام شود.

وی افزود: تاسیسات و تجهیزات چهار سد اصلی استان کرمان در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و نگهداری و حفاظت از این سدها به صورت مستمر نظارت و کنترل می‌شود.

استان کرمان با وجود اقلیم خشک و نیمه بیابانی در سالهای ا خیر با خشکسالی هایی پی در پی و کاهش شدید نزولات آسمانی با کمبود آب مواجه بوده است که در سال اخیر بارش‌های مناسب بهاری اندکی وضعیت آب استان را بهبود بخشیده است.
در سالهای اخیر با اقدامات دولت تدبیر و امید و استاندار، طرح‌هایی نظیر همیاران آب، کشت‌های جایگزین و آبیاری تحت فشار برای صرفه جویی و مقابله با بحران آب در استان کرمان اجرا شده است.

۷۴۳۷/‏‬ ۵۰۵۴

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha