۱۲ تیر ۱۳۹۸، ۸:۵۲
کد خبرنگار: 2186
کد خبر: 83379135
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

جشن تیرگان به رسم کمانگیر ایران زمین

۱۲ تیر ۱۳۹۸، ۸:۵۲
کد خبر: 83379135
جشن تیرگان به رسم کمانگیر ایران زمین
عکس آرشیوی است .

ساری - ایرنا - جشن تیرگان که آئینی باستانی برای بزرگداشت آرش کمانگیر اسطوره دیار تبرستان است، همزمان با روز ملی دماوند سه شنبه شب در شهرستان آمل برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، جشن تیرگان یکی از آئین‌های قدیمی و اساطیری ایران است که همه ساله در ۱۰ تیر خورشیدی برابر با ۱۳ تیرماه گاهشمار زرتشتیان ایران باستان برگزار می‌شود.

این جشن که در گرامی داشت " تیشتر " ستارهٔ باران آور در فرهنگ ایرانی است، بنا به سنت در روز تیر (روز سیزدهم) از ماه تیر انجام می‌پذیرد.

جشن تیرگان از جمله جشن‌هایی است که در سراسر پهنای ایران زمین و حتی برخی از کشورهای دیگر همچون همسایگان برگزار می شد، اما داستان آرش کمانگیر و رها کردن تیر توسط او از سینه کوه دماوند به سمت مرزهای شرقی ایران باستان برای مشخص شدن مرز ایران و توران، شهرستان آمل را از جایگاه ویژه ای برای برگزاری گرامیداشت جشن تیرگان برخوردار کرده است.

مردم آمل همه ساله با گرد هم آمدن و نمایش وحدت همانند آنچه شاهنامه از اسطوره آرش کمانگیر به تصویر می‌کشد، جشن تیرگان را گرامی می‌دارند.

با وجود اینکه جشن تیرگان هر ساله در دامنه کوه دماوند در شهر رینه برگزار می‌شد، امسال ۲ روز زودتر برای حضور و شرکت هر چه بیشتر مردم در شهر آمل برگزار شد.

شامگاه سه شنبه مردم آمل همراه با خانواده برای گرامیداشت باستانی‌ترین روز دیار دماوند گرد هم آمدند. در این مراسم برنامه‌های متنوع ای از جمله اجرای نمایش فیزیکال با موضوع آرش، اجرای نقاله خوانی شاهنامه، شعر خوانی با موضوع آمل و آرش برگزار شد.

یکی از مهم‌ترین رویدادهای جشن تیرگان در آمل، رونمایی از تمبر ملی آرش کمانگیر بود که پیش از این به ثبت ملی نیز رسیده بود.

همچنین شخصیت‌های سیاسی استانی و شهرستانی، هنرمندان، مورخان و شاعران بزرگی از آمل و شهرهای دیگر نیز در مراسم حضور داشتند.

کهن آئین تیرگان در همه شهرها در یک تاریخ برگزار نمی‌شود. "گاهشماری یکپارچه دین‌های ایرا"، تاریخ برگزاری جشن تیرگان را دهم تیرماه می‌داند، با این حال "انجمن کوهنوردان ایران" هر ساله در روز سیزدهم تیرماه تیرگان در دامنه‌های دماوند در شهررینه، لاریجان آمل آئین تیرگان را همراه با مردم بومی دماوند جشن می گیرد.

۹۹۱۹/‏۱۶۵۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha