۱۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۳
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 83379110
۰ نفر

برچسب‌ها

یک خمره سفالی ۲ هزار ساله به موزه مهاباد اهدا شد

مهاباد - ایرنا - سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد گفت: یک خمره سفالی تاریخی با قدمت بیش از ۲ هزار سال از سوی یکی از شهروندان به موزه مردم شناسی این شهرستان اهدا شد.

غلامرضا عبده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این خمره سفالی مربوط به دوره تاریخی (اشکانی - ساسانی) است، که مدت ۱۲ سال بود توسط دهیار روستای «کوران» مهاباد کشف و در منزل وی نگهداری می‌شد.

وی ادامه داد: این اثر تاریخی پس از انجام هماهنگی‌های لازم با مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی، فرماندار مهاباد، فرماندهی یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان و پاسگاه انتظامی «کوشکدره» با همکاری و نظارت بخشداری خلیفان و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جهت نگهداری و نمایش به موزه مردم شناسی مهاباد منتقل شد.

عبده اظهار داشت: هم اکنون چهار خمره سفالی بسیار ارزشمند با قدمت تاریخی زیاد در موزه مردم شناسی مهاباد نگهداری می‌شود.

وی با بیان اینکه موزه مهاباد همواره شاهد این اقدامات فرهنگی بوده و از نظر اشیا اهدایی در نوع خود کم نظیر است، بیان کرد: از مجموع آثار نگهداری شده در موزه مردم شناسی میرزارسول این شهر ۹۸۵ قلم را اشیای اهدایی شهروندان به این موزه تشکیل می‌دهد.

وی افزود: در نبود موزه تاریخی در این شهرستان در حال حاضر این اشیا که توسط مردم اهدا می‌شوند در محل موزه مردم شناسی این شهر نگهداری می‌شود تا پس از تأسیس موزه به آنجا انتقال پیدا کنند.

عبده در خصوص آخرین وضعیت موزه تاریخی مهاباد نیز گفت: زمین موزه به میراث فرهنگی تحویل داده شده اما هنوز اعتبار لازم برای عملیات ساخت آن اختصاص نیافته است.

یکهزار و ۱۸۷ قلم انواع اشیای فرهنگی - تاریخی و مطالعاتی در موزه مردم شناسی این شهرستان هم اکنون برای بازدید عموم نگهداری می‌شود که شامل ۹۸۴ عدد شیء اهدایی، ۱۳۹ شیء فرهنگی - تاریخی، ۳۱ عدد شیء مطالعاتی، ۲۷ عدد شیء غیرفرهنگی - تاریخی و پنج شیء تقلبی است.

مهاباد در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد و از شهرهای تاریخی استان با جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی به شمار می‌رود که دارای ۹۲ اثر تاریخی ثبت شده ملی است.

۹۹۰۳/۶۱۸۵/‏۷۱۲۹

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =