۱۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۴
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 83379086
۰ نفر
استخراج از معادن مهاباد ۳۵ درصد افزایش یافت

مهاباد- ایرنا- رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد گفت: ۵۵ هزار و ۲۹۵ تن انواع مواد معدنی در سه ماهه نخست سال جاری از معادن این شهرستان استخراج شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵ درصد افزایش نشان می دهد.

صادق قادری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه ۱۲ نوع ماده معدنی از معادن این شهرستان استحصال می شود، افزود: مهمترین و بیشترین سنگ های استخراج شده به ترتیب شامل سنگ لاشه آهکی به میزان ۲۲ هزار تن و سنگ های آهن و سیلیس هر کدام به میزان ۱۲ هزار تن است.

وی با بیان اینکه بیش از ۴۰ درصد کل باریت کشور به عنوان ماده موثر در صنعت نفت در مهاباد تولید می شود، اضافه کرد: چهار هزار و ۲۲۰ تن سنگ باریت نیز از ابتدای امسال تاکنون از معادن مهاباد استخراج شده است.

قادری با اشاره به اینکه ۱۴ معدن فعال و ۶ معدن غیرفعال باریت در مهاباد وجود دارد، ادامه داد: از سنگ باریت در خنک و روان کردن مته های حفاری، پوشش درونی چاه نفت، انتقال مواد ناشی از حفاری به داخل زمین و کنترل فشارهای غیرعادی درون چاه های نفت و گاز استفاده می شود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد اظهار داشت: هم اکنون ۲۷ معدن فعال و ۳۰ معدن غیرفعال و ۱۳ معدن سلب فعالیت در این شهرستان وجود دارد که ۲۴۲ نفر به طور مستقیم و بیش از ۵۰۰ نفر به طور غیرمستقیم در آنها مشغول به کار هستند.

قادری عنوان کرد: امسال سه پروانه بهره برداری برای معادن صادر شده است و ۱۳ پروانه معادن نیز به علت فعالیت نداشتن آنها در شرف لغو شدن قرار دارد.

وی گفت: علاوه بر این امسال ۹ پرونده اکتشاف نیز پس از تکمیل مراحل آن برای صدور پروانه بهره برداری به مرکز استان ارسال شده است.

قادری با بیان اینکه هم اکنون ۱۸ واحد فناوری مواد معدنی در این شهرستان فعال است، گفت: ۴۰ درصد کل مواد استخراجی در این شهرستان فرآوری و بقیه به علت کمبود ماشین آلات به تبریز و اصفهان ارسال می شود.

بیش از ۱۰ نوع ماده معدنی از معادن مهاباد استخراج می شود که سنگ باریت، تراورتن، مرمریت و سیلیس از مهمترین آنهاست؛ مهاباد با ۲۳۷ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد و از مناطق معدنی جنوب استان به شمار می‌رود.

بیش از ۶۰ درصد معادن استان در شهرستان های ارومیه، تکاب، مهاباد، خوی و میاندوآب قرار دارد؛ آذربایجان غربی از وضعیت مناسبی در زمینه ذخایر معدنی برخوردار است اما هنوز تا بهره برداری مطلوب از ظرفیت های بخش معدن و صنایع معدنی راهی طولانی در پیش دارد.
محدوده آذربایجان غربی تحت پوشش سه زون از زون های بیست گانه اکتشاف سیستماتیک کشور شامل «اشنویه – خوی»، «مریوان – مهاباد» و «شاهین دژ – ماهنشان» قرار گرفته است.

۹۹۰۳/‏۶۱۸۵/‏۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =