وفور نعمت مشاهیر، موجب غفلت ما شده است

تهران-ایرنا- دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: کشورهای اطراف برای یافتن هویت به بهانه اینکه یکی از مشاهیر از یک کشور عبور کرده، درخواست ثبت مفاخر و مشاهیر را مطرح می‌کنند، متأسفانه ما قدر این شخصیت‌ها را نمی‌دانیم و آنان را از دست می‌دهیم، در وفور نعمتی قرار گرفتیم که موجب غفلت ما شده است.

به گزارش کمیسیون ملی یونسکو در ایران، حجت‌الله ایوبی در جلسه هماهنگی برپایی همایش شیخ شهاب‌الدین سهروردی در کمیسیون ملی یونسکو، گفت: همایش سهروردی به همت انجمن مفاخر، برپا می‌شود و استادان برجسته‌ای در این رویداد از ایران و دیگر کشورها از جمله فرانسه و سوریه حضور خواهند داشت.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران عنوان کرد: سال گذشته بر بازنویسی قصه‌های سهروردی برای استفاده کودکان و نوجوانان تاکید شد که این کار در دست انجام است و برخی ناشران نیز برای چاپ این محتوا اعلام آمادگی کردند. همچنین سال گذشته مقرر شد تصویری از شیخ شهاب سهروردی آماده کنیم. با کسانی که پرتره‌ساز هستند مذاکره کردیم و در نهایت سردیس و تصویر شیخ شهاب‌الدین سهروردی آماده خواهد شد، در این زمینه با استادان مختلف گفت‌وگو کردیم و این محتوا را در اختیار خالق سردیس قرار دادیم.

وی افزود: امیدواریم سردیسِ مورد تأیید، در خیابان سهروردی قرار گیرد و می‌توان کپی این سردیس و تصویر شیخ شهاب‌الدین سهروردی را در بخش‌های مختلف؛ از جمله شهر سهرورد قرار داد و چنانچه متخصصان این سردیس را بپذیرند مراسم رونمایی از آن برگزار خواهد شد. درباره بنیاد سهروردی تلاش بسیاری شد و این تلاش‌ها ادامه دارد اما برای انجام این امور، مؤسسه شیخ شهاب‌الدین سهروردی تأسیس شود. نام سهروردی به حدی بزرگ است که با این مؤسسه نیز می‌توان کارهای بزرگی انجام داد.

ایوبی با اشاره به دعوای کشورها برای ثبت مشاهیر و مفاخر از طریق یونسکو: کشورهای اطراف برای یافتن هویت به بهانه اینکه یکی از مشاهیر از یک کشور عبور کرده، تلاش می‌کنند درخواست ثبت مفاخر و مشاهیر را مطرح می‌کنند و متأسفانه ما قدر این شخصیت‌ها را نمی‌دانیم و آنان را از دست می‌دهیم؛ ما در وفور نعمتی قرار گرفتیم که موجب غفلت ما شده است. هریک از مشاهیر می‌توانند برای هر منطقه و کشور هویت بسازند. توجه به شیخ شهاب‌الدین سهروردی برای اهالی سهرورد و زنجان برکات بسیاری در پی دارد.

شهاب‌الدین سهروردی یک شخصیت جهانی است

سعدالله نصیری قیداری دبیر همایش‌های سهروردی نیز گفت: نام یونسکو یک حمایت معنوی و شهرت جهانی یونسکو نیز به دلیل خوشنامی و مرام و اساسنامه آن است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به برپایی بزرگداشت شیخ شهاب‌الدین سهروردی در کشورهای مختلف افزود: باید برای توجه بیشتر به این فرد تلاش کنیم و با چاپ آثار و برپایی همایش‌های مرتبط، در این راه قدم برداریم.

یونسکو با قواعد سختی که دارد پذیرفته شیخ شهاب‌الدین سهروردی یک شخصیت جهانی است. نباید در انتظار هانری کُربن‌ها باشیم تا بزرگان ما شناسایی شوند بلکه باید خودمان تلاش کنیم و برای توسعه علمی و فرهنگی کشور به این مشاهیر احترام بگذاریم.

نصیری یادآور شد: ثبت شیخ شهاب در فهرست مشاهیر جهانی و ثبت دانشگاه جندی شاپور دو حرکت ارزشمند بود که به همت کمیسیون ملی یونسکو- ایران به ثمر نشست؛ پیش‌تر قدیمی‌ترین دانشگاه جهان ۹۵۰ سال قدمت داشت اما با این مصوبه، قدیمی‌ترین دانشگاه دنیا ۱۷۵۰ سال قدمت دارد که ایرانیان بنیان‌گذار آن هستند. باید قدردان این فعالیت‌ها باشیم و در سایه این مصوبات حرکت‌های خوبی انجام دهیم.

وی با اشاره به تلاش دشمنان کشور برای ارائه تصویری نادرست از ایران در دنیا بیان کرد: دشمنان به دنبال این هستند کشوری که مهد فرهنگ است را به عنوان کشوری خشونت‌طلب جلوه دهند و باید با چنین فعالیت‌هایی این حرکت‌ها را خنثی کنیم. با معرفی مشاهیر و مفاخر کشور باید تلاش کنیم چهره ایران را به جهانیان درست نشان دهیم و این اتفاق علاوه بر کارکرد فرهنگی برای کشور درآمد اقتصادی نیز دارد. ترکیه با انگشت‌شمار چهره‌های فرهنگی، سال گذشته از قونیه ۵ میلیارد دلار درآمد داشته است؛ حتی می‌خواست مقبره ابوالحسن خرقانی را به صورت تصنعی در ترکیه جلوه دهد که اعلام کردیم مزار این بزرگ در شاهرود است و از اقدام ترکیه در این زمینه جلوگیری کردیم.

سهروردی؛ نوری‌ترین حکیم ایران

در ادامه حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اظهار داشت: سهرودی نوری‌ترین حکیم ایران است؛ من در سخنرانی خود در روز ملاصدرا به مساله نوری بودن شیخ شهاب‌الدین سهروردی تاکید کردم. اگر بتوان هفته نور به نام سهروردی داشت بسیار اتفاق خوبی است و کسی همانند سهروردی به نورالانوار نپرداخته است.

در ادامه کاوه خورابه از اعضای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درباره همایش سهرودی گفت: ۲۰ مقاله به بزرگان در باب شیخ شهاب‌الدین سهروردی سفارش داده شد و به زودی کتابی ۴۰۰ صفحه‌ای از این مقالات آماده خواهد شد.

همایش در دو روز هفتم و هشتم مرداد برگزار خواهد شد و در این همایش از تصویر فراهم شده از سهروردی نیز رونمایی می‌شود.

در ادامه این جلسه پیشنهاد شد در همایش سهروردی از سهروردی‌پژوهان تقدیر شود، با تأیید حاضران مقرر شد تمبر سهروردی نیز تهیه شود و سردیس سهروردی نیز در صورت تأیید در خیابان سهروردی تهران قرار گیرد.

نمایندگان دانشگاه آزاد، سازمان زیباسازی شهرداری، شهرداری منطقه ۷ نیز همراهی خود را برای بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی اعلام کردند.

حجت‌الله ایوبی دبیرکمیسیون ملی یونسکو در ایران، سعدالله نصیری قیداری دبیر همایش‌های سهروردی و استاد دانشگاه شهید بهشتی، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، بهمن نامور مطلق، مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو- ایران، فرهاد اعتمادی معاون مطالعاتی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، کاوه خورابه از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، آرش امینی مدیرکل بین‌الملل و حوزه ریاست کمیسیون ملی یونسکو- ایران، جواد صباغ معاون اجرایی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، امیر روشن بخش معاون ارتباطات و مشارکت‌ها و سرپرست گروه ارتباطات، صادق کریمان، مدیر نور سازمان زیباسازی شهرداری تهران، کیهان محمدخانی، قائم مقام مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، عباس مافی، قائم مقام شهرداری منطقه ۷، جلال محمدی و موسی عبدی، عضو شورای شهرستان سهرورد، محمدعلی بیگدلی رئیس شورای شهر سهرورد، بهروز ندال شهردار سهرورد، سروش رزمی و فهیمه تقوی نیک از دانشگاه آزاد از حاضران در این جلسه بودند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha