۱۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۵۳
کد خبرنگار: 1238
کد خبر: 83378423
۰ نفر

برچسب‌ها

قاچاق مواد مخدر از دریا رو به گسترش است

آبادان – ایرنا - سرپرست فرمانداری خرمشهر با بیان اینکه مسیر قاچاق مواد مخدر از خشکی به دریا تغییر کرده است گفت: جا به جایی مواد مخدر از مسیرهای دریایی و در شرایط بد آب و هوایی و توفان انجام می شود و این روند رو به گسترش است.

به گزارش ایرنا کورش مودت سه شنبه در همایش مبارزه با مواد مخدر در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر کشفیات استان خوزستان از مرز دریایی در سال گذشته را ۲،۵ تن اعلام کرد و گفت: مواد مخدری که از کشور افغانستان وارد کشور می‌شود خالص است که قاچاقچیان میزان آن را با افزایش ناخالصی چهار برابر می‌کنند و جمعیت کثیری از کشور را درگیر می‌کند لذا می‌بایست در مبارزه با مواد مخدر هوشیارتر عمل کنیم.

مودت، مواد مخدر به نام "گل " را از خطرناک‌ترین نوع مواد مخدر توهم زا بیان کرد و گفت: طبق گزارش‌های اعلام شده برخی افراد که از عوارض این نوع ماده مخدر خطرناک آگاهی ندارند ماده مخدر گل را در گلدان و منازل خود پرورش می‌دهند.

وی افزود: ماده مخدر گل تنها ماده مخدری است که اگر یک بار مصرف شود رهایی از اعتیاد آن محال است.

مودت اعتیاد را اولین آسیب اجتماعی معرفی کرد و نقش رسانه‌ها، ائمه جمعه، آموزش و پرورش و مراکز علمی در ترویج کاهش مصرف مواد مخدر را مؤثر و ضروری دانست و گفت: رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی، ورزشی و ائمه جمعه نقش و رسالت مهمی در ترویج کاهش مصرف مواد مخدر دارند.

سرپرست فرمانداری خرمشهر گفت: آگاه سازی و آموزش نیروی انسانی به خصوص خانواده‌ها در کاهش مصرف مواد مخدر تأثیر بسزایی دارد.

وی همچنین نقش نهادهای مدنی و سمن‌ها در پیشگیری از گرایش جوانان به مواد مخدر را مؤثر دانست و گفت: مشارکت نهادهای مدنی و سمن‌ها همچنین خیرین برای ایجاد مراکز ترک اعتیاد و خانه‌های بهبودی ضروری است.

سرپرست فرمانداری خرمشهر با بیان اینکه مبارزه با مواد مخدر با تقویت زیرساخت‌های فرهنگی امکان پذیر است، گفت: شاخص هر شهرستان با تقویت زیرساخت‌ها فرهنگی در مبارزه با مواد مخدر سنجیده می‌شود.

مودت، افزود: برخورد قهری تنها راه حل مبارزه با مواد مخدر نیست و باید دستگاه‌های فرهنگی، دانشگاه‌ها و نهادهای مدنی بر مبنای ترسیم چشم انداز برنامه‌های خود را در این راستا تدوین کنند.

وی به پیامدهای منفی اعتیاد همچون پیامدهای سو اجتماعی، سیاسی و فرهنگی اشاره کرد و ادامه داد: امید است دستگاه‌ههای فرهنگی در اجتماعی کردن رویداد مبارزه با مواد مخدر موفق شوند و ما انتظار داریم طرح‌های علمی و پزوهشی با موضوع مبارزه با مواد مخدر از سوی دانشگاه‌ها ارائه شود.

همایش مبارزه با مواد مخدر با حضور شماری از معتادان بهبود یافته خرمشهری، دانشجویان و اساتید دانشگاه پیام نور و دانشگاه علوم و فنون دریایی و مسئولان محلی خرمشهر برگزار شد.

۷۱۰۰/‏۶۰۶۸

سرخط اخبار استان‌ها