شکایت فعالان محیط زیست از دولت اندونزی

تهران - ایرنا - برخی فعالان محیط زیست، هنرمندان و تجار جاکارتا، پایتخت اندونزی در اعتراض به آلودگی شدید هوای این شهر تصمیم گرفتند شکایتی علیه دولت این کشور تنظیم کنند تا بلکه دولت تدبیری برای بهبود شرایط آب و هوایی این کشور بیندیشد.

به گزارش روزنامه جاکارتا پست، کیفیت هوا در این کلان شهر جنوب شرق آسیا طی یک ماه گذشته به صورت چشمگیری کاهش داشته است و شرایط آب و هوایی بدتری نسبت به شهرهای آلوده همچون پکن و دهلی نو را به ثبت رسانده است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی عکس‌هایی از پایتخت اندونزی که در هاله‌ای از دود پنهان شده است را به اشتراک گذاشته‌اند.

روز ۲۵ ژوئن شاخص آلودگی هوای جاکارتا بر اساس نقشه کیفیت هوای جهانی، ۲۴۰ بود که در مقایسه با شاخص ۱۲ لندن و ۲۶ در سانفرانسیسکو شاخص بسیار بالایی برای آلودگی هوا بود.

آلودگی هوای جاکارتا موجب اعتراض گروه‌هایی از مردم این کشور از جمله فعالان و طرفداران محیط زیست، کارمندان دولت، هنرمندان و تجار شد و این گروه‌های مردمی تصمیم دارند با همکاری هم، ماه جاری شکایتی علیه دولت اندونزی تنظیم کنند.

این پرونده بر علیه رئیس جمهوری اندونزی، همچنین وزارت بهداشت، اداره امور داخلی و محیط زیست این کشور و فرماندار جاکارتا تنظیم خواهد شد.

به گفته یکی از وکلای جاکارتا که به امور این پرونده رسیدگی می‌کند، «ما امیدواریم که دولت بتواند از طریق این دعوی قضایی، سیاست‌های موجود را بهبود بخشد و گام‌های موثری در جهت رفع آلودگی هوا بردارد زیرا اقدامات فعلی موثر نیستند.»

وی افزود: «بر اساس اطلاعات موجود، هفته پایانی ماه ژوئن، شاخص آلودگی هوا در بدترین وضعیت خود بود و این شاخص اغلب در محدوده قرمز قرار دارد که شاخص خطرناکی برای سلامتی است.»

بر اساس شاخص جهانی آلودگی هوا، جاکارتا در ماه ژوئن بارها به عنوان آلوده‌ترین شهر دنیا در صدر جدول آلوده‌ترین شهرها قرار گرفته است. سال گذشته نیز آلوده‌ترین شهر جنوب شرق آسیا عنوان گرفت.

طبق اعلام سازمان غیر دولتی محیط زیست "صلح سبز"، علاوه بر خودروها و ترافیک‌های سنگین جاکارتا، فعالیت‌های صنعتی، استخراج و استفاده قانونی و غیرقانونی از زغال سنگ، نیروگاه‌های زغال سنگ و سوزاندن زباله از دیگر عوامل تشدید کننده آلودگی هوا جاکارتا هستند. اما دولت اندونزی تمایلی به تصدیق این این مشکلات ندارد.

دولت تعداد بالای وسایل نقلیه را مشکل آلودگی هوا می‌داند در حالی که به گفته سازمان صلح سبز، این فقط بخشی از تصویر است.

آمار نشان می‌دهد که آلودگی هوای جاکارتا سال ۲۰۱۸ به نسبت سال ۲۰۱۷ دوبرابر شده است.l‌

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =