قاضی صلواتی: دارایی‌های مریم هاشمی در خارج کشور در حال شناسایی است

تهران- ایرنا- رئیس شعبه چهارم رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی اعلام کرد که با تلاش سربازان گمنام در سازمان اطلاعات، دارایی‌های مریم هاشمی مدیرعامل شرکت نادین فرتاک پارسیان در خارج از کشور در حال شناسایی است.

امروز سه شنبه در سومین جلسه رسیدگی به پرونده گروه بین المللی گریس بند و شرکت نادین فرتاک پارسیان، مریم هاشمی به عنوان متهم ردیف اول در جایگاه قرار گرفت و به دفاع از خود پرداخت.
قاضی صلواتی خطاب به متهمه مریم هاشمی گفت: بدون مجوز بانک مرکزی و تخصص در فعالیت‌های اقتصادی اقدام به جمع آوری سپرده‌های مردمی کردید. خود باعث گرفتاری خود و تعداد زیادی از سپرده‌گذاران شده‌اید.

قاضی رسیدگی کننده به پرونده گروه بین المللی گریس بند و شرکت نادین فرتاک پارسیان خطاب به هاشمی افزود: صادقانه بگویید پول‌های مردم کجاست.

در ادامه جلسه متهمه مریم هاشمی در دفاع از خود گفت: برخی از شاکیان سودهای کلانی از شرکت من بردند و الان نباید در محضر دادگاه با بی انصافی و برخلاف حقیقت رفتار کنند.

متهمه با اشاره به اظهارات یکی از متشاکیان افزود: من از اسلام سوءاستفاده نکردم، عقبه خانواده من نشان می‌دهد که ما همواره خانواده‌ای متشرع بودیم و باور و اعتقادات ما با اسلام عجین شده است.

وی اظهار داشت: بنده هیچ گونه کلاهبرداری نکرده و هرگز به دنبال حیف و میل کردن اموال مردم نبودم و الان هم از محضر دادگاه انتظار دارم اجازه بدهند تا راهکار من برای بازپرداخت بدهی‌های مردم اجرا شود تا انشاالله با کمترین خسارت مردم به حق و حقوق خود برسند.

قاضی صلواتی در ادامه خطاب به متهم ردیف اول گفت: هر روز به تعداد شاکیان و میزان بدهی طلبکاران افزوده می‌شود، شما چه دفاعی دارید و چگونه می‌خواهید سرمایه‌های مردم را بازگردانید.

متهمه گفت: ۱۸۶ میلیارد تومان از پول نزد آقای محمودی است و اگر ایشان پیدا شود، تمام مشکلات حق خواهد شد.

قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: دیروز هم همین حرف‌ها را تکرار کردید، آقای محمود وجود خارجی ندارد، بلکه این ساخته و پرداخته ذهن شما است، شما فوق لیسانس در رشته انیمیشن دارید، چرا در رشته خود فعالیت نکردید، چرا بدون مجوز بانک مرکزی فعالیت کردید، امروز چگونه می‌خواهید به این طلبکاران پاسخ دهید؟

در ادامه رئیس دادگاه از متهم خواست درباره سرمایه گزاره‌ای خود در خارج از کشور توضیح دهد که متهمه گفت: مبلغ ۴ میلیارد تومان در عراق و برای ساخت هتل صفا با شخصی به نام ماجد سرمایه گذاری و همچنین مبلغ ۴ میلیارد تومان در قزاقستان و ۸۰ میلیون تومان برای خرید یک مهمانپذیر در لندن هزینه کرده است.

قاضی صلواتی گفت: مجموع دارایی‌های شما در خارج از کشور به حدود ۹ میلیارد تومان می‌رسد، چگونه می‌خواهید این همه طلب بدهکاران که هر روز به تعداد آنها افزوده می‌شود، را پرداخت کنید؟

متهمه توضیح داد: یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان هم به آقای بهشتی به عنوان قرض پرداخت کرده است.

قاضی صلواتی اعلام کرد که با تلاش سربازان گمنام در سازمان اطلاعات دارایی‌های خانم مریم هاشمی در خارج از کشور در حال شناسایی است و با بازگرداندن آن بخشی از طلب سپرده گذاران پرداخت خواهد شد.

در ادامه خانم طالب وکیل مدافع تسخیری مریم هاشمی در دفاع از متهمه گفت: شرکت نادین فرتاک پارسیان یک شرکت تولیدی بوده است و تمام توانمندی های خود را روی صادرات کالا و خدمات به سایر کشورها که می‌تواند نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد، متمرکز کرده است.

وی با بیان اینکه موکله بنده هیچ سوءنیتی برای اقدامات مجرمانه نداشته است، گفت: همه مراودات مالی در قالب قرارداد مضاربه بوده که طبق قانون تجارت قانونی است.

این وکیل مدافع افزود: مجموع فعالیت‌های خانم هاشمی نشان می‌دهد که وی به هیچ عنوان قصد حیف و میل کردن اموال مردم به قصد ضربه زدن به نظام اقتصادی کشور را نداشته بلکه فردی خیر بوده که بارها اقدامات خدا پسندانه انجام داده است.

وی گفت: موکله من از اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور به قصد ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی مبرا است و تقاضای کاهش مجازات برای نامبرده در پرونده مذکور را دارم.

در ادامه نماینده دادستان تعدادی سوال از متهمه درباره نحوه فعالیت‌های اقتصادی، عقد مضاربه و سایر فعالیت‌های وی پرسید و از جواب‌های خانم هاشمی قانع نشد.

وی خطاب به متهمه گفت: نزدیک به شش ماه دادسرا و وزارت اطلاعات به خاطر اظهارات شما درباره فردی به نام محمودی تحقیقات انجام داد اما هیچ اثری از وی پیدا نشد، شما باز هم مدعی هستید که پول‌ها نزد آقای محمودی است. بیشتر از این نمی‌توان وقت دادگاه را گرفت، بهتر است بر اساس واقعیت‌ها از خود دفاع کنید و این تنها راهی است که می‌تواند به شما و طلبکاران کمک کند تا هر چه سریع‌تر حقایق روشن شود.

محمد هاشمی یکی دیگر از متهمان پرونده در دفاع از خود گفت: ما کسی را به زور برای سپرده گذاری به شرکت معرفی نکردیم، بلکه خود این افراد مدام به ما پیامک می‌دادند که می‌خواهیم سرمایه گذاری کنیم.

نماینده دادستان گفت: شما ۶ ماه بعد از تعطیلی شرکت نادین فرتاک پارسیان همچنان به جمع آوری پول‌های مردم مشغول بودید، در این باره چه توضیحی دارید؟

هاشمی توضی داد: بنده در شهرستان دانشجو بودم و از این موضوع اطلاع نداشتم به همین خاطر در چند مورد دیگر اقدام به گرفتن سپرده‌های مردم کردم و وقتی متوجه شدم از گرفتن چند مورد دیگر خودداری کردم.

نماینده دادستان گفت: حداقل جرم شما در این مورد مشارکت در جذب سپرده‌های مردم است و در این اقدامات شما نقش واسطه داشته اید.

در ادامه جلسه دادگاه علی هاشمی یکی دیگر از متهمان این پرونده در دفاع از خود گفت: تلاش کردم تا خواهرم (متهمه مریم هاشمی) را مجاب کنم برای فعالیت شرکتش مجوزهای قانونی را اخذ کند و به همین دلیل خودم هم پذیرفتم عضو هیأت مدیره باشم.

وی افزود: من حتی یک ریال هم از اقدامات خود سود دریافت نکردم و تمامی تلاش‌هایم عام المنفعه بوده است آیا رواست اکنون اتهام مشارکت در اخلال عمده نظام اقتصادی وارد شود.

نماینده دادستان گفت: مجموعه اقدامات شما نشان می‌دهد که شما به هر دلیل و انگیزه‌ای در جذب سرمایه‌های مردم دخیل بوده اید و باید در قبال اقدامات خود پاسخگو باشد.

مصطفی هاشمی از دیگر متهمان پرونده با تاکید بر اینکه حدود ۹ میلیارد تومان برای شرکت مذکور سپرده جذب کرده است، افزود: از این مبلغ ۷ میلیارد تومان آن متعلق به پدر همسرم و یکی از اقوامش بوده است و مابقی آن مربوط به دانشجویان و همکلاسی‌های من بود.

محمد رضا هاشمی یکی دیگر از متهمان اعلام کرد: از حدود ۱۰۰ نفر از سپرده گذاران مبلغ ۷۰ میلیارد تومان جمع آوری کرده است.

وی با بیان اینکه مرتکب اشتباه شده است، گفت: اشتباه کردم و آماده ام تا هزینه اشتباهاتم را بدهم و هیچگونه دفاعی از خود ندارم.

ابوالفضل هاشمی یکی دیگر از متهمان با بیان اینکه شاکی ندارد، افزود: اقدام به انعقاد قرارداد مضاربه می‌کردم و از مبالغ منعقد شده درصدی را به عنوان سود برمی‌داشتم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =