۱۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۴
کد خبرنگار: 2108
کد خبر: 83377198
۱ نفر

برچسب‌ها

معابر موقت مرزی بازگشایی می‌شود

سنندج - ایرنا - معاون مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کردستان گفت: معابر موقت مرزی با پیگیری‌های مسئولان و نمایندگان استان های مرزی مجدد بازگشایی می‌شود.

عبدالله محمود خانی روز دوشنبه در نخستین همایش استانی تجلیل از مربیان و فعالان حوزه آموزش مخاطرات مین و مهمات باقی مانده از جنگ با بیان اینکه با بازگشایی معابر موقت مرزی بار دیگر مرزنیشنان از مزایای مرز برخوردار می شود اظهار داشت: در سفر معاون وزیر کشور مسائل و مشکلات مناطق مرزی بررسی شده که باتوجه به شرایط منطقه معابر موقت مرزی مجدداً بازگشایی می شود.

وی با اشاره به بازگشایی بازارچه سیرانبند بانه به عنوان مرز مسافری در آینده نزدیک گفت: در این راستا اقدامات زیادی در حوزه استانی انجام شده که باید از وزارت اموز خارجه با اقلیم کردستان عراق پیگیری شود که به توافق نهایی برسند.

محمودخانی در بخش دیگری از سخنانش به پرونده قربانیان و حادثه دیدگان مین اشاره کرد و گفت: فرمانداری شهرستان ها در قالب کمیسیون ماده ۲ متولی پیگیری و تشکیل پرونده افرادی هستند که در انفجار مین دچار نقض عضو می شوند و بعد از تایید مراحل شهرستانی به کمیسیون شورای تامین استان ارجاع داده می شود و در صورتی که مستندات و مدارک شهرستانی کافی باشد در این کمیسیون رای شهرستان ها تایید می شود.

خطر زلزله در بانه بسیار شدید است

سرپرست فرمانداری بانه نیز در این همایش گفت: شهر بانه بر روی کمربند زلزله واقع شده و خطر زلزله در این شهر بسیار شدید بوده که باید در ساخت و سازها استاندارها اصول ایمنی رعایت شود.

محمد امین زاده افزود: سیل و ریزش کوه از دیگر بحران های است که بانه باتوجه به شرایط جغرافیایی با آن مواجه است که باید برای مقابله به این حوادث آمادگی لازم را داشته باشیم.

وی اظهار داشت: علاوه بر بلایایی طبیعی جنگ و تبعات بعد از جنگ نیز دامن گیر مردم شهرستان شده که در بسیاری از روستاهای اطراف پادگان ها و مراکز نظامی در دوران دفاع مقدس مین گذاری شده که این مین ها اکنون بلای جان مرزنشینان شده است.

طرح بازنگری مناطق آلوده به مین در ۱۹۹ نقطه مرزی و ۳۶۶ پایگاه مین گذاری شده در دوران دفاع مقدس در سال گذشته در شهرستان های بانه، مریوان، دیواندره، سروآباد، بیجار، سنندج، کامیاران و سقز با هدف افزایش ضریب ایمنی مرزنشینان اجرا شد.

از سال ۱۳۶۷ تا سال ۱۳۹۶ در کردستان ۱۷۰ نفر در شهرهای آلوده به مین بخاطر برخورد با مین های بجای مانده از دوارن دفاع مقدس جان خود را از دست دادند.

در این همایش از ۵۵ مربی و فعالان حوزه آموزش مخاطرات مین و مهمات باقی مانده از جنگ تجلیل شد.

کمیسیون مین روبی و مقابله با خطرات مین یکی از کارگروه های زیر مجموعه امنیتی و انتظامی استان است که نمایندگان این کارگروه یگان های مین روب، نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی است.

در شهرستان مرزی بانه ۲ معبر موقت هنگه ژاله و گله سوره وجود دارد.

شهرستان مرزی با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

۷۴۶۹ / ۳۰۳۴

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =