۳۰ درصد تجارت ایران و روسیه از ماخاچ قلعه انجام می شود

مسکو - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه اعلام کرد: نقش داغستان در تجارت ایران و روسیه چشمگیر است به شکلی که حدود ۳۰ درصد از کالاهای تجاری میان دو کشور از طرق زمینی و دریایی از طریق این منطقه روسیه انتقال می یابد و امکان افزایش این میزان آمار فعلی نیز وجود دارد.

مهدی سنایی امروز دوشنبه در دیدار با ولادیمیر واسیلیِف رئیس جمهوری داغستان با بیان این مطلب بر گسترش همکاری های اقتصادی-اجتماعی و علمی-فرهنگی میان استان های شمالی ایران و مناطق جنوبی روسیه تاکید کرد.

وی گفت: داغستان به دلیل اشتراکات تاریخی و فرهنگی بسیار با ایران، منطقه ای مهم به حساب می آید و فکر می کنم می توانیم روابط میان ماخاچ قلعه و تهران، داغستان با ایران و به ویژه استان های شمالی و غربی ایران را بیش از این تقویت کرد.

سنایی همچنین با ابراز امیدواری از اجرایی شدن چشم اندازهای موجود همکاری، عنوان کرد که تمام توان خود را برای به اجرا در آمدن پتانسیل های موجود به کار می گیرد.

وی با اشاره به علاقه تجار ایرانی برای تقویت تجارت با داغستان پیشنهاد کرد ضمن برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی کالاهای ایرانی، ایجاد مرکز تجاری ایران در داغستان هم بررسی شود؛ پیشنهاداتی که با استقبال واسیلیف همراه بود.

رئیس جمهوری داغستان نیز ضمن تمجید از روند گسترش همکاری های این جمهوری با جمهوری اسلامی ایران از پتانسیل فزاینده همکاری در زمینه های کشاورزی، صنعتی و حمل و نقل سخن گفت.

در این دیدار موضوعاتی همچون طرح مشترک گردشگری دریایی میان دو طرف و ایجاد خط هوایی مستقیم مسافربری و باری میان تهران و ماخاچ قلعه نیز مورد بررسی قرار گرفت.

جمهوری داغِستان در سواحل غربی دریای خزر و در قسمت شرقی ناحیه قفقاز واقع شده است. در حال حاضر حجم مبادلات تجاری میان ایران و داغستان ۴۰۰ هزار تن در سال است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =